Fact-checking w AFP

Agence France-Presse to globalna agencja informacyjna, której misją jest dostarczanie dokładnie sprawdzonych i bezstronnych informacji na całym świecie. AFP, dawniej agencja Havasa, funkcjonuje od ponad 180 lat, a sprawdzanie faktów, to jeden z kluczowych elementów naszej pracy.

Fact-checking zaczął się rozwijać w naszej agencji w Paryżu około czterech lat temu. Podczas wyborów prezydenckich w 2017 r., w odpowiedzi na pojawiające się w sieci fałszywe treści, dziennikarze AFP postanowili założyć serwis fact-checkingowy, na którym weryfikują informacje pochodzące z innych źródeł, a szeroko rozpowszechniane w sieci.

Dziś tę stronę można czytać w dziewięciu różnych językach - francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, katalońskim, indonezyjskim, malajskim i arabskim. Od maja również w języku polskim. Nasi fact checkerzy działają w 31 krajach na całym świecie.

W naszej pracy staramy się pomóc opinii publicznej i mediom weryfikować znalezione treści w sieci - czy to w mediach społecznościowych, artykułach prasowych czy wypowiedziach polityków.

Dlatego na stronie, gdzie publikujemy opisy i konkluzje naszych dziennikarskich śledztw, często też tłumaczymy, jak udało nam się zweryfikować znalezione w sieci fałszywe informacje. Dzielimy się wskazówkami i narzędziami, by pomóc również innym w weryfikowaniu informacji.

AFP razem z innymi mediami na świecie (m.in. The Associated Press) realizuje program, który polega na weryfikacji informacji na Facebooku. Posiadamy certyfikat International Fact-checking Network (IFCN). Rzetelność i prawdziwość udostępnianych treści na Facebooku oceniamy w Polsce od początku maja 2019 r.

Więcej o naszej współpracy z Facebookiem można przeczytać pod tym linkiem.