O nas

Agence France-Presse (AFP) rozpoczęła swoją działalność fact-checkingową we Francji w 2017 roku. Od tego czasu stała się wiodącą globalną organizacją fact-checkingową, z wyspecjalizowanymi dziennikarzami pracującymi w licznych krajach, od Stanów Zjednoczonych po Myanmar. Nasi dziennikarze monitorują treści online w lokalnych językach, od amharskiego po hindi, polski czy portugalski. Biorą pod uwagę lokalne kultury, języki i politykę oraz współpracują z biurami AFP na całym świecie, badając i obalając fałszywe informacje, skupiając się na artykułach, które mogą być szkodliwe, wpływowe i manipulacyjne.

W Polsce naszymi fact checkerami są:

Maja Czarnecka - dziennikarka, w AFP od 1990 r. Pisała dla serwisu światowego AFP. Realizowała również materiały wideo dla AFP-TV. Równolegle, publikowała w Libération, La Libre Belgique i Le Courrier International. Współpracowała z innymi mediami francuskojęzycznymi m.in. telewizją Arte, France2, TF1. Pierwsze dziennikarskie szlify zdobywała w Radiu Zet. W latach 1992-1993 pracowała jako korespondentka Polskiej Agencji Prasowej w Sydney.  Od maja 2019 r. pracuje w dziale fact-checkingu w warszawskim biurze Agence France-Presse. Uczestniczyła w szkoleniu z rozpoznawania dezinformacji zorganizowanym przez międzynarodową grupę śledczą Bellingcat.

Natalia Sawka - dziennikarka, autorka analiz, komentarzy i wywiadów. Publikowała m.in. w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, a także w dziale danych Sonar i BiQdata „Gazety Wyborczej”. Od maja 2019 r. pracuje w warszawskim biurze Agence France-Presse, gdzie zajmuje się fact-checkingiem. Odbyła liczne szkolenia z rozpoznawania dezinformacji prowadzone m.in. przez Google News Lab oraz międzynarodową grupę śledczą Bellingcat.

Do zespołu europejskiego należą również:

Bronwen Roberts, koordynatorka na Europę - Bronwen dołączyła do AFP w 1998 roku, początkowo jako dziennikarka, a następnie jako redaktorka i szefowa administracji biura w Afryce Południowej, Hongkongu, Paryżu i Afganistanie. W marcu 2020 roku dołączyła do zespołu zajmującego się sprawdzaniem i ustalaniem faktów.

Juliette Montesse, zastępczyni koordynatorki ds. Europy - Z AFP związana od 2010 roku, Juliette pracowała przede wszystkim jako reporterka w biurze agencji we francuskim mieście Lille i zajmowała się relacjami z przedmieść Paryża. Zanim dołączyła do zespołu sprawdzającego fakty w lipcu 2020 roku, zajmowała się relacjami z najważniejszych paryskich sądów.

Sally Mairs, redaktorka - Po dołączeniu do AFP w 2016 roku, Sally była korespondentką agencji w Azji Południowo-Wschodniej w Bangkoku. Później przeniosła się do Belgradu, gdzie pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego biura na Bałkanach Zachodnich. Do zespołu sprawdzającego fakty w AFP dołączyła w kwietniu 2021 roku.

Estelle Péard, redaktorka - Estelle pracuje dla AFP od 2010 roku. Przez kilka lat była reporterką w Niemczech, specjalizując się w sprawach gospodarczych. Zanim dołączyła do zespołu sprawdzającego fakty we wrześniu 2021 roku, pracowała również dla AFP TV, zajmowała się konfliktami społecznymi we Francji i pracowała jako redaktorka dla francuskojęzycznego serwisu AFP.

Laura Mannering, redaktorka – ma bogate doświadczenie reporterskie, redakcyjne i kierownicze. Przez cztery lata pracowała jako szefowa korespondentów AFP w Hongkongu i w Tajwanie. Urodzona w Wielkiej Brytanii, obecnie mieszka w Hiszpanii.

 Jastinder Kera, redaktor – pracuje jako reporter i redaktor w biurze AFP w Wiedniu od 2018 r. Wcześniej był producentem wiadomości w BBC World. Do europejskiego zespołu weryfikującego fakty dołączył na początku kwietnia 2021 r.

Simon Morgan, redaktor – pracuje w biurze w Paryżu, Simon dołączył do AFP w 1998 roku i pracował jako reporter we Frankfurcie i Wiedniu. W 2017 r. przeniósł się do siedziby w Paryżu, gdzie od września 2022 r. pracuje jako redaktor europejskiego zespołu weryfikującego fakty.