Nie, zdjęcie przedstawia sportowców z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Prawie trzy tysiące udostępnień miało zdjęcie przedstawiające dwóch obejmujących się sportowców. Fotografii towarzyszy historia hiszpańskiego biegacza Ivána Fernándeza, który podczas zawodów odmówił prześcignięcia Kenijczyka Abla Mutai. Historia dwóch sportowców jest prawdziwa, jednak zdjęcie ich nie przedstawia. Na fotografii w rzeczywistości widać Brytyjczyka Mohameda Faraha oraz Amerykanina Galena Ruppa, którzy zdobyli złoto i srebro w biegu na 10 tys. metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r.

„Kenijski biegacz Abel Mutai był zaledwie kilka metrów od mety, ale pomylił się i zatrzymał, myśląc, że ukończył wyścig. Hiszpan, Ivan Fernández był tuż za nim i zdając sobie sprawę z tego, co się dzieje, zaczął krzyczeć do Kenijczyka, aby biegł dalej. Mutai nie znał hiszpańskiego i nie rozumiał. (…) Fernandez pchnął go do zwycięstwa” – czytamy w poście opublikowanym 30 lipca 2021 r., który zyskał 2,7 tys. udostępnień.

Z publikacji dowiadujemy się, że Fernández pozwolił wygrać swojemu przeciwnikowi. Z treści dowiadujemy się również o szlachetnym zachowaniu Hiszpana, który odpowiadając dziennikarzowi na pytanie, dlaczego pozwolił innemu wygrać wyścig, odpowiedział: „Ale jaka byłaby zasługa mojego zwycięstwa? Jaki byłby zaszczyt tego medalu? Co by o tym pomyślała moja Matka?”.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 3 sierpnia 2021 roku

Podobne treści były również udostępniane w języku angielskim, francuskim, portugalskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim.

Publikacje zyskały na popularności wraz z rozpoczęciem się Igrzysk Olimpijskich w Tokio 23 lipca 2021 roku.

Udostępniana historia jest w połowie prawdziwa. Dziennikarze AFP nie znaleźli nigdzie potwierdzenia, by Iván Fernández w rozmowie z jakimkolwiek dziennikarzem mówił kiedykolwiek o swojej matce lub o „marzeniu, w którym popychamy siebie i innych do wygrania”.

Olimpijczycy

Zdjęcie przedstawia zupełnie dwie inne osoby. To dwójka biegaczy, którzy świętowali swoje pierwsze i drugie miejsce w biegu na 10 tys. metrów mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r.

Dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania obrazu za pomocą narzędzia TinEye (więcej dowiesz się z naszego wideo), oryginalną fotografię udało nam się odnaleźć w bazie zdjęć sportowych na stronie „Sports Photo”.

Zrzut ekranu ze strony „Sports Photo” wykonany 3 sierpnia 2021 roku

Jak wynika z opisu fotografii, przedstawia ona czterokrotnego mistrza olimpijskiego Mohameda Faraha z Wielkiej Brytanii oraz wielokrotnego rekordzistę Stanów Zjednoczonych w biegu na 10 tys. metrów – Galena Ruppa. Farah zdobył wtedy złoto, a Rupp srebro.

Podobne zdjęcie można odnaleźć również na stronie „Getty Images”. Dowiadujemy się, że fotografia została wykonana 4 sierpnia 2012 r. przez fotografa Michaela Steele’a podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Francuska Agencja Prasowa AFP również sfotografowała ich zwycięstwo.

( AFP / Olivier MORIN)

 

Brytyjczyk Mohamed Farah świętuje zwycięstwo z Galenem Ruppem w biegu na 10 tys. metrów mężczyzn w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku ( AFP / Olivier Morin)

Na igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 r. zakwalifikował się jedynie Galen Rupp.

Szlachetny gest hiszpańskiego sportowca

Wspomniana historia dokładnie miała miejsce 2 grudnia 2012 r., w wyścigu Burlada Cross Country w Navarre w Hiszpanii. Podczas zawodów bliski zwycięstwa kenijski zawodnik Abel Mutai zbliżając się do mety stanął przekonany, że wygrał. W rzeczywistości linia mety znajdowała się około 10 metrów dalej. Hiszpan, Iván Fernández zamiast go wyprzedzić, pokazał przeciwnikowi właściwy punkt i pomógł rywalowi wygrać zawody.

Film pokazujący ten moment można obejrzeć na Youtubie.

W grudniu 2020 r. Iván Fernández również udostępnił zdjęcie z Hiszpanii.

 
 
 
 
 
Voir cette publication sur Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Une publication partagée par Ivan Fernandez Anaya (@ivanfernandezan)

Dziennikarze AFP nie znaleźli jednak żadnej rozmowy z dziennikarzem, podczas której Iván Fernández miał wspomnieć o swojej matce lub o „marzeniu, w którym popychamy siebie i innych do wygrania”. W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El País” sportowiec powiedział: „On (Abel Mutai) był prawdziwym zwycięzcą. (…) Jak tylko zobaczyłem, że się zatrzymał, wiedziałem, że go nie wyprzedzę (...) to jest naprawdę ważne, bo w obecnych czasach, czy to w sporcie, czy w polityce, gdzie wszystko jest dozwolone, gest uczciwości bardzo się przydaje”.

Wniosek: historia o szlachetnym zachowaniu Ivána Fernándeza jest prawdziwa, jednak zdjęcie przedstawia innych sportowców. To Mohamed Farah i Galen Ruppa, którzy stanęli na podium podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r.

Tłumaczenie: