O AFP
Dział weryfikacji treści (AFP Fact Check) jest częścią agencji Agence France-Presse (AFP), wielojęzycznej, wielokulturowej agencji informacyjnej, której misją jest dostarczanie dokładnych, wyważonych i obiektywnych informacji na temat wydarzeń na świecie.
Zgodnie ze statutem określonym ustawą prawa francuskiego, AFP mówi niezależnym głosem, wolnym od wpływów i interesów komercyjnych, politycznych czy ideologicznych. Te zobowiązania zapisane są w Karcie AFP oraz w dokumencie określającym standardy redakcyjne wyszczególnione tutaj.
Zarządzanie i ład korporacyjny
Jedyny w swoim rodzaju statut AFP, określa ustawa prawa francuskiego, która zobowiązuje agencję, by nigdy nie narażała na szwank dokładności i obiektywności dostarczanych przez siebie informacji, ani nie znalazła się pod kontrolą żadnego ugrupowania ideologicznego, politycznego lub gospodarczego. Zgodnie ze statutem założycielskim, organ nadzorczy AFP, który określa się mianem Rady Nadzorczej, ma za zadanie zapewnić ciągłość działania agencji i monitorować przestrzeganie przez nią jej podstawowych zobowiązań.
W agencji AFP zasiada również Zarząd, który odpowiada za bieżące administrowanie kierowanie aAgencją i, którego zadaniem jest wybór wybiera jej Dyrektora Generalnego. W skład zarządu wchodzi Przewodniczący i Dyrektor Generalny Fabrice Fries, a także pięciu przedstawicieli prasy francuskiej, trzech przedstawicieli rządu francuskiego z ministerstwa kultury, spraw zagranicznych i gospodarki, dwóch członków z francuskiego sektora audiowizualnego, trzech członków wybranych przez pracowników AFP oraz pięciu ekspertów zewnętrznych wybranych przez Radę Nadzorczą Agencji.
Roczne zestawienie prognoz dochodów i wydatków AFP jest analizowane przez Komisję Finansową, której zadaniem jest sprawdzenie, czy można oczekiwać, że prognozowane liczby pozwolą na osiągnięcie zrównoważonego budżetu.
Członkowie Rady Najwyższej, Zarządu i Komisji Finansowej są wymienieni tutaj.
Komitet wykonawczy AFP, który kieruje codziennymi operacjami agencji, składa się z Przewodniczącego i Dyrektora Generalnego (obecnie Fabrice Fries), Dyrektora Serwisów Światowych (obecnie Phil Chetwynd) i Dyrektora Zarządzającego (obecnie Philippe Onillon). Pełny schemat organizacyjny komitetu można znaleźć tutaj.
Kierownictwo redakcyjne
Całością serwisów informacyjnych AFP kieruje naczelny Dyrektor Serwisów Światowych Phil Chetwynd, Redaktor Naczelny Mehdi Lebouachera oraz Zastępca Redaktora Naczelnego Jennie Matthew.
Działem weryfikacji treści w AFP kierują Redaktorzy Naczelni działu Digital Investigations z siedziby agencji w Paryżu oraz Redaktorzy Naczelni regionalni z Bejrutu, Hong Kongu, Johannesburga, Montevideo i Waszyngtonu. Są nimi:
Redaktorka Naczelna działu Digital Investigations: Julie Charpentrat.
Zastępcy Redaktora Naczelnego: Nina Lamparski i Cédric Simon.
Redaktorzy Naczelni Regionalni: Daniel Funke (Azja Pacyfik), Anella Reta (Ameryka Łacińska i Hiszpania), Brett Horner (Afryka), Juliette Montesse (Europa), Khaled Soubeih (Bliski Wschód i Afryka Północna) oraz Marisha Goldhamer (USA i Kanada).
Aby dowiedzieć się więcej o Redaktorach Naczelnych oraz oi całym dziale weryfikacji treści (AFP Fact Check), kliknij tutaj.
Partnerstwa i finansowanie
Agencja AFP uzyskuje przychody z różnych źródeł, im.in. od klientów medialnych, którzy wykupili jej serwisy, portali informacyjnych oraz od państwa francuskiego.
Obroty, jakie AFP osiągnęła w 2024 roku wyniosły 326,4 mln euro. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Poniżej wymienione są główne źródła finansowania AFP. Realizując postanowienia zawarte we wszystkich poniższych umowach, agencja AFP zachowuje całkowitą niezależność redakcyjną w swojej pracy.
Dotacja rządu Francji
AFP ma podpisaną umowę finansową z państwem francuskim, która składa się dwóch części: pierwsza z nich to umowa handlowa na dostarczenie serwisów informacyjnych AFP do francuskich ministerstw i misji dyplomatycznych za granicą, druga to rekompensata kosztów z tytułu wypełniania przez agencję działalności realizowanej w interesie publicznym. Wszystko to jest szczegółowo określone w statucie agencji z 1957 roku, gwarantującym niezależność AFP od wpływów ze strony państwa oraz innych instytucji.
Klienci medialni
AFP uzyskuje dochody od tysięcy mediów na całym świecie, które kupują jej serwisy informacyjne – tekstowe, multimedialne, fotograficzne, wideo i graficzne.
Do klientów AFP w Europie należą m.in. takie media jak: BBC, Brut, Deutsche Welle, France Télévisions, Funke Mediengruppe, Le Monde, Rai, Tamedia, The Times i Unidad Editorial. W obu Amerykach klientami AFP są Caracol Tv, Infobae, El Comercio, The New York Times i Radio Canada. Al Jazeera, Al Arabiya, Al-Nahar i Sky News Arabia są wśród klientów AFP w regionie Bliskiego Wschodu, natomiast Radiodiffusion Télévision Ivoirienne, Nation Media Group i Arise News należą do klientów AFP w Afryce. W regionie Azji i Pacyfiku klienci AFP to m.in. South China Morning Post, SPH Media, Mediacorp, The Times of India, NHK i News Corp.
Google i AFP podpisały pod koniec 2021 roku pięcioletnią umowę o prawach pokrewnych, na mocy której największa na świecie wyszukiwarka internetowa płaci za zamieszczanie treści online pochodzących od agencji AFP.
AFP podpisała też dwie inne pięcioletnie umowy z platformą Google. Jedna pozwala finansować rozwój serwisu „Stories” tzn. formatu wizualnych treści dostosowanych do odbioru pionowego na smartfonach – druga zaś dotyczy szkoleń fact-checkingu dziennikarzy i studentów dziennikarstwa na całym świecie.
W ramach drugiej umowy, AFP utworzyła szkolenia online na temat fact-checkingu dla dziennikarzy, zawierające krótkie filmy instruktażowe, w których dzieli się doświadczeniem w prowadzeniu śledztw onlineowych. W ramach współpracy z Google News Initiative, agencja AFP weryfikowała treści i prowadziła inne wspólne działania medialne, których celem było zwalczanie dezinformacji przed wyborami we Francji w 2022 roku.
Medialab AFP otrzymał również fundusz ENGAGE w ramach Global Fact Check Fund IFCN, finansowanego przez Google i YouTube, w 2023 r., aby razem z innymi partnerami pracować nad rozwiązaniami do archiwizacji stron internetowych z innymi globalnymi partnerami.
Meta
AFP ma podpisaną umowę handlową z firmą Meta w ramach programu Third Party Fact-Checking (Program Niezależnej Weryfikacji Treści ), w którym Meta płaci za zamieszczanie artykułów weryfikacyjnych AFP na swoich platformach mediów społecznościowych. Jako niezależny partner, dział weryfikacji treści (AFP Fact Check) bada treści potencjalnie fałszywe lub wprowadzające w błąd, oznaczone jako takie na Facebooku i na Instagramie.
AFP współpracuje również z należącą do Meta aplikacją WhatsApp, która należy do Mety, weryfikując zgłaszane tam treści tiplines w ramach walki z dezinformacją online w Brazylii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych (w języku hiszpańskim), Francji, Niemczech i Indiach.
TikTok
AFP, wraz z ponad kilkunastoma organizacjami zajmującymi się weryfikacją faktów, uzyskuje przychody od TikToka w kilku krajach Azji i Oceanii, Europie, na Bliskim Wschodzie i w hiszpańskojęzycznej Ameryce Łacińskiej, za weryfikację potencjalnie fałszywych nagrań wideo, które potencjalnie zawierają fałśzywe informacje. Jeśli zespoły AFP ujawnią, że informacje są nieprawdziwe, wideo zostaje usunięte przez TikToka.
Projekty europejskie
AFP uczestniczy w projektach współtworzonych przez Komisję Europejską oraz inne instytucje europejskie, których celem jest tropienie dezinformacji w internecie: Vera.ai oraz sieć naukowa EDMO, DE FACTO, CEDMO, EDMO BELUX, Lakmusz-HDMO, GADMO, BROD, ADMO, oraz MedMO.

Kliknij w link tutaj by uzyskać więcej informacji.
AFP jest również współzałożycielem EFCSN w ramach projektu europejskiego. Europejska Sieć Standardów Factcheckingowych jest obecnie niezależnym stowarzyszeniem organizacji weryfikujących fakty, które zobowiązują się do przestrzegania standardów niezależności, przejrzystości i jakości dziennikarskiej określonych w European Code of Standards for Independent Fact-Checking Organisations. (Europejskim kodeksie standardów dla niezależnych organizacji weryfikujących fakty.)
Factstory
Factstory to spółka należąca do AFP, która dostarcza treści na zamówienie dla firm i instytucji. Działa jako niezależny od AFP podmiot, a jej usługi są dostarczane pod marką Factstory.
Informacje prawne
Agence France-Presse jest niezależnym podmiotem gospodarczym, który działa zgodnie z zasadami handlowymi. Jest zarejestrowana w paryskim Rejestrze Handlu i Spółek pod numerem 775 658 354.