Zdjęcie pochodzi z planu filmowego, którego akcja rozgrywa się w Kanadzie

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień miały na Facebooku publikacje z zabarwieniem erotycznym. Wielu użytkowników sądziło, że zjeżdżalnia ukazująca narządy płciowe została specjalnie zbudowana dla dzieci. Niektórzy pisali, że taka zjeżdżalnia ma stanąć w Sopocie. To nieprawda, ta konstrukcja została postawiona podczas produkcji filmu w miejscowości Maple Ridge w Kanadzie.

„Zjeżdżalnia dla dzieci” – napisała jedna z użytkowniczek na Facebooku 8 października 2021 r.

Zdjęcie z czerwoną zjeżdżalnią pokazującą ludzkie genitalia miało od tego czasu setki udostępnień. Pojawiło się także na Twitterze (1, 2), gdzie zyskało ponad 5,3 tys. polubień.

Niektóre publikacje były udostępniane także w języku niemieckim, francuskim oraz serbskim.  

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 15 października 2021 roku

W jednej z publikacji pojawiła się informacja, że zjeżdżalnia stanie w Sopocie. „Tak ma wyglądać edukacja dzieci” – pisali niektórzy.

Dzięki wyszukiwaniu odwrotnego obrazu w Google’u udało nam się odszukać oryginalne pochodzenie zdjęcia. Na portalu społecznościowym Reddit, jeden z użytkowników napisał, że zjeżdżalnia znajduje się w miejscowości Maple Ridge BC (ang. British Columbia, prowincja Kolumbia Brytyjska) w Kanadzie.

Z kolei w jednym z tweetów ktoś napisał, że w miejscowości Maple Ridge kręcony jest film kanadyjskiego aktora, scenarzysty i reżysera – Setha Rogena. Na jednym ze zdjęć przez niego opublikowanych widać czerwoną zjeżdżalnię z innej perspektywy.

Oznaczona przez niego lokalizacja to plac zabaw o nazwie Fletcher Park znajdujący się właśnie w kanadyjskiej miejscowości Maple Ridge. Poniżej publikujemy lokalizację tego placu zabaw w Google Maps. Można odnaleźć w nim takie podobieństwa jak czerwone huśtawki czy żółta zjeżdżalnia.

 

Dziennikarze AFP Faktencheck skontaktowali się z rzecznikiem prasowym urzędu miejskiego w Maple Ridge. Ten potwierdził, że plac zabaw został na kilka dni zamknięty ze względu na produkcję filmową. – Po zakończeniu zdjęć dekoracje i scenografia zostały usunięte – przekazał Fred Armstrong z Maple Ridge.

O planie filmowym pisał kanadyjski portal „Daily Hive”, który pisał o „obscenicznej produkcji robiącej furorę w mediach społecznościowych”. Z kolei Hollywood North Buzz informował, że produkcja dotyczyła komedii dla dorosłych o czterech kobietach poszukujących swojej matki. Jak czytamy w artykule, praca nad produkcją w Maple Ridge miała zacząć się 20 września i skończyć 5 listopada.

Zapytaliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta Sopotu o to, czy miasto ma w planach zbudować taką zjeżdżalnię. – Absolutnie nie jest to prawda. Taka zjeżdżalnia nie zostanie zamontowana w żadnym naszym parku. Nie ma i nie było nigdy takiego pomysłu, a autor posta ewidentnie mija się z prawdą – przekazała Izabela Heidrich, rzeczniczka prasowa UM w Sopocie.

Zdjęcie ze zjeżdżalnią stało się tak popularne, że plotka o jej postawieniu dotyczyła także ulic Paryża (artykuły weryfikujące te stwierdzenia dostępne są tutaj i tutaj), a także Drezna (więcej tutaj).

Wniosek: zjeżdżalnia nie znajduje się na placu zabaw w Sopocie. Pochodzi z planu filmowego w miejscowości Maple Ridge w Kanadzie. Scenografii już nie ma, została usunięta.

Tłumaczenie: