
Nie, zdjęcie przedstawia sportowców z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 03/08/2021, 18:46
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: AFP Brazylia, AFP Polska
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Kenijski biegacz Abel Mutai był zaledwie kilka metrów od mety, ale pomylił się i zatrzymał, myśląc, że ukończył wyścig. Hiszpan, Ivan Fernández był tuż za nim i zdając sobie sprawę z tego, co się dzieje, zaczął krzyczeć do Kenijczyka, aby biegł dalej. Mutai nie znał hiszpańskiego i nie rozumiał. (…) Fernandez pchnął go do zwycięstwa” – czytamy w poście opublikowanym 30 lipca 2021 r., który zyskał 2,7 tys. udostępnień.
Z publikacji dowiadujemy się, że Fernández pozwolił wygrać swojemu przeciwnikowi. Z treści dowiadujemy się również o szlachetnym zachowaniu Hiszpana, który odpowiadając dziennikarzowi na pytanie, dlaczego pozwolił innemu wygrać wyścig, odpowiedział: „Ale jaka byłaby zasługa mojego zwycięstwa? Jaki byłby zaszczyt tego medalu? Co by o tym pomyślała moja Matka?”.

Podobne treści były również udostępniane w języku angielskim, francuskim, portugalskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim.
Publikacje zyskały na popularności wraz z rozpoczęciem się Igrzysk Olimpijskich w Tokio 23 lipca 2021 roku.
Udostępniana historia jest w połowie prawdziwa. Dziennikarze AFP nie znaleźli nigdzie potwierdzenia, by Iván Fernández w rozmowie z jakimkolwiek dziennikarzem mówił kiedykolwiek o swojej matce lub o „marzeniu, w którym popychamy siebie i innych do wygrania”.
Olimpijczycy
Zdjęcie przedstawia zupełnie dwie inne osoby. To dwójka biegaczy, którzy świętowali swoje pierwsze i drugie miejsce w biegu na 10 tys. metrów mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r.
Dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania obrazu za pomocą narzędzia TinEye (więcej dowiesz się z naszego wideo), oryginalną fotografię udało nam się odnaleźć w bazie zdjęć sportowych na stronie „Sports Photo”.

Jak wynika z opisu fotografii, przedstawia ona czterokrotnego mistrza olimpijskiego Mohameda Faraha z Wielkiej Brytanii oraz wielokrotnego rekordzistę Stanów Zjednoczonych w biegu na 10 tys. metrów – Galena Ruppa. Farah zdobył wtedy złoto, a Rupp srebro.
Podobne zdjęcie można odnaleźć również na stronie „Getty Images”. Dowiadujemy się, że fotografia została wykonana 4 sierpnia 2012 r. przez fotografa Michaela Steele’a podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
Francuska Agencja Prasowa AFP również sfotografowała ich zwycięstwo.


Na igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 r. zakwalifikował się jedynie Galen Rupp.
Szlachetny gest hiszpańskiego sportowca
Wspomniana historia dokładnie miała miejsce 2 grudnia 2012 r., w wyścigu Burlada Cross Country w Navarre w Hiszpanii. Podczas zawodów bliski zwycięstwa kenijski zawodnik Abel Mutai zbliżając się do mety stanął przekonany, że wygrał. W rzeczywistości linia mety znajdowała się około 10 metrów dalej. Hiszpan, Iván Fernández zamiast go wyprzedzić, pokazał przeciwnikowi właściwy punkt i pomógł rywalowi wygrać zawody.
Film pokazujący ten moment można obejrzeć na Youtubie.
W grudniu 2020 r. Iván Fernández również udostępnił zdjęcie z Hiszpanii.
Voir cette publication sur Instagram
Dziennikarze AFP nie znaleźli jednak żadnej rozmowy z dziennikarzem, podczas której Iván Fernández miał wspomnieć o swojej matce lub o „marzeniu, w którym popychamy siebie i innych do wygrania”. W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El País” sportowiec powiedział: „On (Abel Mutai) był prawdziwym zwycięzcą. (…) Jak tylko zobaczyłem, że się zatrzymał, wiedziałem, że go nie wyprzedzę (...) to jest naprawdę ważne, bo w obecnych czasach, czy to w sporcie, czy w polityce, gdzie wszystko jest dozwolone, gest uczciwości bardzo się przydaje”.
Wniosek: historia o szlachetnym zachowaniu Ivána Fernándeza jest prawdziwa, jednak zdjęcie przedstawia innych sportowców. To Mohamed Farah i Galen Ruppa, którzy stanęli na podium podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami