Poznaj nasz zespół

O dziale weryfikacji treści w AFP

Dział weryfikacji treści (AFP Fact Check) jest częścią agencji Agence France-Presse, wielojęzycznej, wielokulturowej agencji  informacyjnej, której misją jest dostarczanie dokładnych, wyważonych i obiektywnych informacji na temat wydarzeń na świecie.

Aby stawić czoła rozprzestrzeniającej się w sieci dezinformacji oraz mylnej informacji, agencja AFP utworzyła w 2017 roku specjalny zespół zajmujący się weryfikacją treści, wzorując się na nagrodzonym, kolektywnym projekcie o nazwie CrossCheck, stworzonym przed wyborami prezydenckimi we Francji w tym samym roku.

Od tego czasu dział weryfikacji treści AFP Fact Check stał się wiodącą organizacją sprawdzającą treści, o światowym zasięgu, z ponad setką zatrudnionych dziennikarzy, pracujących w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Dziennikarze agencji AFP monitorują treści w sieci w 24 językach, ściśle współpracując z lokalnymi biurami AFP w poszczególnych krajach, dzięki czemu mogą oni dostarczać dokładne informacje uwzględniające ważny kontekst kulturowy i polityczny. Treści sprawdzamy w następujących językach: alezyjskim, angielskim, arabskim, bengalskim, birmańskim, bułgarskim, czeskim, fińskimfrancuskimgreckim, hindi, hiszpańskimholenderskim, indonezyjskim, katalońskim, koreańskim, niemieckim, polskim, portugalskim, rumuńskim, serbskim, słowackimtajskim i węgierskim, . Ostateczna redakcja naszych artykułów dokonywana jest w regionalnych biurach agencji, a cały zespół jest zarządzany bezpośrednio z głównej siedziby agencji w Paryżu.

Nasz zespół

Światowe serwisy informacyjne

Phil Chetwynd, dyrektor serwisów światowych, Francja

Phil Chetwynd odpowiada za całą strategię redakcyjną agencji AFP i pracę 1,7 tys. dziennikarzy agencji na świecie. Od momentu dołączenia do agencji w 1996 roku, pracował w około 20 krajach i pełnił funkcję redaktora naczelnego na świecie oraz redaktora naczelnego regionu Azji i Pacyfiku.

Grégoire Lemarchand, szef działu Digital Investigations, zastępca redaktora naczelnego, Francja

Grégoire Lemarchand zarządza całym zespołem fact-checkingowym agencji AFP od 2017 roku. Wcześniej, od 2012 roku był szefem działu mediów społecznościowych agencji. Pracę w AFP zaczynał jako dziennikarz sportowy, pracował też jako korespondent w biurze agencji AFP w Rzymie.

Sophie Nicholson, zastępca redaktora naczelnego działu Digital Investigations, Francja

Sophie Nicholson kieruje całym zespołem fact-checkingowym agencji AFP. Zarządza także rozwojem internetowej platformy szkoleniowej AFP oraz produkcją nagrań wideo na temat weryfikacji treści w sieci. Wcześniej pracowała jako korespondentka w Meksyku, relacjonując wydarzenia z Ameryki Łacińskiej. Karierę dziennikarską rozpoczęła w radiu i telewizji BBC w Londynie.

Julie Charpentrat, zastępca redaktora naczelnego działu Digital Investigations, Francja

Julie Charpentrat została zastępcą redaktora naczelnego w 2022 roku po ponad dwóch latach pracy w dziale weryfikacji treści związanych z tematyką zdrowotną oraz z pandemią Covid-19. Wcześniej, zajmowała się tematami związanymi z biznesem, gospodarką, pracą oraz polityką rodzinną. Pracowała jako korespondentka agencji AFP w biurze w San Francisco i w Nowym Jorku, gdzie również zyskała doświadczenie w pracy wideo.

Elodie Martinez, szefowa szkoleń działu Digital Investigations, Francja

Elodie Martinez pracuje jako szefowa działu Digital Investigations od 2022 roku. Wcześniej kierowała działem fact-checkingowym w Ameryce Łacińskiej i w Hiszpanii. Szefowała także hiszpańskojęzycznym serwisem wiadomości cyfrowych oraz redakcją mediów społecznościowych.

Natalie Handel, koordynatorka materiałów audiowizualnych działu Digital Investigations, Francja

Natalie Handel szefuje produkcją fact-checkingowych materiałów audiowizualnych. Karierę w AFP rozpoczęła jako wideoreporterka w 2009 roku, gdzie przez dziesięć lat pracowała najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie we Francji. Potem pisała o tematach związanych z nauką, zdrowiem i ochroną środowiska. Do zespołu fact-checkingu dołączyła w 2021 roku.

Myriam Adam, wideoreporterka działu Digital Investigations, Francja

Myriam Adam szefuje produkcją wideo w Paryżu. Jako wideoreporterka relacjonowała wydarzenia z Francji m.in. pandemię Covid-19 i protesty Ruchu żółtych kamizelek. Pracowała takżew biurze AFP w Nikozji na Cyprze, relacjonując wydarzenia z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Jacqueline Pietsch, szefowa ds. technicznych działu Digital Investigations, Francja

Jacqueline Pietsch nadzoruje techniczny rozwój zespołu. Pracę w agencji AFP rozpoczęła w 1996 roku. Pracowała w różnych regionach świata, gdzie była m.in. szefową anglojęzycznego serwisu wideo agencji AFP TV. Była także korespondentką agencji AFP w Holandii i wideoreporterką Azji Południowej.

Marie Bohner, szefowa ds. rozwoju i partnerstwa działu Digital Investigations, Francja

Marie Bohner zajmuje się rozwojem całego działu fact-checkingowego. Odpowiada za współpracę z innymi organizacjami fact-checkingowymi na całym świecie. Wcześniej koordynowała pracę przy projekcie CrossCheck we Francji w 2017 roku z ramienia inicjatywy First Draft i jako szefowa tego działu funkcjonowała do 2021 roku.

Denis Teyssou, szef działu Medialab, Francja

Denis Teyssou jest szefem ds. innowacji w finansowanym przez Unię Europejską projekcie o nazwie Horizon vera.ai (2022-2025). Jest także twórcą programu służącego do weryfikacji o nazwie InVID-WeVerify, która powstała na podstawie wcześniejszych unijnych projektów o nazwie InVID (2016-2018) oraz WeVerify (2018-2021).

Bertrand Goupil, inżynier oraz architekt rozwiązań w dziale Medialab, Francja

Bertrand Goupil jest głównym inżynierem nadzorującym prace nad programem InVID-WeVerify. Brał także udział we wcześniejszych unijnych projektach realizowanych przez AFP Medialab (InVID, WeVerify, vera.ai) i opracowywał nowe narzędzia do walki z dezinformacją.

 

Europa

Bronwen Roberts, szefowa działu Digital Investigations w Europie, Francja

Bronwen Roberts kieruje zespołem fact-checkingowym w Europie. Nim dołączyła do agencji AFP w 1998 roku, była dziennikarką, redaktorką i szefową biur m.in. w RPA, Hong kongu, Paryżu i w Afganistanie. W 2020 roku dołączyła do zespołu fact-checkingowego agencji AFP.

Juliette Montesse, zastępca szefowej działu Digital Investigations w Europie, Wielka Brytania

Juliette Montesse jest zastępcą szefowej zespołu fact-checkingowego w Europie. Do agencji AFP dołączyła w 2010 roku jako reporterka pisząca o sądownictwie w Paryżu. Następnie pracowała jako reporterka relacjonująca wydarzenia na przedmieściach Paryża. W 2020 roku dołączyła do zespołu fact-checkingowego agencji AFP.

Estelle Péard, redaktorka, Francja

Estelle Péard pracuje w AFP od 2010 roku. Nim dołączyła do zespołu fact-checkingowego w 2021 roku, pracowała jako dziennikarka ekonomiczna w Niemczech. Jako reporterka relacjonowała konflikty społeczne we Francji i pracowała także jako redaktorka serwisów agencji AFP.

Eva Wackenreuther, redaktorka, Austria

Eva Wackenreuther jest odpowiedzialna za serwis fact-checkingowy w języku niemieckim. Nim dołączyła do agencji AFP w 2020 roku, pracowała jako dziennikarka w Austrii i współtworzyła stronę  fact-checkingową.

Jastinder Khera, redaktor, Austria

Jastinder Khera jest redaktorem zespołu fact-checkingowego z siedzibą w Wiedniu. Wcześniej pracował jako dziennikarz serwisu informacyjnego. Nim dołączył do agencji AFP w 2018 roku, pracował w BBC, m.in. jako producent kilku głównych radiowych programów informacyjnych oraz programów telewizji BBC World.

Laura Mannering, redaktorka, Hiszpania

Laura Mannering pracuje jako redaktorka w europejskim zespole fact-checkingowym od 2021 roku. Do agencji AFP dołączyła w 2012 roku jako redaktorka w newsroomie w Azji i Pacyfiku. Następnie przez cztery lata pełniła funkcję szefowej biura w Hong Kongu i Tajwanu. Wcześniej pracowała dla kilku w Wielkiej Brytanii.

Sally Mairs, redaktorka, Hiszpania

Sally Mairs dołączyła do agencji AFP w 2016 roku. Jest redaktorką w europejskim zespole fact-checkingowym oraz członkinią zarządu Europejskiej Sieci Standardów Fact-checkingu (European Fact-checking Standards Network, EFCSN). Wcześniej pełniła funkcję szefowej biura w Bałkanach Zachodnich. W AFP pracowała także jako korespondentka Azji Południowo-Wschodniej.

Simon Morgan, redaktor, Francja

Simon Morgan jest redaktorem europejskiego zespołu fact-checkingowego od 2022 roku. Do agencji AFP dołączył w 1998 roku. Początkowo pracował jako dziennikarz w biurze we Frankfurcie oraz w Wiedniu. W 2017 roku dołączył do redakcji anglojęzycznej w Paryżu.

Anna Hollingsworth, dziennikarka, Finlandia

Anna Hollingsworth monitoruje dezinformację w Finlandii. Nim dołączyła do agencji AFP w 2022 roku pracowała dla The Times oraz w Sunday Times w Londynie, specjalizując się w takich tematach jak zdrowie, społeczeństwo i kultura.

Charlotte Steenackers, dziennikarka, Belgia

Charlotte Steenackers pisze o dezinformacji w Holandiii. Nim dołączyła do AFP w 2022 roku, pracowała jako freelancerka w Libanie i w Brukseli. Pracowała także dla Reutersa i belgijskiego dziennika Le Soir.

Ede Záborszky, dziennikarz, Austria

Ede Záborszky pisze o dezinformacji na Węgrzech. Nim dołączył do AFP w 2021 roku, pracował dla Index.hu – największego i najstarszego portalu internetowego na Węgrzech. Pracował także jako freeelancer dla węgierskiej redakcji Radio Free Europe (RFE/RL).

Feliks Todtmann, dziennikarz, Niemcy

Feliks Todtmann pisze o dezinformacji w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Nim dołączył do AFP w 2022 roku, pracował dla portalu internetowego Märkische Allgemeine Zeitung w Poczdamie oraz dla Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) w Hanowerze i Berlinie.

Jan Russezki, dziennikarz, Niemcy

Jan Russezki zajmuje się weryfikacją treści w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Nim dołączył do AFP w 2022 roku, pracował dla portalu internetowego Märkische Allgemeine Zeitung należącego do grupy medialnej Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Katarina Subasic, dziennikarka, Serbia

Katarina Subasic dołączyła do zespołu fact-checkingowego w 2022 roku. Zajmuje się weryfikacją treści w Serbii, Chorwacji, Czarnogórze oraz w Bośni i Hercegowinie. Od 1998 roku pracuje jako dziennikarka i redaktorka w biurze AFP w Belgradzie, które obejmuje także Serbię i Bałkany Zachodnie.

Ladka Mortkowitz, dziennikarka, Czechy

Ladka Mortkowitz zajmuje się weryfikacją treści w Czechach. Nim dołączyła do zespołu fact-checkingowego w 2020 roku, pracowała jako dziennikarka dla wielu różnych mediów, m.in. dla Bloomberg News i dla The New York Times. Przez ostatnie dwadzieścia lat pisała relacje z Pragi, Paryża i Berlina.

Maja Czarnecka, dziennikarka, Polska

Maja Czarnecka zajmuje się weryfikacją treści w Polsce. Nim dołączyła do zespołu fact-checkingowego w 2019 roku, przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako dziennikarka i wideoreporterka w biurze agencji AFP w Warszawie, relacjonując wydarzenia polityczne, społeczne, ekonomiczne czy kulturalne. Równolegle publikowała w mediach francuskojęzycznych m.in. w Libération, La Libre Belgique i Le Courrier International. 

Marie Genries, dziennikarka, Belgia

Marie Genries zajmuje się weryfikacją treści w Belgii i w Szwajcarii. Nim dołączyła do AFP w 2020 roku, pracowała jako dziennikarka strony fact-checkingowej telewizji France 24.

Marion Dautry, dziennikarka, Serbia

Marion Dautry zajmuje się weryfikacją treści w Serbii, Chorwacji, Czarnogórze orazw  Bośni i Hercegowinie. Nim dołączyła do AFP w 2020 roku, pracowała jako freelancerka dla mediów francuskojęzycznych i anglojęzycznych, relacjonując wydarzenia na Bałkanach Zachodnich.

Natalia Sawka, dziennikarka, Polska

Natalia Sawka zajmuje się weryfikacją treści w Polsce. Nim dołączyła do zespołu fact-checkingowego agencji AFP w Warszawie w 2019 roku, pracowała w Gazecie Wyborczej. Prowadzi warsztaty z fact-checkingu organizowane przez AFP.

Paula Căbescu, dziennikarka, Austria

Paula Căbescu zajmuje się weryfikacją treści w Rumunii. Nim dołączyła do zespołu fact-checkingowego w 2021 roku, pracowała jako dziennikarka dla rumuńskiego portalu Factual oraz dla kolektywu dziennikarzy śledczych Să Fie Lumină.

Petros Konstantinidis, dziennikarz, Grecja

Petros Konstantinidis zajmuje się weryfikacją treści w Grecji. Nim dołączył do zespołu fact-checkingowego w 2022 roku, pracował w redakcji greckiego dziennika Eleftherostypos. Pracował także dla telewizji France 24 w Paryżu. Pracuje również jako dziennikarz śledczy dla greckiej gazety TA NEA.

Robert Barca, dziennikarz, Czechy

Robert Barca zajmuje się weryfikacją treści w Słowacji. Nim dołączył do zespołu fact-checkingowego w 2020 roku, pracował dla słowackiego tygodnika Týždeň, dla portalu Denník N oraz jako fotograf dla kilku różnych mediów. Prowadzi warsztaty z fact-checkingu organizowane przez AFP.

Rossen Bossev, dziennikarz, Austria

Rossen Bossev zajmuje się weryfikacją treści w Bułgarii. Nim dołączył do zespołu fact-checkingowego w 2021 roku, pracował w wydawanym w Bułgarii tygodniku Capital, gdzie pisał o sądownictwie oraz o tematach związanych  z przestępczością i prawami człowieka.

Saladin Salem, dziennikarz, Niemcy

Saladin Salem zajmuje się weryfikacją treści w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Nim dołączył do agencji AFP w 2021 roku, ukończył studia dziennikarstwa międzynarodowego w Paryżu i Mainz.

Théophile Bloudanis,  dziennikarz,  Grecja

Théophile Bloudanis zajmuje się weryfikacją treści w Grecji i na Cyprze. Nim dołączył do agencji AFP w 2022 roku, pracował jako dziennikarz dla francuskojęzycznej szwajcarskiej gazety regionalnej Le Journal du Jura. Pracował także jako fotograf dla agencji  AFP.

 

Afryka

Staramy się, by informacje o składzie naszego zespołu były jak najbardziej przejrzyste. Jednak w niektórych krajach nastawienie do dziennikarzy jest bardziej wrogie niż w innych. Dlatego też niektórzy dziennikarze z naszego zespołu w Afryce nie znajdują się na liście ze względu na ochronę ich danych osobowych.

Nina Lamparski, szefowa działu Digital Investigations w Afryce, Francja

Nina Lamparski zarządza działem fact-checkingu w Afryce. Karierę w agencji AFP rozpoczęła w 2015 roku jako korespondentka w biurze w Wiedniu. Wcześniej pracowała dla BBC i dla różnych innych mediów  – w tym dla radia, prasy oraz różnych portali informacyjnych – m.in. w Sydney, Phnom Penh – stolicy Kambodży, w Londynie i Brukseli.

Gaëlle Faure, zastępca szefa działu Digital Investigations w Afryce, Francja

Gaëlle Faure szefuje działem fact-checkingu w Afryce od 2020 roku. Wcześniej pracowała jako redaktorka i reporterka dla francuskich i amerykańskich mediów oraz specjalizowała się w dziennikarstwie śledczym i weryfikacji treści.

Brett Horner, starszy redaktor pracujący dla działu w Afryce, Republika Południowej Afryki

Brett Horner dołączył do agencji AFP w 2019 roku, gdzie pomaga nadzorować śledztwa w redakcji w Afryce. Jest doświadczonym dziennikarzem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Pracował m.in. jako redaktor naczelny dwóch regionalnych gazet i portalu internetowego w Republice Południowej Afryki.

Célia Lebur, redaktorka, Francja

Célia Lebur dołączyła do działu fact-checkingowego w 2022 roku jako redaktorka w dziale krajów francuskojęzycznych Afryki. Pracę w agencji AFP rozpoczęła w 2012 roku jako korespondentka w Gabonie, a następnie w Nigerii, gdzie relacjonowała wydarzenia z krajów środkowej i zachodniej Afryki.

Fikayo Owoeye, dziennikarz, Nigeria

Fikayo Owoeye zajmuje się dezinformacją w Nigerii. Wcześniej pracował jako reporter Reutersa w Nigerii, gdzie głównie zajmował się gospodarką, środowiskiem i polityką tego kraju.  Fikayo byl również szefem działu biznesu portalu internetowego o nazwie TheCable.

James Okong'o, dziennikarz, Republika Południowej Afryki

James Okong'o pracuje w biurze agencji AFP w Johannesburgu. Zajmuje się weryfikacją treści w anglojęzycznych krajach Afryki. Wcześniej pracował dla portalu o nazwie PesaCheck, największej afrykańskiej organizacji zajmującej się sprawdzeniem faktów. Pracował także jako producent treści worganizacji o nazwie Johanniter International Assistance oraz Echo Network Africa w Kenii.

Marin Lefèvre, dziennikarz, Francja

Marin Lefèvre weryfikuje treści rozprzestrzeniające się we francuskojęzycznych Państwach Afryki Subsaharyjskiej. W 2019 roku otrzymał stypendium Google News Initiative i jako freelancer pracował dla francuskich oraz międzynarodowych mediów we Francji i w Wielkiej Brytanii.

Mary Kulundu, dziennikarka, Kenya

Mary Kulundu zajmuje się dezinformacją w krajach Afryki Wschodniej. Wcześniej pracowała dla wielu serwisów informacyjnych w Kenii. Ukończyła studia z dziennikarstwa internetowego. Prowadziła badania na temat tego jak kenijskie redakcje radzą sobie z zalewem dezinformacji podczas pilnych wydarzeń.

Monique Ngo Mayag, dziennikarka, Senegal

Monique Ngo Mayag zajmuje się dezinformacją w agencji AFP od 2019 roku – zaczynała w Gabonie, a obecnie pracuje w Senegalu. Nim dołączyła do agencji AFP, przez blisko dziesięć lat pracowała jako reporterka dla prywatnych mediów w Kamerunie, a następnie weryfikowała treści dla portalu internetowego w tym samym kraju.

Suy Kahofi, dziennikarz, Wybrzeże Kości Słoniowej

Suy Kahofi dołączył do biura agencji AFP w Abidżanie w 2022 roku. Wcześniej przez blisko dwie dekady pracował dla krajowych i międzynarodowych mediów w kraju Wybrzeża Kości Słoniowej i w Afryce. Był dziennikarzem BBC Afrique. Fact-checkingiem zajmuje się od 2016 roku.

Tendai Dube, dziennikarka, Republika Południowej Afryki

Tendai Dube zajmuje się dezinformacją w południowej Afryce od 2018 roku. Nim dołączyła do agencji AFP, pracowała m.in. w CNBC Africa i w Reutersie.

Tonye Bakare, dziennikarz, Nigeria

Tonye Bakare zajmuje się dezinformacją w Nigerii. Jest laureatem nagrody o nazwie The Sigma Awards. Przed dołączeniem do agencji AFP, pracował jako wydawca internetwowy redakcji The Guardian w Nigerii. Pisał również dla Business Eye, gdzie zajmował się giełdą i telekomunikacją.

 

Ameryka Łacińska i Hiszpania

Staramy się, by informacje o składzie naszego zespołu były jak najbardziej przejrzyste. Jednak w niektórych krajach nastawienie do dziennikarzy jest bardziej wrogie niż w innych. Dlatego też niektórzy dziennikarze z naszego zespołu w Afryce nie znajdują się na liście ze względu na ochronę ich danych osobowych.

Leila Macor, szefowa działu Digital Investigations w języku hiszpańskim i portugalskim, Urugwaj

Leila Macor szefuje zespołem fact-checkingowym Digital Investigations Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii. Do agencji AFP dołączyła w 2005 roku. Pracowała początkowo jako redaktorka w regionalnej centrali agencji dla Ameryki Łacińskiej w Montevideo, stolicy Urugwaju, a następnie jako korespondentka na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Alejandro Rincón, koordynator redakcji hiszpańskojęzycznej, Kolumbia

Alejandro Rincón jest redaktorem i koordynatorem hiszpańskojęzycznej redakcji w Kolumbii. Nim dołączył do agencji AFP, kierował zespołem redakcji fact-checkingowej Verifica w Ameryce Łacińskiej należącej do hiszpańskiej agencji prasowej EFE. Pracował także dla kolumbijskich mediów, gdzie pisał o nowych technologiach, ekonomii i kulturze.

Anella Reta, koordynatorka redakcji portugalskojęzycznej, Urugwaj

Anella Reta jest redaktorką i koordynatorką portugalskojęzycznego zespołu factcheckingowego. Do agencji AFP dołączyła w 2004 roku. Początkowo pracowała w dziale graficznym serwisu hiszpańskiego. Następnie pełniła funkcję starszej redaktorki w regionalnej centrali agencji AFP dla Ameryki Łacińskiej w Montevideo i jako korespondentka w Sao Paulo. Do zespołu fact-checkingu dołączyła w 2019 roku.

Sonia González, koordynatorka redakcji hiszpańskojęzycznej, Hiszpania

Sonia González jest redaktorką i koordynatorką hiszpańskojęzycznego zespołu factcheckingowego w Madrycie. Kieruje także serwisem w języku katalońskim. Nim dołączyła do działu fact-checkingu w 2019 roku, pracowała w dziale graficznym oraz internetowym, a także w Madrycie, Montewideo i w Paryżu.

Ana Prieto, redaktorka, Argentyna

Ana Prieto jest redaktorką w hiszpańskojęzycznym zespole fact-checkingowym w Buenos Aires. Wcześniej była dziennikarką fact-checkingową agencji AFP w Argentynie. Nim dołączyła do AFP, pracowała jako dziennikarka fact-checkingowa w Radio Ambulante. Współpracowała też z różnymi mediami tego regionu, m.in. z Revista Ñ, Orsai, Univision oraz El Nuevo Herald.

Denise Mota, redaktor, Urugwaj

Denise Mota jest redaktorką w hiszpańsko- i portugalskojęzycznych zespołach fact-checkingowych. Nim dołączyła do agencji AFP w 2021 roku, pracowała jako redaktorka dla kilku brazylijskich mediów weryfikujących treści.

Cecília Sorgine, redaktorka, Brazylia

Cecília Sorgine, po kilku latach pracy jako dziennikarka fact-checkingowa obecnie jest redaktorką portugalskojęzycznego serwisu factcheckingowego w Brazylii. Nim dołączyła do działu fact-checkingu, pracowała jako dziennikarka serwisów portugalskojęzycznych – informacyjnego i i multimedialnego.

Maria Clara Pestre,  redaktorka, Brazylia

Maria Clara Pestre po kilku latach pracy jako dziennikarka fact-checkingową, jest obecnie redaktorką portugalskojęzycznego serwisu factcheckingowego w Brazylii. Nim dołączyła do działu fact-checkingu w 2019 roku, pracowała jako dziennikarka dla portugalskiego serwisu Reutersa oraz dla strony internetowej Globo.com.

Miguel Bravo, redaktor, Meksyk

Miguel Bravo jest redaktorem w hiszpańskojęzycznym zespole fact-checkingowym w Meksyku. Jako dziennikarz fact-checkingowy pracował w AFP 2019 roku. Wcześniej pisał dla kilku meksykańskich mediów głównie o polityce, zdrowiu i gospodarce.

Adrià Laborda, dziennikarz, Hiszpania

Adrià Laborda jest dziennikarzem fact-checkingowym piszącym w języku hiszpańskim i katalońskim w Barcelonie. Nim dołączył do AFP w lutym 2022, pracował jako dziennikarz dla publicznego nadawcy radiowego w Katalonii oraz jako redaktor dla kilku lokalnych mediów w Barcelonie.

Axl Hernández, dziennikarz, Chile

Axl Hernánde jest dziennikarzem fact-checkingowym pracującym w biurze AFP w Santiago. Nim dołączył do AFP w 2022 roku, pracował jako dziennikarz fact-checkingowy dla gazety El Mercurio, gdzie zajmował się weryfikacją treści związanych z Covid-19 oraz protestami społecznymi w Chile.

Bárbara Medina, dziennikarka, Chile

Bárbara Medina  jest dziennikarką fact-checkingową pracującą w biurze agencji AFP w Santiago. Nim dołączyła do AFP w 2022 roku, pracowała jako dziennikarka publicznego nadawcy Television Nacional de Chile, relacjonując tematykę związaną z polityką wewnętrzną. Pracowała także przy projekcie fact-checkingowym na Uniwersytecie Katolickim, gdzie uczyła technik sprawdzania faktów.

Martín Rachinsky, dziennikarz, Argentyna

Martín Rachinsky jest dziennikarzem fact-checkingowym pracującym w biurze agencji AFP w Buenos Aires. Wcześniej pracował jako dziennikarz w mediach internetowych, ttakże jako producent radiowy dla kilku stacji w Argentynie.

Manuela Silva, dziennikarka, Urugwaj

Manuela Silva jest dziennikarką fact-checkingową agencji AFP. Uczy kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Montevideo. Nim dołączyła do AFP w 2021 roku, pracowała dla regionalnej agencji prasowej oraz dla ogólnokrajowego projektu fact-checkingowego.

Natalia Sanguino, dziennikarka, Hiszpania

Natalia Sanguino jest dziennikarką fact-checkingową pracującą w biurze AFP w Madrycie. W agencji AFP zatrudniła się 15 lat temu, pracując w różnych  serwisach m.in. jako redaktorka hiszpańskojęzycznego serwisu multimedialnego, tekstowego, graficznego oraz telewizyjnego.

 

Ameryka Północna

Arthur MacMillan, szef działu Digital Investigations Ameryki Północnej, USA

Arthur MacMillan kieruje zespołem fact-checkingowym w Stanach Zjednoczonych. Dołączył do agencji AFP w 2007 roku jako redaktor biura w Hong Kongu. Jako korespondent AFP relacjonował  wydarzenia m.in z Iranu, RPA, Iraku i Pakistanu, a także ze Stanów Zjednoczonych.

Marisha Goldhamer, zastępca szefowej działu Digital Investigations Ameryki Północnej, USA

Marisha Goldhamer nadzoruje pracę zespołu fact-checkingowego w Kanadzie i koordynuje pracę dziennikarzy w Montrealu i Waszyngtonie. Dołączyła do agencji AFP w 2003 roku, gdzie pracowała w dziale multimedialnym i zajmowała się obecnością agencji w mediach społecznościowych.

Daniel Funke, redaktor, USA

Daniel Funke dołączył jako redaktor do zespołu fact-checkingowego w 2022 roku. Wcześniej  był dziennikarzem i redaktorem portalów USA Today oraz PolitiFact. Pracował także dla Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej (IFCN) oraz dla Instytutu Poyntera na Florydzie.  

Juan Ignacio Berro, redaktor, Meksyk

Juan Ignacio Berro jest redaktorem skupiającym się na dezinformacji krążącej w Stanach Zjednoczonych w języku hiszpańskim. Nim dołączył do agencji AFP w 2021 roku, pracował jako dziennikarz fact-checkingowy w Urugwaju. Był również dziennikarzem El Observador, jednej z największych gazet w kraju.

Rob Lever, redaktor, USA

Rob Lever dołączył do działu fact-checkingowego w 2021 roku. Wcześniej zajmował różne stanowiska w biurze agencji AFP w Waszyngtonie. Dołączył do AFP w 1992 roku. Pracował jako dziennikarz ekonomiczny, redaktor serwisu amerykańskiego, a także dziennikarz i redaktor serwisu nowych technologii i mediów.

Bill McCarthy, dziennikarz, USA

Bill McCarthy jest dziennikarzem działu fact-checkingowego w Stanach Zjednoczonych. Dołączył do AFP w 2022 roku. Wcześniej pracował dla portalu PolitiFact, gdzie zajmował się amerykańskimi mediami i polityką, oraz dezinformacją w sieci i weryfikacją komentatorów politycznych.

Manon Jacob, dziennikarka, USA

Manon Jacob jest dziennikarką działu fact-checkingowego zamującą się dezinformacją w USA głównie na temat zmian klimatu. Dołączyła do agencji AFP w 2018 roku w ramach programu stypendiów dziennikarskich agencji. Wcześniej pracowała dla Reutersa i portalu Politico Europe.

Naharia S. Alonso, dziennikarka, USA

Nahiara S. Alonso jest dziennikarką działu fact-checkingowego zajmującą się dezinformacją wśród hiszpańskojęzycznych użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Dołączyła do AFP w 2022 roku. Wcześniej pracowała w Hiszpanii jako dziennikarka ekonomiczna dla gazet El Pais i Newtral.

Natalie Wade, dziennikarka, USA

Natalie Wade dołączyła do AFP jako stypendystka programu dziennikarstwa factcheckingowego NABJ w 2021 roku. Zajmuje się weryfikacją treści rozprzestrzeniających się wśród użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

Valentín Díaz, Reporter, Mexico

Valentín Díaz obala dezinformację krążącą w Stanach Zjednoczonych w języku hiszpańskim. Dołączył do AFP w 2022 roku. Wcześniej pracował jako koordynator mediów cyfrowych w gazecie El Comercio w Ekwadorze.

 

Region Azji i Pacyfiku

Staramy się, by informacje o składzie naszego zespołu były jak najbardziej przejrzyste. Jednak w niektórych krajach nastawienie do dziennikarzy jest bardziej wrogie niż w innych. Dlatego też niektórzy dziennikarze z naszego zespołu w Afryce nie znajdują się na liście ze względu na ochronę ich danych osobowych.

Rachel Blundy, szefowa działu Digital Investigations Azji i Pacyfiku, Hong Kong

Rachel Blundy kieruje działem Digital Investigations dla Azji i Pacyfiku. Pochodzi z Londynu. Pracowała na wielu różnych stanowiskach związanych z dziennikarstwem w mediach w Wielkiej Brytanii.

Charlotte Mason, zastępca szefa działu Digital Investigations Azji i Pacyfiku, Hong Kong

Charlotte Mason pomaga kierować zespołem Digital Investigations Azji i Pacyfiku. Do agencji AFP dołączyła  w 2018 roku jako reporterka i redaktorka redakcji w Paryżu, a następnie zajmowała się weryfikacją treści wAfryce, Europie i Ameryce Północnej. Wcześniej pisała dla wielu różnych mediów w Wielkiej Brytanii i Francji.

Sophia Xu, szefowa ds. szkoleń działu Digital Investigations Azji i Pacyfiku, Hong Kong

Sophia Xu kieruje programem szkoleń dla dziennikarzy fact-checkingowych w rejonie Azji i Pacyfiku. Dołączyła do agencji AFP w 2020 roku jako redaktorka działu fact-checkingu. Przeszkoliła setki dziennikarzy i studentów w zakresie technik dziennikarstwa fact-checkingowego na konferencjach medialnych  i na wielu uniwersytetach w całej Azji.

Jake Soriano, redaktor, Filipiny

Jake Soriano jest redaktorem w dziale Digital Investigations dla Azji i Pacyfiku. Dołączył do biura AFP w Manili jako dziennikarz fact-checkingowy w 2019 roku. Wcześniej pracował nad projektami fact-checkingowym w Filipinach.

Jeff Li, redaktor, Hong Kong

Jeff Li jest redaktorem w dziale Digital Investigations dla Azji i Pacyfiku. Dołączył do agencji AFP w 2022 roku. Wcześniej pracował dla BBC, relacjonując wydarzenia z Hong Kongu oraz Chin.

Nattakorn Ploddee, redaktor, Tajlandia

Nattakorn Ploddee odpowiada za serwis fact-checkingowy w języku tajskim. Prowadzi także warsztaty z fact-checkingu. Nim dołączył do agencji AFP w 2019 roku, pracował w różnych mediach, relacjonując informacje o zasięgu międzynarodowym.

Qadaruddin Shishir, redaktor, Bangladesz

Qadaruddin Shishir odpowiada za produkcję w języku bengalskim. Nim dołączył do AFP, pracował jako redaktor w różnych mediach w Bangladeszu.

Richard Pyne, redaktor, Hong Kong

Richard Pyne odpowiada za serwisy fact-checkingowe w Azji i Pacyfiku. Nim dołączył do AFP w 2022 roku, pracował jako reporter, prezenter i wydawca dla publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego o nazwieRadio Television Hong Kong (RTHK).

Sumit Dubey, redaktor, Indie

Sumit Dubey redaguje artykuły serwisy fact-checkingowego w Indiach. Nim dołączył do agencji AFP w 2022 roku, pracował dla wielu czołowych gazet w Indiach.

Taejun Kang, redaktor, Korea Południowa

Taejun Kang odpowiada za redakcję serwisu fact-checkingowego w Korei Południowej. Nim dołączył do agencji AFP, pracował dla BBC Monitoring oraz dla Financial Times w Hong Kongu.

Yenni Kwok, redaktorka, Hong Kong

Yenni Kwok odpowiada za redakcję serwisów fact-checkingowych w Indonezji oraz w Malezji. Nim dołączyła do AFP, pracowała jako dziennikarka i redaktorka w różnych mediach międzynarodowych.

Zoe Low, redaktorka, Hong Kong

Zoe Low redaguje artykuły serwisu fact-checkingowego w Azji i Pacyfiku. Nim dołączyła do AFP w 2022 roku, pracowała jako dziennikarka South China Morning Post w Hong Kongu.

Anuradha Prasad, dziennikarka, Indie

Anuradha Prasad, weryfikuje treści w języku angielskim oraz w hindi. Nim dołączyła do agencji AFP, pracowała jako dziennikarka portalu fact-checkingowego o nazwie Alt News w Indiach.

Ara Eugenio, dziennikarka, Filipiny

Ara Eugenio weryfikuje treści w mediach społecznościowych na Filipinach. Nim dołączyła do agencji AFP w 2022 roku, pracowała jako dziennikarka multimedialna w redakcji Summit Media.

Clara Ip, dziennikarka, Hong Kong

Clara Ip monitoruje dezinformację w mediach społecznościowych w Chinach, Hong Kongu i w Tajwanie. Do agencji AFP dołączyła w 2020 roku.

Devesh Mishra, dziennikarz, Indie

Devesh Mishra weryfikuje dezinformację krążącą w Indiach. Nim dołączył do agencji AFP, pracował jako dziennikarz portalu fact-checkingowego o nazwie BOOM Live w New Delhi. Powadził także szkolenia w ramach programu edukacji medialnej o nazwie FactShala w Indiach z ramienia inicjatywy Google News Initiative.

Faith Brown, dziennikarka, Filipiny

Faith Brown weryfikuje treści w mediach społecznościowych w Filipinach. Nim dołączyła do agencji AFP, była korespondentką japońskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego o nazwie NHK w Manilii.

Gemma Holliani Cahya, dziennikarka, Indonezja

Gemma Holliani Cahya jest dziennikarką pracującą w Dżakarcie. Weryfikuje treści w mediach społecznościowych w Indonezji. Nim dołączyła do agencji AFP w 2022 roku, pracowała dla The Guardian, Los Angeles Times oraz The Jakarta Post.

Johnny Lieu, dziennikarz, Australia

Johnny Lieu jest dziennikarzem pracującym w Sydney. Weryfikuje treści w mediach społecznościowych w Australii. Nim dołączył do AFP w 2019 roku, pracował jako dziennikarz dla amerykańskiego serwisu internetowego o nazwie Mashable oraz dla australijskiej prywatnej telewizji o nazwie  Network Ten.

Kate Tan, dziennikarka, Australia

Kate Tan weryfikuje treści w mediach społecznościowych w biurze w Sydney. Nim dołączyła do agencji AFP w 2019 roku, pracowała jako dziennikarka i pisała na tematy związane z tenisem w Pekinie.

Lakna Paranamanna, dziennikarka, Sri Lanka

Lakna Paranamanna jest dziennikarką weryfikującą fakty pracującą w biurze w Kolombo. Zanim dołączyła do agencji AFP w 2019 roku, pracowała reporterka dla wydawanego w Sri Lance Daily Mirror oraz w kilku innych anglojęzycznych gazetach.

Lucille Sodipe, dziennikarka, Filipiny

Lucille Sodipe weryfikuje treści w mediach społecznościowych w Filipinach. Nim dołączyła do agencji AFP w 2020 roku, pracowała przez dziesięć lat dla różnych stacji telewizyjnych jako producentka reportaży. Pracowała też jako dziennikarka i redaktorka portalu fact-checkingowego o nazwie Vera Files w Filipinach.

Masroor Gilani, dziennikarz, Pakistan

Masroor Gilani, jest dziennikarzem fact-checkingowym w Pakistanie, który dołączył do agencji AFP w 2003 roku. Wcześniej pracował dla agencji prasowej Associated Press w Pakistanie oraz dla gazety The Muslim.

Mohammad Ali Mazed, dziennikarz, Bangladesz

Mohammad Ali Mazed jest dziennikarzem fact-checkingowym w biurze w Dhace. Nim dołączył do agencji AFP, pracował dla portalu fact-checkingowego o nazwie BOOM Live w Bangladeszu. Prowadził także szkolenia z weryfikacji i z umiejętności obsługi mediów.

Moses Ompusunggu, dziennikarz, Indonezja

Moses Ompusunggu weryfikuje treści w Indonezji. Nim dołączył do AFP w 2018, roku pisał o polityce i ochronie środowiska dla The Jakarta Post.

Panisa Aemocha, dziennikarz, Tajlandia

Panisa Aemocha pisze o dezinformacji w Tajlandii. Nim dołączyła do AFP w 2022 roku, pracowała dla  BBC World Service w Londynie.

Safrin La Batu, dziennikarz, Indonezja

Safrin La Batu pisze o dezinformacji w Indonezji. Nim dołączył do AFP w 2019 roku, pracował jako dziennikarz śledczy dla The Jakarta Post.

Shim Kyu-seok, dziennikarz, Korea Południowa

Shim Kyu-seok monitoruje dezinformację w Korei Południowej. Nim dołączył do AFP w 2021 roku, pisał o polityce wewnętrznej Korei Południowej i Korei Północnej dla anglojęzycznej gazety o nazwie Korea JoongAng Daily.

Uzair Rizvi, dziennikarz, India

Uzair Rizvi jest dziennikarzem weryfikującym fakty w biurze w New Delhi. Nim dołączył do AFP w 2018 roku, pracował jako dziennikarz multimedialny dla gazetyo nazwie The Hindustan Times. Wcześniej był stypendystą Thomson Reuters Foundation.

Wasi Anjum Mirza, dziennikarz, Hong Kong

Wasi Anjum Mirza zajmuje się weryfikacją treści, monitorując dezinformację w Pakistanie i w Afganistanie.

 

Bliski Wschód

Staramy się, by informacje o składzie naszego zespołu były jak najbardziej przejrzyste. Jednak w niektórych krajach nastawienie do dziennikarzy jest bardziej wrogie niż w innych. Dlatego też niektórzy dziennikarze z naszego zespołu w Afryce nie znajdują się na liście ze względu na ochronę ich danych osobowych. 

 

Francja

Alexis Orsini, dziennikarz, Francja

Alexis Orsini zajmuje się weryfikacją treści we Francji. Nim dołączył do AFP w 2022 roku, pracował jako dziennikarz fact-checkingowy dla francuskiej gazety 20 Minutes.

Emilie Beraud, dziennikarka, Francja

Emilie Beraud zajmuje się weryfikacją treści we Francji. Nim dołączyła do AFP w 2022 roku, pracowała jako reporterka we francuskiej telewizji France Télévision, gdzie zajmowała się tematyką zdrowotną, a także w telewizji France 24, gdzie relacjonowała wydarzenia w Libanie, Tunezji i w Sudanie.

Chloé Rabs, dziennikarka, Francja

Chloé Rabs zajmuje się weryfikacją treści we Francji. Nim dołączyła do agencji AFP w 2022 roku, ukończyła studia dziennikarskie. Pisze również artykuły o zdrowiu i ochronie środowiska dla francuskiej gazety Libération oraz dla pisma ekonomicznego o nazwie Alternatives Economiques.

Claire-Line Nass, dziennikarka, Francja

Claire-Line Nass zajmuje się weryfikacją treści we Francji. Nim dołączyła do agencji AFP w 2021 roku, pracowała jako dziennikarka fact-checkingowa dla francuskiej gazety Libération. Pisała także artykuły o dezinformacji.

Gaëlle Geoffroy, dziennikarka, Francja

Gaëlle Geoffroy zajmuje się weryfikacją treści we Francji. Z agencją AFP związana jest od 2002 roku, pracowała w siedzibie agencji w Paryżu jako dziennikarka m.in. dla serwisu ekonomicznego, politycznego i ogólnego. Była też korespondentką ekonomiczną w biurze AFP w Waszyngtonie.

Julie Pacorel, dziennikarka, Francja

Julie Pacorel zajmuje się weryfikacją treści związanych z tematyką zdrowotną. Nim dołączyła do zespołu fact-checkingowego w 2022 roku, pracowała jako dziennikarka w biurze agencji AFP w Marsylii, gdzie zajmowała się regionalną polityką, przestępczością i środowiskiem naturalnym w basenie Morza Śródziemnego. Wcześniej jako freelancerka pisała relacje z Ameryki Południowej dla francuskiej gazety Libération.

Juliette Mansour, dziennikarka, Francja

Juliette Mansour weryfikuje treści we francuskich mediach społecznościowych. Nim dołączyła do AFP w 2020 roku, pracowała jako dziennikarka śledcza i fact-checkingowa dla portalu o nazwie Le Vrai du Faux należącym do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego Franceinfo. Pisała również dla portalu fact-checkingowegoo nazwie Les Décodeurs należącego do dziennika Le Monde. Pisała także dla francuskiego dziennika Le Parisien.

Nathan Gallo, dziennikarz, badacz, Francja

Nathan Gallo weryfikuje treści we francuskich mediach społecznościowych i jest asystentem w Paryskim Instytucie Studiów Politycznych (Sciences Po). Nim dołączył do AFP w 2021 roku, pracował jako dziennikarz dla La Correspondance de la Presse, gdzie pisał o mediach i branży IT. Był asystentem Instytucie Reutersa.