Ten most jest na Słowacji, a nie przy granicy z Polską w Czechach

W mediach społecznościowych krąży zdjęcie, które fałszywie przedstawia czeski most w pobliżu polskiej granicy. Treści te sugerują, że po polskiej stronie zostały wycięte drzewa, podczas gdy po stronie czeskiej widać las. Publikacje te wydają się być reakcją na zarzuty o brak ochrony lasów w Polsce. W rzeczywistości zdjęcie przedstawia ścieżkę w koronach drzew na Słowacji, która jest atrakcją turystyczną znajdującą się około 10 km od granicy z Polską.

„Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie” – czytamy w publikacji na Facebooku z 12 września 2023 roku, która została udostępniona setki razy. Na zdjęciu widać krętą kładkę idącą wśród koron drzew. Fotografia wydaje się być zrzutem ekranu innego posta na Facebooku, z którego szczegóły takie jak nazwisko użytkownika czy data oryginalnej publikacji nie zostały uwzględnione.

„Po lewej stronie zdjęcia strona zalesiona czeska, a po prawej pozostałości po polskich lasach” – czytamy dalej w publikacji.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 18 września 2023 roku

W poście również możemy przeczytać, że ta czeska konstrukcja „trafiła na prestiżową listę najpiękniejszych miejsc na świecie według magazynu Time”.

W czasie przygotowań Polski do wyborów parlamentarnych w dniu 15 października 2023 roku, post rozpowszechniał się głównie wśród przeciwników rządu, na przykład na takich grupach jak: „Donald Tusk i Rafał Trzaskowski - Liderzy nowej, demokratycznej Polski” czy „STRAJK GENERALNY PRZECIWKO RZĄDOM PIS”.

Użytkownicy wyrażali oburzenie wobec przesłania publikacji i uderzali w rząd. „Sk***, jak będą rządzić jeszcze jedną kadencję wyrżną wszystko w pień” – pisał jeden z internautów. „Barbarzyńcy, niszczą naszą piękną ojczyznę i jeszcze chcą dalej rządzić i niszczyć” – dodawał drugi.

W ostatnich latach Polska stała się przedmiotem wzmożonej uwagi w kontekście wycinki lasów.

W roku 2018 Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok (1, 2) stwierdzający, że polski rząd złamał prawo w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W tej sprawie również pojawił się publiczny sprzeciw przeciwko wycince. Aktywiści nie poprzestają i nadal alarmują, że lasy w różnych partiach kraju są wciąż zagrożone (1, 2).

Mimo że tematy kampanii wyborczej, to przede wszystkim afera wizowa, embargo na dostawy zboża z Ukrainy (1, 2) oraz kryzys na granicy Polski z Białorusią, niektóre partie również poruszały kwestie związane z ochroną środowiska. Sceptyczna wobec Unii Europejskiej Konfederacja, zawarła w swoim programie wezwanie do „zatrzymania unijnych ekoszaleńców”, podczas gdy prezes PiS Jarosław Kaczyński oskarża Unię o narzucanie Polsce zasad dotyczących gospodarki leśnej.

Zdjęcie odpowiada fotografiom atrakcji turystycznej w Słowacji

Agencja AFP zweryfikowała, że zdjęcie przedstawia popularną ścieżkę w koronach drzew w Bachledowej Dolinie na Słowacji, potocznie zwaną „Bachledka”.

Dzięki metodzie odwrotnego wyszukiwaniu zdjęć w Google Images, znaleźliśmy podobne zdjęcia, które ilustrowały artykuły o turystyce na Słowacji. Jedno z nich widoczne jest tutaj na stronie oferującej zakwaterowania w tym kraju.

W artykule możemy przeczytać o mierzącej 1234 m długości ścieżce w słowackiej miejscowości Ždiar położonej ponad 10 km od granicy z Polską. Dodano w nim, że ze ścieżki roztacza się piękny widok na Tatry.

Poniżej publikujemy porównanie zdjęć. Z lewej strony znajduje się fotografia użyta w fałszywych postach, a z prawej a zdjęcie użyte w artykule. Na obu zdjęciach oznaczyliśmy żółtym kolorem Tatry, zielonym taras widokowy na kładce, a cechy krajobrazu wspólne dla obu zdjęć zostały oznaczone kolorem czerwonym.

Image
Porównanie zdjęcia z Facebooka ze zdjęciem przedstawiającym słowacką ścieżkę w koronach drzew, kolory dodane przez AFP, 15 września 2023 roku

Mimo że nie udało nam się ustalić autora zdjęcia użytego w fałszywych postach, to odkryliśmy, że dokładnie pasuje ono do fotografii opublikowanej na platformie Pinterest. Podpis zdjęcia w języku słowackim „Chodnik v korunach stromov” oznacza – „chodnik w koronach drzew”.

Geolokalizacja miejsca wskazuje, że kładka nie znajduje się na polskiej granicy

Inne artykuły poświęcone tej samej atrakcji turystycznej wykorzystują podobne fotografie, na przykład tutaj. Po wpisaniu nazwy kładki w Google Maps znaleźliśmy jej dokładną lokalizację.

Image
Zrzut ekranu wykonany w Google Maps, 19 września 2023 roku

Dzięki Google Maps, udało nam się również ustawić ten sam widok, co na zdjęciu z Tatrami w tle. Poniżej znajduje się porównanie zdjęcia z Facebooka i widoku z Google Maps – Tatry zaznaczyliśmy na żółto, kładkę na zielono, a wyjałowiony skrawek ziemi na pomarańczowo. Wszystkie zaznaczone elementy znajdują się na Słowacji.

Image
Porównanie zdjęcia z Facebooka oraz kadru wygenerowanego przez Google Maps, 19 września 2023 roku

Również udało nam się zmierzyć odległość od Bachledki do polskiej granicy. Wynosi około 10 km, co pokazujemy poniżej:

Image
A straight drawn line made on Google Maps showing distance from the treetop bridge to the Polish and Slovak border, colours added by AFP, September 20, 2023

W Czechach również jest ścieżka w koronach drzew

Mimo że zdjęcie w publikacji na Facebooku przedstawia atrakcję turystyczną na Słowacji, a nie w Czechach, to prawdą, że w tym kraju znajduje się słynny most wiszący, który magazyn Time wyróżnił w 2022 roku.

Sky Bridge 721, to najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych, znajduje się w ośrodku wypoczynkowym Dolni Morava w Czechach, około trzech godzin drogi samochodem od Pragi. To bardzo blisko polskiej granicy, zaledwie około trzech kilometrów.

Czeski most ma zupełnie inny wygląd niż ten przedstawiony na zdjęciach na Facebooku. Jest on szary i wykonany z metalu, nie z drewna.

Image
Kładka Sky Bridge 721 w Czechach, 30 maja 2022 roku ( AFP / MICHAL CIZEK)

Kiedy wpisaliśmy do wyszukiwarki pierwsze zdanie z publikacji na Facebooku, czyli „Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie”, odkryliśmy, że był to tytuł artykułu Rzeczpospolitej z 12 lipca 2023 roku.

Jednak artykuł był o czeskim Sky Bridge 721, a nie o słowackiej Bachledce.

Wycinki drzew w Polsce

W 2018 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że polski rząd złamał prawo, przeprowadzając wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Puszcza, zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest największym zachowanym lasem pierwotnym w Europie.

W odpowiedzi na oskarżenia o nielegalną wycinkę, władze podjęły działania polegające na sadzeniu nowych drzew. Jednak aktywiści uznali to za niewystarczającą rekompensatę za szkody ekologiczne.

Zamiast tego aktywiści dążą stworzenia jak największej liczby parków narodowych, co ma zapewnić lepszą ochronę lasom.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami