( AFP / FRIEDEMANN VOGEL)

Mistrzostwa Europy: nie, zasłabnięcie duńskiego piłkarza Christiana Eriksena nie miało związku ze szczepieniem na Covid-19

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W sieci pojawiły się informacje wiążące dramatyczne zasłabnięcie duńskiego piłkarza Christiana Eriksena w czasie meczu Mistrzostw Europy z rzekomym przyjęciem szczepionki przeciwko Covid-19. Według niektórych internautów atak serca u zawodnika był spowodowany wcześniejszym „strzałem od Pfizera”. Dyrektor sportowy Interu Mediolan, w którym gra lider reprezentacji Danii zdementował te pogłoski. „Eriksen nie miał koronawirusa, ani nie był szczepiony” - powiedział on włoskim mediom.

„Piłkarze duńscy zaszczepili się. Jeden z piłkarzy właśnie walczy o życie na murawie boiska na Mistrzostwach Europy” - mówił 12 czerwca w relacji na żywo internauta, Artur Bacowski. „Tak bezpieczne szczepionki chcą podać waszym dzieciom Zastanówcie się co robicie i dlaczego pozwalacie na to wszystko. Piłkarz duński Walczy o życie (...) Piłkarz umiera po przyjęciu bezpiecznej szczepionki” - dodał internauta prowadzący na Facebooku stronę ze zdrową żywnością Cyprysek Góralska Zdrowa Żywność. Stronę właściciela restauracji z Chorzowa obserwuje 272 tys. osób.

Zrzut ekranu z Facebooka ( Fot.AFP 14 czerwca 2021 r. / )

Nagranie miało 347 tys. wyświetleń i ponad 3 tys. udostępnień na Facebooku.

„Żeby było jasne piłkarz wziął zastrzyk 31 maja” - napisał inny internauta podając dalej tweet czeskiego użytkownika zawierający nieprawdziwą informację o szczepieniu. Ten z kolei cytował innego internautę. Użytkownik po kilku godzinach usunął swój tweet, jednak jego treść nadal krążyła w sieci.

Z kolei były poseł Leszek Samborski pytał w sieci, czy piłkarz „był wcześniej zaszczepiony szczepionką przeciwko covid”. Pytała również redakcja Najwyższego Czasu, siejąc wątpliwości u odbiorców. W artykule pod tytułem „Eriksen nagle zasłabł. To wina szczepionki albo COVID-19? Marotta zabrał głos” z 13 czerwca dementi prezesa klubu sportowego gwiazdy, Giuseppe Marotta, pojawiło się dopiero na samym końcu tekstu. Informacja, że piłkarz nie był szczepiony i nie chorował na Covid-19 mogła zatem nie dotrzeć do wielu osób, które czytają tylko nagłówki.

Według danych narzędzia CrowdTangle (służącego do sprawdzania popularności stron internetowych w mediach społecznościowych) publikację zamieszczono na wielu profilach i grupach skrajnie prawicowych m.in. Stop islamizacji Europy.

Pogłoski o przyjęciu szczepionki pojawiły się w wielu innych językach, m.in. po angielsku, (1) niemiecku (1, 2) i francusku (1), a także po słowacku (1), hiszpańsku (1) i po portugalsku (1).

Co stało się podczas sobotniego meczu?

Tuż przed końcem pierwszej połowy meczu Mistrzostw Europy, w którym Dania mierzyła się z Finlandią, Christian Eriksen, pomocnik Interu Mediolan, upadł na murawę. Po reanimacji przeprowadzonej na oczach piłkarzy i publiczności, udało się go uratować. Duńczyk przebywa obecnie w szpitalu. Jego stan jest stabilny. W niedzielę miał już kontakt z resztą ekipy.

We wtorek, 14 czerwca, na swoim koncie na Instagramie opublikował swoje pierwsze zdjęcie ze szpitala. Podziękował za wyrazy wsparcia nadesłane z całego świata. „U mnie wszystko w porządku - biorąc pod uwagę okoliczności. Muszę jeszcze przejść kilka badań w szpitalu, ale czuję się dobrze” - napisał.

Dementi prezesa Interu Mediolan

Pogłoski o tym, że atak serca miał związek z rzekomym szczepieniem, zdementował w mediach 13 czerwca prezes klubu Interu Mediolan Giuseppe Marotta: „Te straszne obrazy zapowiadały dramatyczne rzeczy, ale na szczęście dzięki lekarzom, nic takiego się nie stało. Dziękuję wszystkim - adwersarzom i przyjaciołom, bo stali za nami murem. Nigdy nie miał Covida i nigdy nie był szczepiony, nie chcemy być natrętni, dobrze, aby zawodnik miał spokój. Jest mistrzem, jesteśmy z nim blisko i mamy nadzieję, że uda mu się rozwiązać te problemy zdrowotne.” powiedział dla La Gazzetta dello Sport.


Fragment wypowiedzi prezesa klubu Interu Mediolan Giuseppe Marotta dla La Gazzetta dello Sport ( La Gazzetta dello Sport / )

To samo Marotta stwierdził w wywiadzie dla Rai. W 6 minucie mówił, że piłkarz „nie był zaszczepiony”.

Słowa Marotty podały dalej włoskie media, sportowe redakcje na świecie i światowe agencje prasowe, mimo to, fałszywe informacje krążyły dalej w sieci.

W poniedziałek, do fałszywych pogłosek po sobotnim meczu odniósł się lekarz niemieckiej reprezentacji Tim Meyer: „Nie ma żadnych dowodów na to, że ten przypadek ma coś wspólnego z pandemią Covid-19 lub ma coś wspólnego ze szczepieniami. Wiem to z bezpośrednich źródeł - powiedział lekarz w czasie konferencji prasowej w Herzogenaurach, w Niemczech (w 22:35 minucie na nagraniu)

Skąd pogłoski o rzekomym szczepieniu?

Źródłem nieprawdziwej informacji mogły być tweety, które przypisywały głównemu lekarzowi Inter Mediolan słowa o rzekomej szczepionce. W tweetach czytamy, że lekarz miał na antenie Radiosportiva powiedzieć, że „Christian Eriksen zaszczepił się przeciwko COVID-19 31 maja. Miał otrzymać szczepionkę Pfizer/BioNTech” można przeczytać w nich.

Redakcja zdementowała te informacje w tweecie opublikowanym 13 czerwca:„Informacje podane we wspomnianym tweecie są fałszywe. Nigdy nie przekazaliśmy opinii personelu medycznego Interu na temat stanu Christiana Eriksena. Prosimy o usunięcie treści od autora tweeta, w przeciwnym razie będziemy zmuszeni do podjęcia działań”.

Co powiedział lekarz?

Odnaleźliśmy wypowiedź profesora medycyny Piero Volpi, szefa zespołu lekarzy klubu z 18 maja, w której rzeczywiście mówi, że „wszyscy piłkarze zostaną zaszczepieni przed następnymi mistrzostwami” . Jednak nie chodzi mu o odbywające się obecnie Mistrzostwa Europy, lecz o przyszłą Ligę włoską Serie A, która zaczyna się 22 sierpnia 2021 i trwa do 2022 roku.

Wniosek: Informacje wiążące dramatyczne zasłabnięcie duńskiego piłkarza Christiana Eriksena w czasie meczu Mistrzostw Europy z rzekomym przyjęciem szczepionki przeciwko Covid-19 są nieprawdziwe. Dyrektor sportowy Interu Mediolan Giuseppe Marotta, w którym gra lider reprezentacji Danii zdementował te pogłoski.

15 czerwca 2021 Aktualizacja: 15 czerwca dodaliśmy w tekście pierwsze zdjęcie Christiana Eriksena ze szpitala i jego wpis na Instagramie.
SZCZEPIONKI COVID-19