
Szczepienia przeciw Covid-19 nie są eksperymentem medycznym
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 30/07/2021, 16:15
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Natalia SAWKA, Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Ważna informacja dla pracowników i nie tylko. Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, szczepienia są eksperymentem medycznym” – czytamy w publikacji udostępnionej 16 lipca 2021 r. przez prywatną kancelarię adwokacką. Do wpisu dołączono skany urzędowych dokumentów podpisanych przez przedstawicielkę Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi.

„Brawo! Rok gadam o tym na szkoleniach, a ludzie boja się walczyć o swoje” – pisali użytkownicy w komentarzach.
List urzędniczki z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi datuje się na 22 lutego 2021 r. i został wysłany do osoby, której danych nie ujawniono. Osoba ta zapewne chciała się dowiedzieć, czy pracodawca może nakłaniać swoich pracowników do szczepienia się przeciw Covid-19.
Szczepienia nie są eksperymentem medycznym
„Szczepienia ochronne przeciwko Covid-19 realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień absolutnie nie stanowią eksperymentu medycznego” – czytamy na stronie polskiego rządu. „Łączenie czy też utożsamianie warunkowego dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego z eksperymentem medycznym jest całkowicie bezpodstawne. Być może wynika ono z fragmentarycznego odczytania obowiązujących przepisów prawa albo nieprawidłowego rozumienia obu terminów” – dodaje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
„Eksperyment medyczny to procedura szczegółowo opisana w art. 21-29a ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, dotycząca całkowicie nowych albo tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych. Eksperymentem medycznym jest również, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego (art. 37a ust. 2), badanie kliniczne produktu leczniczego, które odbywa się przed fazą rejestracji leku” – czytamy w komunikacie rządu.
Jak informuje Europejska Agencja Leków (EMA), szczepionki przeciw Covid-19 przeszły wszystkie wymagane badania kliniczne I, II i III fazy. „Podobnie jak wszystkie leki, szczepionki przeciwko Covid-19 są najpierw testowane w laboratorium” – czytamy na stronie EMA. Następnie testy przeprowadza się z udziałem ochotników, by potwierdzić ich działanie, ocenić bezpieczeństwo oraz skuteczność. Program badań podlega surowym procedurom i protokołom narzuconym przez organy regulacyjne. Więcej o badaniach dotyczących wprowadzania nowej szczepionki do obrotu można przeczytać tutaj.
Jak czytamy na stronie Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP): „warunkowe pozwolenie na dopuszczenie szczepionki do obrotu oznacza bardziej szczegółowy nadzór nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionek w porównaniu do nadzoru prowadzonego dla innych szczepionek”. To oznacza, że szczepionki zostały warunkowo dopuszczone do obrotu ze względu na trwającą pandemię Covid-19, by w razie czego móc szybko reagować na zagrożenie dla zdrowia publicznego.
„Cały proces oceny i rejestracji nowej szczepionki w Europejskiej Agencji Leków w normalnych warunkach trwa min. 210 dni. W przypadku przyspieszonej ścieżki w ramach warunkowej procedury dopuszczenia do obrotu może być skrócony do kilku tygodni” – informuje NIZP.
„Procedura warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu daje obywatelom niezbędną gwarancję, że w miarę wdrażania programów masowych szczepień spełniony jest pełen zakres wymogów, w tym niezależne kontrole serii szczepionek przez sieć Urzędowych Laboratoriów Kontroli Produktów Leczniczych (OMCL) przed podaniem szczepionki pacjentom” – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.
Natomiast badania kliniczne IV fazy nazywane są inaczej „badaniami porejestracyjnymi”. Prowadzone są przez cały czas obecności szczepionki na rynku i – zgodnie z informacją NIZP – wszystkie szczepionki stosowane w Programie Szczepień Ochronnych objęte są badaniami IV fazy.
O tym, że szczepienia nie są eksperymentem medycznym pisał na Twitterze 17 lipca minister zdrowia Adam Niedzielski.
Trochę wiedzy i faktów na temat tego dlaczego szczepienia przeciw #COVID19 nie są eksperymentem medycznym. #stopfakenews@RzeczPacjenta@BartChmielowiechttps://t.co/4F8VSi4hS9
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) July 17, 2021
„Indywidualne poglądy inspektora pracy”
Skontaktowaliśmy się z Głównym Inspektoratem Pracy w celu wyjaśnienia, czy pismo opublikowane na Facebooku jest oficjalnym stanowiskiem urzędu. „Dokument niestety jest prawdziwy. To porada prawna na piśmie, która wyszła spod pióra pracownicy Okręgowego Inspektoratu w Łodzi. Nie jest ona zgodna z naszym stanowiskiem” – napisał Juliusz Głuski, rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy 20 lipca 2021 r. do AFP.
Przesłano nam również oficjalne stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy na temat szczepień przeciwko Covid-19. „PIP niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19, zaznaczając jednocześnie, iż w myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny” – czytamy w oficjalnym piśmie.
Dodano także, że dokument przedstawia „indywidualne poglądy inspektora pracy”. „Porada prawna udzielona pracownikowi zawiera przedstawienie indywidualnych poglądów inspektora pracy i nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19” – czytamy.
Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy zostało również opublikowane na Twitterze.
PIP uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19, zaznaczając jednocześnie, iż w myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny @Kot_Behemot_NSA
— Główny Inspektorat Pracy (@pipgip) July 19, 2021
⌨️https://t.co/LytLUXEkeKpic.twitter.com/hbf80XjKGC
O sprawie pisali również dziennikarze Konkret 24 i #FakeHunter.
Wniosek: szczepienia przeciwko Covid-19 nie są eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej zostały zarejestrowane na podstawie szczegółowych wyników badań klinicznych. Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Pracy, pismo udostępniane na Facebooku nie jest oficjalnym stanowiskiem urzędu.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami