Argentyński piłkarz Leo Messi pozdrawia swoich fanów po przylocie 10 sierpnia na lotnisko Le Bourget, pod Paryżem ( AFP / SAMEER AL-DOUMY)

Nagranie rozpaczającego kibica FC Barcelony jest z 2020 roku, kiedy Leo Messi rozważał odejście z klubu

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Tysiące wejść zyskał obraz kibica FC Barcelony płaczącego pod stadionem Camp Nou w Barcelonie. Nagranie z kibicem lub jego zdjęcie użytkownicy udostępniali na całym świecie w przekonaniu, że jest to wyraz rozpaczy jednego z fanów Leo Messiego po ogłoszeniu 8 sierpnia jego przejścia z hiszpańskiego klubu do francuskiego Paris Saint-Germain. To twierdzenie jest jednak mylące. Obraz pochodzi z sierpnia 2020 roku, kiedy Messi tylko rozważał odejście, czego wówczas nie zrobił.

„Niesamowite zdjęcie kibica Barcelony, który płacze pod bramą Camp Nou z powodu odejścia Messiego” - czytamy w poście opublikowanym 6 sierpnia na stronie z ciekawostkami sportowymi Typowy Kibic Reprezentacji, a także na innych podobnych stronach (1, 2) na Facebooku. 

Zrzut z Facebooka ( AFP 13.08.2021 r. / )

Tego samego rozpaczającego kibica widać na nagraniu udostępnianym w drugim tygodniu sierpnia po angielsku, francusku, rumuńsku, hiszpańsku i w języku tajskim

8 sierpnia, argentyński piłkarz - przez wielu uważany za najbardziej utalentowanego w historii futbolu - potwierdził, że odchodzi z FC Barcelony po 21 latach spędzonych w tym klubie. Francuski klub Paris Saint-Germain (PSG) ogłosił później, że podpisał z piłkarzem dwuletnią umowę.

Podobnych obrazów w internecie wyszukaliśmy przy użyciu popularnych stron internetowych oferujących funkcję wyszukiwania obrazem takich jak Google i Yandex. Identyczne zdjęcie znaleźliśmy w artykule z 28 sierpnia 2020 roku na tureckiej witrynie informacyjnej Haberfull. W tytule czytamy: „Kibic Barcelony płacze z powodu odejścia Lionela Messiego, który opuszcza klub - kryzys Lionela Messiego trwa w Barcelonie”.

Poniżej porównanie zrzutu ekranu z nagrań opublikowanych na Facebooku 7 sierpniu 2021 (po lewej) z obrazem opublikowanym rok wcześniej w artykule na witrynie Haberfull (po prawej) :

Screenshot comparison of misleading video (L) and video in the Haberfull report (R)

 

Przy użyciu słów kluczowych, natrafiliśmy na inne publikacje. 27 sierpnia 2020 roku nagranie opublikowała witryna Goal Italia z podpisem „Kibic we łzach pod stadionem Camp Nou, oto co Messi znaczy dla fanów” -  czytamy w tweecie.  Okazało się, że zdjęcie klęczącego kibica pochodzi z nagrania z 2020 roku. Poniżej jedna z licznych publikacji z tego czasu z włoskiej witryny Goal Italia. 

„To niemożliwe! Bartomeu! nie tak miało się to skończyć" - krzyczy kibic kierując słowa rozpaczy do prezesa klubu Josepa Marii Bartomeu.

Podobny, ale inny kontekst

Prawdą jest, że odejście Messiego do PSG dla wielu kibiców Barcelony było szokiem, dla innych było też okazją dla złożenia mu wyrazów hołdu. Jednak udostępniane nagranie i pochodzące z niego zdjęcie miały inny kontekst. 

Co wydarzyło się rok temu? 25 sierpnia 2020 roku Messi wyraził chęć opuszczenia klubu co zakomunikował jego władzom. Jednak do opuszczenia klubu nie doszło, Messi swój zamiar zmienił i ogłosił, że pozostaje w Barcelonie. Jednym z powodów, dla których chciał opuścić klub w 2020 roku, były nieporozumienia z ówczesnym prezydentem klubu Bartomeu, który podał się do dymisji w październiku 2020 roku.

W marcu na tym stanowisku zastąpił go Joan Laporta.

Wniosek: obraz rozpaczającego kibica FC Barcelona pochodzi z 2020 roku, kiedy ostatecznie Leo Messi nie odszedł z klubu. Dopiero 8 sierpnia tego roku piłkarz faktycznie opuścił Barcelonę, aby grać dla francuskiego PSG.

Tłumaczenie: