Nie, dziewczynki ze zdjęcia nie są pannami młodymi tylko druhnami. Uczestniczą w zbiorowej uroczystości ślubnej w Strefie Gazy

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wzburzenie internautów wywołało zdjęcie ubranych na biało dziewczynek prowadzonych za rękę przez dorosłych mężczyzn. Fotografię dołączono do publikacji na Facebooku na temat śmierci ośmioletniej dziewczynki zmarłej po ślubie z czterdziestolatkiem. O ile ta ostatnia historia jest prawdziwa - wydarzyła się w Jemenie w 2013 roku - dziewczynki ze zdjęcia nie są pannami młodymi, tylko druhnami. Prowadzą one Palestyńczyków do ślubu w Strefie Gazy.

Artykuł wraz ze zdjęciem pojawił się 29 września i 10 października. „8-latka zmarła tuż po swojej nocy poślubnej. To co zrobił jej mąż przyprawia o łzy.” - czytamy w publikacji. Na zdjęciu, ubrane na biało dziewczynki, idą obok odświętnie ubranych mężczyzn.

Zrzut ekranu z posta na Facebooku ze zdjęciem dziewczynek rzekomo prowadzonych do ślubu ( AFP 13.10.2021 r. / )

Publikacja zyskała ponad tysiąc reakcji na Facebooku, była szeroko komentowana. W dyskusji dominowały głosy oburzenia: „Co za nieludzkość brak słów! Jak można mieć 8-latkę za żonę. To chore jest. To są pedofile dziecięce, za kraty z nimi” - napisał jeden z komentujących. „Barbarzyństwo!” i „oni chcą do Europy” - oburzali się inni internauci. Niektórzy odnosili się do sytuacji na polskiej granicy, gdzie od trzech miesięcy trwa kryzys uchodźczy. Ktoś dziękował polskiej Straży Granicznej „za ochronę polskich granic” przed, jak się można domyślać, napływem migrantów pedofilii z krajów arabskich.

Komentarze internautów świadczą o tym, że uwierzyli, iż na zdjęciu są kilkuletnie dziewczynki prowadzone do ślubu z dorosłymi mężczyznami i dramatyczny los czeka je po ślubie.

Artykuł o 8-latce pojawił się kilkanaście dni po konferencji prasowej szefów resortu spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i obrony narodowej Mariusza Błaszczaka 29 września 2021 roku mówiąc o tym, że wśród migrantów usiłujących przedostać się z Białorusi do Polski znajdują się pedofile, terroryści i zoofile. W trakcie konferencji rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że wśród migrantów w ośrodkach dla uchodźców znajdują się osoby z państw muzułmańskich, które mają na swoim koncie „działalność pedofilską i zoofilską”. Wyświetlone zostały zdjęcia, m.in. pokazujące mężczyznę z dziewczynką w sytuacji niejednoznacznej.

Kim są dziewczynki na wiralnym zdjęciu?

Wyszukaliśmy zdjęcie przy pomocy popularnych wyszukiwarek, które oferują możliwość odwrotnego wyszukiwania obrazem. Fotografia miała tysiące publikacji w różnych językach. Zdjęcie krąży w sieci od ponad dziesięciu lat. Najstarsze publikacje pochodzą z 2009 roku. W wielu przypadkach ( 1, 2, 3, 4) przypisano fotografii błędne znaczenie, jakoby przedstawiała grupowy ślub nieletnich dziewczynek z dorosłymi mężczyznami, oskarżanymi tym samym o pedofilię.

W niektórych publikacjach zdjęcie był odwrócone w odbiciu lustrzanym.

Po lewej, zdjęcie odwrócone w lustrzanym odbiciu. Po prawej, zdjęcie w oryginalnej formie. ( AFP 13.10.2021 r. / )

.

Od 2013 roku, zdjęcie pojawiało się często do zilustrowania wiadomości o śmierci ośmioletniej dziewczynki w Jemenie, wydanej za mąż za 40 letniego mężczyznę. Według lokalnych NGOsów, dramatyczna historia miała miejsce w tym kraju muzułmańskim w 2013 roku, i odbiła się szerokim echem na świecie. Rząd Jemenu zaprzeczył, że dziewczyka zmarła.

Małżeństwa dzieci są prawdziwym problemem w wielu krajach. Według UNICEF-u, 12 milionów dziewczynek poniżej 18 roku życia jest co roku wydawanych za mąż. Jednak zdjęcie, które analizujemy nie ukazuje dziewczynek zmuszanych do małżeństwa, lecz druhny towarzyszące panom młodym w dniu ich ślubu z kobietami, które zgodnie z tradycją muzułmańską, w czasie ceremonii są od nich odseparowane.

AFP odnalazło zdjęcie na blogu w języku arabskim w publikacji opisującej zbiorową uroczystość ślubną w Strefie Gazy 30 lipca 2009 roku. W swej depeszy na temat tego samego wydarzenia dziennikarz AFP pisał, że związek małżeński zawarło blisko 400 par na północy Strefy Gazy. Uroczystość zorganizowała palestyńska radykalna organizacja Hamas. Inne media, m.in. agencja prasowa UPI i telewizja Al Jazeera również relacjonowały tę uroczystość.

Nie udało nam się odnaleźć autora zdjęcia z omawianej przez nas publikacji. Jednak w opisie innych, podobnych zdjęć AFP z tej uroczystości czytamy, że dziewczynki to druhny.

Kilkuletnie palestyńskie druhny uczestniczą w zbiorowym ślubie w Strefie Gazy 30 lipca 2009 r. ( AFP fot. Mohammed Abed / )
Druhna prowadzi palestyńskiego nowożeńca podczas zbiorowej uroczystości zaślubin w Strefie Gazy 30 lipca 2009 r. ( AFP / Mohammed Abed / )

W opisie zdjęcia UPI również mowa jest o druhnach: „Palestyńskie dziewczynki, w strojach druhen, podczas zbiorowej uroczystości ślubnej w Jabalya, w północnej części Strefy Gazy, 30 lipca 2009 r. Około 450 par zawarło związek małżeński w Jabalya w czasie zbiorowej uroczystości ślubnej zorganizowanej przez Towarzystwo Islamskie, bliskie ruchowi Hamas. Panny młode bawiły się na zorganizowanej osobno, zamkniętej uroczystości z okazji zaślubin.(UPI photo /Ismael Mohamad)” - czytamy w opisie.

AFP informowała już wcześniej o palestyńskich ślubach, na których druhny ubrane są na biało, jak pokazuje to zdjęcie z ceremonii, która odbyła się 24 lipca 2008 r. Podpis pod zdjęciem z archiwum AFP stwierdza, że przedstawia ono „palestyńskie dziewczynki przebrane za druhny” na zbiorowe wesele ufundowane przez Hamas na północy Strefy Gazy.

Islamski ruch Hamas, który kontroluje Strefę Gazy od 2007 roku, od lat organizuje takie ceremonie ślubne. Nowożeńcy otrzymują pomoc finansową szczególnie cenną w regionie dotkniętym kryzysem gospodarczym.

Słynny palestyński fotograf Ashraf Amra z Gazy potwierdził w rozmowie z AFP w lipcu 2020 roku, że dziewczynki są druhnami. Te małe dziewczynki nie są pannami młodymi, noszą białe sukienki na weselu, ponieważ należą do najbliższych z rodziny panny młodej lub pana młodego, wyjaśnił fotograf. Takie są zwyczaje na ślubach palestyńskich, tłumaczył nam również palestyński fotograf Mohammed Talatene, który sfotografował podobny ślub w lipcu 2015 r., i na którym również dziewczynki - kuzynki nowożeńców, nosiły białe sukienki. Według niego panny młode znajdowały się w innym, odizolowanym miejscu, jak nakazuje obyczaj i religia muzułmańska.

Gdzie są prawdziwe panny młode?

Na palestyńskich muzułmańskich weselach, mężczyźni i kobiety bawią się oddzielnie. Wyjątkiem są dzieci, dziewczynki mogą być druhnami i mogą do pewnego wieku towarzyszyć panom młodym w orszaku ślubnym. Fotografowie rzadko są dopuszczani do robienia zdjęć pannom młodym. W 2014 roku, panny młode pojawiły się na scenie. Nadal oddzielnie, nie u boku swych przyszłych mężów. Poniżej widać z jednej strony sceny, panny młode.

Zbiorowy ślub w Strefie Gazy 4 lutego 2014 r. (MAHMUD HAMS / AFP) ( AFP / )

A poniżej zdjęcie oblubieńców.

Zbiorowy ślub w Strefie Gazy 4 lutego 2014 r. (MAHMUD HAMS / AFP)

Według UNICEF 21% dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Małżeństwa dzieci naruszają umowy międzynarodowe, m.in. Konwencję o prawach dziecka i Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 18 grudnia 1979 r.

Zdjęcia z dziewczynkami z tych uroczystości wykorzystywane są regularnie w anty-imigracyjnych publikacjach.

Jako pierwszy zdjęcie weryfikował Snopes. AFP pisało już o tym na swojej stronie fact-checkingowej w języku hiszpańskim w 2018 r., francuskim w 2019 r i serbskim w 2020 roku.

Wniosek: Zdjęcie ubranych na biało dziewczynek prowadzonych za rękę przez mężczyzn nie jest dowodem na masowe śluby dorosłych z nieletnimi w krajach muzułmańskich. Dziewczynki ze zdjęcia nie są pannami młodymi, tylko druhnami. Prowadzą one młodych Palestyńczyków na zbiorową uroczystość zaślubin w Strefie Gazy zorganizowaną przez Hamas.