Zrzut ekranu z Facebooka z 24 lutego 2020 r.

Nie, to stworzona przez grafika animacja komputerowa

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 24/02/2020, 09:28
  • Zaktualizowane w 24/02/2020, 12:53
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Robert BARCA, Natalia SAWKA
Nagranie, na którym rzekomo widać bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne udostępniło na Facebooku ponad 40 tys. użytkowników. Tzw. piorun kulisty, to w rzeczywistości efekt pracy białoruskiego grafika.

- Bardzo rzadkie zjawisko: piorun kulisty - pisze na Facebooku jeden z użytkowników. Na nagraniu widać, jak kula niebieskiego światła krąży i błyska po trakcji kolejowej. 

Image
Zrzut z Facebooka z 24 lutego 2020 r.

Nagranie od 8 lutego ma już 4 tys. reakcji na Facebooku i ponad 42 udostępnień. To samo wideo było także popularne wśród angielskich i hiszpańskich użytkowników Facebooka, gdzie miało ponad 143 tys. udostępnień. Film znalazł się też na Tik Toku.

Cud?

Postanowiliśmy wideo wyszukać za pomocą odwrotnego wyszukiwania w Google'u. Okazuje się, że nagranie w rzeczywistości jest dziełem grafika z Mińska Andrieja Truchonowca, który opublikował je 27 maja 2019 r. na swoim kanale na YouTubie. Film ma prawie 180 tys. wyświetleń. 


Tytuł, w tłumaczeniu na język polski brzmi: „Błyskawica kolejowa [CGI]”. CGI jest skrótem i oznacza „computer generated image”, czyli w tłumaczeniu na język polski: „obraz wygenerowany komputerowo”.

W komentarzach do filmu rozwinęła się dyskusja, w której pojawiło się mnóstwo wątpliwości ze strony użytkowników. Grafik na niektóre z pytań, czy film jest prawdziwy postanowił odpowiedzieć.  

Image
Zrzut ekranu z YouTube'a z 24 lutego 2020 r.

- Jestem zaskoczony, jak wielu ludzi wierzy w cuda - pisał w styczniu Truchonoviec. - Film stworzyłem, kiedy zacząłem uczyć się grafiki komputerowej, więc może mieć wiele błędów - dodał grafik w komentarzu.

W lutym skontaktowaliśmy się z Truchonovcem. - Studiowałem grafikę komputerową i efekty wizualne - powiedział AFP. Dodał też, że w tym czasie grał w strzelankę Metro 2033, której akcja toczy się w świecie napisanym przez Dmitrija Głuchowskiego, a fabuła oparta jest na książce o tym samym tytule. W niektórych poziomach tej gry, gracze muszą zmierzyć się z anomalią, która jest łudząco podobna do pioruna kulistego.

Bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne

Według relacji świadków objawia się jako świecąca i poruszająca kula. Czasem wydaje dźwięk podobny do syczenia. Naukowcy nie są zgodni, co do określenia faktycznej istoty pioruna kulistego.

Jedna z teorii, która została opublikowana w magazynie „Optik” z 2019 r., głosi, że piorun kulisty to tak naprawdę światło uwięzione wewnątrz cienkiego bąbelka powietrza.

Doniesienia o pierwszej naukowej obserwacji pioruna kulistego pojawiły się w 2014 r. Miała jej dokonać grupa naukowców z uniwersytetu w Lanzhou w Chinach. Podczas gdy naukowcy obserwowali burzę, w pewnym momencie w odległości 900 m od ich aparatury pojawił się piorun kulisty. Zjawisko trwało nieco ponad sekundę, a kula zmieniła barwę z białej na czerwonawą i przesuwała się około 10 m poziomie i 3 m w pionie.

Image
Zrzut ekranu ze strony journals.aps.org, przedstawia powiększone kolorowe obrazy pioruna kulistego w różnym czasie.

Odkrycie naukowców pokazuje, że piorun kulisty nie unosi się kilka centymetrów nad ziemia i nie trwa tak długo, jak wideo Truchonovca.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami