Zrzut ekranu z Facebooka z 25 lutego 2020 r.

Nie, ten mężczyzna nie jest związany z obozem Prawa i Sprawiedliwości

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Mężczyzna, który ze łzami w oczach dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za program 500 plus podczas spotkania w Łowiczu ma piątkę dzieci i mieszka w województwie łódzkim. Nie jest to w żadnym wypadku lokalny działacz PiS, Andrzej Górczyński. 

W czwartek, 20 lutego Andrzej Duda rozpoczął kampanię prezydencką, ruszając w objazd po kraju tzw. „DudaBusem”. Pierwszą miejscowością, jaką odwiedził był Łowicz w województwie łódzkim. 

Tam doszło do niecodziennego spotkania. Jeden z uczestników podziękował Andrzejowi Dudzie m.in. za program 500 plus. Po czym zaczął go przytulać. Nagranie ze spotkania zostało opublikowane na oficjalnym profilu kandydata.

- Chciałem podziękować za program 500 plus. Jestem ojcem piątki dzieci, gdyby nie pański rząd, moja córka by nie studiowała, a jest na trzecim roku studiów medycyny we Wrocławiu. Dziękuję za pomoc - mówił wtedy mężczyzna. 

Ustawka?

Kilka dni później w sieci pojawiły się treści, że mężczyzna, który dziękował Andrzejowi Dudzie został „podstawiony” i jest powiązany z partią Jarosława Kaczyńskiego. Fragment nagrania spotkania z Łowiczu połączono z plakatem wyborczym Andrzeja Górczyńskiego, cżłonka Zarzadu Województwa Łódzkiego i kandydata PiS w wyborach parlamentarnych w 2019 r.

Zrzut ekranu z Facebooka z 25 lutego 2020 r.

- Hmm, ustawka, ustawkę ustawką pogania - pisała jedna z użytkowniczek. Jej post został udostępniony prawie 10 tys. razy i zyskał 128 komentarzy. Podobne treści pojawiły się również na Twitterze.

Kim jest mężczyzna na plakacie

Andrzej Górczyński jest członkiem zarządu krajowego Porozumienia Jarosława Gowina i zasiada w zarządzie województwa łódzkiego. W sprawie rzekomej ustawki zabrał głos na Facebooku. - Uprzejmie informuję, że ktoś pomylił mnie z tym panem, który ma 5 dzieci. Ja mam tylko 2 - napisał w sobotę, 22 lutego, jednocześnie dementując plotki, jakoby to on dziękował Andrzejowi Dudzie za 500 plus. 

O sprawie pisał internetowy serwis lowiczanin.info, z którego można dowiedzieć się, że wzruszonym ojcem piątki dzieci jest Jacek N. z gminy Kiernozia w województwie łódzkim. Jak czytamy w artykule, „mężczyzna faktycznie ma kilkoro dzieci i jego córka studiuje”.

Pan Jacek

AFP próbowała się z nim skontaktować. Czekamy na odpowiedź. Jak na razie jego kilka słów udało się opublikować serwisowi Konkret 24, a także TVP. Pan Jacek występuje w materiale „Wiadomości”, gdzie opowiada dlaczego dziękował Andrzejowi Dudzie w Łowiczu. Cały materiał dostępny jest poniżej:

Wynika z niego, że mężczyzna pracuje w cukrowni. - Liczyłem się z tym, że pójdzie to w świat. Miałem okazje i podziękowałam, bo naprawdę mam za co. Mamy 500 plus, 300 plus, darmowe podręczniki, kartę dużej rodziny, zniżkę na benzynę, wejścia na baseny tańsze - powiedział w materiale TVP.