Prezydent Joe Biden przemawia na Uniwersytecie w Karolinie Północnej 14 kwietnia 2022 roku ( AFP / Mandel NGAN)

Gest „uściśnięcia dłoni wyimaginowanej osoby” prezydent Biden skierował, jak się wydaje, do rzeczywiście stojącej za podium publiczności

Nagranie z prezydentem USA Joe Bidenem na uniwersytecie w Karolinie Północnej z 22 kwietnia 2022 roku z twierdzeniem, że po zakończonym przemówieniu chciał on uścisnąć rękę nieistniejącej postaci po czym zorientował się, że nikogo tam nie ma, zyskało setki udostępnień. Jednak inne nagrania zrobione pod odmiennym kątem pokazują wyraźnie, że zarówno po prawej stronie podestu, jak i za nim, siedziało kilkanaście osób, a gest uściśnięcia ręki Biden skierował właśnie do nich.    

„Po zakończeniu przemówienia Biden odwrócił się i próbował uścisnąć dłoń... w powietrzu! Potem - błąkał się po pokoju, wyraźnie nie rozumiejąc, gdzie się znajduje ... ” – czytamy w poście z 16 kwietnia 2022 roku na Facebooku do którego dołączone jest krótkie nagranie. „Kolejna wpadka Bidena. Po zakończeniu przemówienia odwrócił się i próbował uścisnąć dłoń.. Biden jest niepełnosprawny, to drzewo” – czytamy w innym poście z tym samym nagraniem opublikowanym 15 kwietnia 2022 roku na Facebooku. Post w języku rumuńskim miał 4500 udostępnień. Widać w nagraniu jakby prezydent wykonał gest uściśnięcia dłoni a następnie zorientował się, że nikogo nie ma.

W komentarzach użytkownicy pisali, że prezydent jest zbyt stary by kierować krajem. „Ten gość od początku sprawia wrażenie jakby był jakimś klonem człowieka albo naszprycowaną marionetką pełniącą urząd prezydenta” – napisał ktoś. „Można się śmiać, ale ten człowiek ma kody do broni jądrowej. Osoby na takich stanowiskach powinny przechodzić rzetelne badania w szerokim zakresie.” – dodał ktoś inny. „On ma zaawansowanego alzheimera.” – dodał inny.

Nagraniem z podobnym twierdzeniem podzielił się na Twitterze republikański senator Ted Cruz  (tu), członkini Kongresu Marjorie Taylor Greene (tu), a także, na Instagramie, amerykański rapper Snoop Dogg (tu),  który wcześniej naśmiewał się z Bidena. 

Jednak taka interpretacja filmu jest myląca. Nagrania z wydarzenia zrobione pod innym kątem pokazują, że publiczność siedziała w wielu miejscach, bardzo blisko podium. Wszystko przemawia za tym, że gest Bidena był skierowany w stronę siedzących tam osób.

Co to za nagranie?

Na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych widać, jak Biden wygłasza przemówienie do studentów robotyki i cyberbezpieczeństwa na North Carolina Agricultural and Technical State University w Greensboro - największej uczelni w USA, uczęszczanej przez Afroamerykanów. Biden odbył 14 kwietnia 2022 roku wizytę na uczelni, którą AFP również relacjonowała (tutaj). Prezydent zwiedził m.in. kompleks budynków Harold L. Martin Sr. Engineering Research & Innovation Complex,gdzie spotkał się ze studentami, a następnie wygłosił przemówienie na terenie kampusu uniwersyteckiego.

Biden omówił projekt ustawy o nazwie „Bipartisan Innovation Act”, której celem jest zabezpieczenie amerykańskiej produkcji czystej energii. Greensboro jest przykładem takiego „regionalnego ekosystemu produkcyjnego”, jaki Biden chce zbudować w całym kraju, aby stworzyć przemysł, który może przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin.

Image
Prezydent USA Joe Biden ogląda spacer zrobotyzowanego psa o imieniu „Spot” podczas wizyty w kompleksie badań inżynieryjnych i innowacji Harolda L. Martina Sr. na Uniwersytecie Rolniczo-Technicznym Karoliny Północnej w Greensboro, Karolina Północna, 14 kwietnia 2022 r. ( AFP / Mandel NGAN)

Gest w stronę publiczności 

Nagrania przemówień wygłoszonych podczas uroczystości - w tym mowy Bidena - zostały opublikowane na YouTube przez lokalną stację telewizyjną WFMY News 2 oraz przez Yahoo News

Na nagraniu opublikowanym przez WFMY News 2, pod koniec przemówienia Bidena, kamera w planie szerszym pokazuje widzów, którzy siedzą za podium i po bokach. Wszystko wskazuje na to, że gest Bidena jest pozdrowieniem lub podziękowaniem dla publiczności, a nie próbą podania ręki wyimaginowanej postaci. Widać to pod koniec nagrania, od 1:16:40, (poniżej publikujemy zrzuty ekranu).

Image
Zrzut ekranu z nagrania opublikowanego przez WFMY News 2 na którym widać gest Bidena skierowany do publiczności po zakończonym przemówieniu ( (Zrzut ekranu AFP/ 3 maja 2022 r.) / )
Image
Zrzut ekranu z nagrania opublikowanego przez WFMY News 2 na którym widać gest Bidena skierowany do publiczności po zakończonym przemówieniu ( (Zrzut ekranu AFP/3 maja 2022 r.) / )

 

 

Na następnym ujęciu, w szerszym planie, widoczne jest całe podium a wokół niego stojąca publiczność również za sceną, po jej obu stronach.

Image
Screenshot from the video published by WFMY News 2 of Biden's end of the speech showing the crowd made on May 3, 2022
Zrzut ekranu z nagrania opublikowanego przez WFMY News 2 po zakończonym przemówieniu prezydenta Bidena z widoczną publicznością

Na zdjęciach AFP z tego samego wydarzenia, wyraźnie widoczna jest publiczność siedząca za podium po lewej ręce prezydenta. 

Image
Prezydent USA Joe Biden przemawia w Alumni-Foundation Event Center na North Carolina Agricultural and Technical State University w Greensboro, Karolina Północna, 14 kwietnia 2022 r. ( AFP / Mandel NGAN)
Image
Prezydent USA Joe Biden przemawia w Alumni-Foundation Event Center na North Carolina Agricultural and Technical State University w Greensboro, Karolina Północna, 14 kwietnia 2022 r. ( AFP / Mandel NGAN)

 

 

Wyszukaliśmy na Twitterze inne nagrania z 14 kwietnia 2022 r., z tej samej urzoczystości. Na jednym z nich opublikowanym przez konto oficjalnej gazety studenckiej Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej A&T, obejrzeć można przemówienie wygłoszone z tej samej sceny przez gubernatora Karoliny Północnej Roya Coopera. Również w tym przypadku publiczność widoczna jest za podium i po lewej ręce mówcy. 

Inne strony fact-checkingowe m.in. Politifact i LeadStories przeanalizowały te same nagrania.

Artykuł opublikowany przez Politifact wskazuje, że nagranie (opublikowane przez amerykańską sieć telewizji kablowej i satelitarnej C-SPAN) całego przemówienia Bidena, zrobione ze lewej strony podium, pokazuje, że po zakończeniu przemówienia - w 53 minucie - zwrócił się on do osób zgromadzonych po swoje lewej ręce za nim i wskazał na nich ręką, a ci wstali, by bić mu brawo. Następnie prezydent skierował się w druga stronę i wykonał podobny gest do stojącej po drugiej stronie publiczności, która również powstała i oklaskiwała prezydenta.   

Image
Zrzut ekranu z nagrania opublikowanego przez American cable and satellite television network C-SPAN z widocznym gestem w kierunku tłumu ( Zrzut wykonany 3 maja 2022 roku. / )

O ile nagranie C-SPAN kończy się krótko po tym momencie, inne nieco dłuższe nagranie opublikowane na YouTube pokazuje kilka chwil po przemówieniu, gdzie widać Bidena rozmawiającego z publicznością przed wyjściem z auli w asyście ochrony.

Prezydent Biden jest częstym celem dezinformacji. Użytkownicy mediów społecznościowych udostępniają zmanipulowane lub wyrwane z kontekstu nagrania, których celem jest przedstawienie prezydenta jako zniedołężniałego człowieka. Na jednym z podrobionych nagrań prezydent wygląda, jakby nie wiedział, gdzie się znajduje. Na innym, które celowo tak zmontowano, wydaje się, że Biden miał przyznać, że jego poprzednik Donald Trump „nadal jest prezydentem”. Inne nagrania pokazują go z zamkniętymi oczyma, z twierdzeniem, że zasnął.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami