
Publikacje na Facebooku fałszywie twierdzą, że zdjęcia ukazujące osobę trans przedstawiają zabójcę 19 dzieci z Teksasu
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 30/05/2022, 12:44
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Daniel FUNKE, AFP USA
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Chorzy ludzie i chore zachowanie” – czytamy w poście opublikowanym 26 maja 2022 r. W publikacji umieszczono także zrzut ekranu z Twittera z opisem „ten morderca z USA to LGBT. Jakieś wnioski?”. Jedno ze zdjęć przedstawia amerykańskiego zabójcę, który został zastrzelony przez policję po zamordowaniu 19 dzieci i dwóch nauczycieli w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie, mieście położonym godzinę drogi od granicy z Meksykiem.
Na drugim zdjęci widać osobę w czerwonej spódnicy.

Podobne publikacje były udostępniane w języku angielskim, hiszpańskim i greckim. Zdjęcia te pojawiły się, gdy wiadomości o kolejnej masowej strzelaninie w Stanach Zjednoczonych wznowiły dyskusję na temat dostępu do broni, bezpieczeństwa i praw w USA. Poza zdjęciem przedstawiającym osobę w czerwonej spódnicy, niektóre z fotografii pokazują osobę trzymającą flagę w pastelowych kolorach: niebieskim, różowym i białym. Jest to flaga, z którą identyfikują się osoby transpłciowe.
Jak udało nam się ustalić, prawdopodobnie twierdzenie to po raz pierwszy zostało udostępnione na amerykańskim forum dyskusyjnym 4chan, gdzie 24 maja 2022 r. kilku użytkowników zamieściło te same fotografie z flagą osób transpłciowych.
Paul Gosar, amerykański polityk i członek Partii Republikańskiej wzmocnił tę fałszywą narrację w usuniętym już tweecie, w którym stwierdził, że zabójca z Teksasu jest „transseksualnym lewicowym i nielegalnym cudzoziemcem”. W innych wpisach w mediach społecznościowych, użytkownicy fałszywie twierdzili, że sprawca masakry w Stanach Zjednoczonych jest "nieudokumentowanym" imigrantem, mimo że według teksańskiej administracji był obywatelem USA.
Wychowywany przez babcię, osiemnastoletni Salvador Ramos nigdy wcześniej nie był notowany przez policję. Został zabity przez jednego z funkcjonariuszy straży granicznej, którzy razem z policją pomagali dzieciom i pracownikom szkoły uciec z placówki podczas strzelaniny.
Niektóre ze zdjęć udostępnianych na Facebooku nie przedstawiają Ramosa, co więcej, dziennikarze AFP nie znaleźli żadnych dowodów na to, by był on osobą transpłciową.
Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u, udało nam się dotrzeć do zdjęć, na których widać osobę z flagą w pastelowych kolorach. Zostały one opublikowane na portalu społecznościowym Reddit na początku kwietnia 2022 r.
„Pomyślałam, że sprowokuję transfobów” – czytamy w komentarzu użytkownika „Apprehensive_Ad_995”.
29 kwietnia 2022 r. ta sama osoba zamieściła swoje zdjęcie w czarnej koszulce i czerwonej spódnicy. Było ono później popularne w publikacjach udostępnianych na Facebooku. „Dostałam nową spódnicę i myślę, że to moja ulubiona – czytamy w jej wpisie na Reddicie.
Osoba o nicku: „Apprehensive_Ad_995”, to artystka identyfikująca się jako osoba transpłciowa. 24 maja 2022 r. w poście na Reddicie napisała, że zdjęcia nie przedstawiają Salvadora Ramosa. „To nie jestem ja, nawet nie mieszkam w Teksasie” – pisała wtedy.
„Ludzie grożą i nękają mnie bez powodu. Usiłują zrujnować moje życie, zamiast pomóc rodzinom, które ucierpiały” – napisała w komentarzu do swojej publikacji z 24 maja.
Dzień później „Apprehensive_Ad_995” zamieściła zdjęcie z kartką, na której można przeczytać datę 25 maja jako dowód. Dziennikarze AFP skontaktowali się z nią w celu uzyskania dodatkowego komentarza na ten temat, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Tego samego dnia „Apprehensive_Ad_995” udzieliła wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC, w którym przedstawia się jako Sam i jest opisana jako transpłciowa kobieta zamieszkała w Georgii.
„To nie pierwszy raz, kiedy byłam nękana, ale pierwszy raz, gdy oskarżono mnie o morderstwo” – powiedziała stacji dwudziestolatka. Zaapelowała o ostrożność wobec tego, co widzimy w internecie.
„Wokół nas są transfobiczne osoby, a ludzie szybko zaczynają obwiniać kogoś za straszne rzeczy, zamiast najpierw szukać prawdy o tym, co się rzeczywiście stało” – powiedziała.
Inne zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych przedstawiają portret Salvadora Ramosa, który przed atakiem w szkole podstawowej zastrzelił swoją również swoją babcię.
Przynajmniej dwa zdjęcia – jedno czarno-białe i selfie w lustrze – pochodzą z usuniętego z Instagramu konta nastoletniego zabójcy, który był ofiarą przemocy w gimnazjum. Inne zdjęcie Salvadora Ramosa na niebieskim tle zostało opublikowane przez lokalną policję.
AFP skontaktowała się z Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu w celu uzyskania dodatkowego komentarza. Wciąż czkamy na odpowiedź.
Wniosek: zdjęcia osoby w czerwonej spódnicy nie przedstawiają 18-letniego zabójcy z Teksasu. Widać na nich osobę transpłciową, która zamieściła je na portalu Reddit.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami