Informacje o tym, że firma Mattel wypuściła ciężarnego Kena to satyra

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień od początku maja 2022 w mediach społecznościowych miało zdjęcie przedstawiające lalkę Barbie i Kena, który jest w ciąży. Według internautów zabawka została wypuszczona, by „uczcić miesiąc dumy osób LGBTQ+. Jest to jednak mylące. Firma Mattel, która produkuje lalki Barbie i jej chłopaka Kena, przekazała AFP, że nie wypuściła „ciężarnego Kena”. Zdjęcie to fragment filmu wyprodukowanego przez amerykańską stronę satyryczną i nie jest reklamą zabawek dla dzieci.

„W USA Barbie i Ken pojawią się na półkach w oczekiwaniu na dziecko. Ale to nie Barbie nosi dziecko, tylko Ken” – czytamy w poście udostępnionym 26 maja.

„Dyrektor naczelny Andrew Shiwe powiedział, że mężczyźni w ciąży zbyt długo pozostają w cieniu i czas to naprawić” – czytamy dalej w treści publikacji.

Do publikacji dołączono zdjęcie lalki Barbie, która trzyma dłoń na ciężarnym brzuchu Kena. Post miał na Facebooku 39 udostępnień. Podobne twierdzenie było także udostępniane na Twitterze.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 21 czerwca 2022 roku

 

W innych krajach internauci udostępniali jednominutowy film, który wyglądał jak reklama telewizyjna. Można było w nim usłyszeć narratora, który zapowiadał „nowość od firmy Mattel: chłopak Barbie przechodzi bardzo potrzebną i otwartą metamorfozę”. Nagranie było udostępniane m.in. w języku niemieckim, hiszpańskim i bułgarskim.

W czerwcu obchodzony jest światowy miesiąc dumy (Pride Month) osób LGBTQ+, które świętują wolność i akceptację. 

Firma Mattel potwierdza, że nie sprzedaje „Kena w ciąży”

Barbie i Ken to lalki wyprodukowane przez amerykańskiego producenta zabawek, firmę Mattel. Poproszony o komentarz w sprawie internetowego filmu, rzecznik prasowy potwierdził agencji AFP 15 czerwca 2022 r., że „lalka mężczyzny w ciąży nie jest produktem firmy Mattel”.

Wyszukiwanie na stronie producenta równiez nie doprowadziło nas do takich produktów. 

Film wyprodukowała satyryczna strona

Wyszukiwanie w Google'u frazy „ciężarny Ken” (ang. pregnant Ken) doprowadziło nas do źródła podobnych treści opublikowanych na stronie „The Babylon Bee”, która sama określa się słowami: „Fake newsy, którym możesz ufać” oraz „najlepsza międzynarodowa strona satyryczna”.

Artykuł o tytule „Mattel przedstawia nową lalkę Ken w ciąży” został opublikowany 10 maja 2022 r. Możemy w nim przeczytać te same treści i to samo zdjęcie udostępniane przez polskich użytkowników, w tym m.in. zmyśloną wypowiedź Andrew Schiewa.

Z kolei film został opublikowany na YouTubie strony 7 czerwca 2022 r. Podobnie jak w przypadku niektórych postów w mediach społecznościowych, w opisie do filmu napisano: „Aby uczcić Miesiąc Dumy, firma Mattel wypuściła pierwszą w historii lalkę mężczyzny w ciąży”. Publikacja nie ujawnia, czy film jest satyryczny, jednak kanał ten znany jest z tworzenia tego typu treści.

Kilka brutalnych scen w filmie zdradza jednak to, że nie może być on autentyczną reklamą filmy Mattel. Wymieńmy tylko jeden przykład: w połowie nagrania Ken uderza Barbie w twarz.

Barbie dąży do różnorodności

Co prawda lalka z ciężarnym mężczyzną nie jest produkowana przez firmę Mattel, to jednak firma ta podjęła w ostatnich działania, by stać się bardziej otwartą na różnorodność. Przykładem są lalki o różnych typach ciała, kolorach skóry i z niepełnosprawnością. W maju 2022 r. wyprodukowała również transpłciową lalkę, wzorowaną na aktorce Laverne Cox. 

Zrzut ekranu ze strony Mattel wykonany 22 czerwca 2022 roku

Na stronie internetowej Mattel możemy przeczytać: „Barbie uznaje znaczenie reprezentacji i jest zaangażowana w projektowanie produktów, które lepiej odzwierciedlają świat, jaki dziś widza dzieci. Jest także zaangażowana w działania, które mają inspirować kolejne pokolenia”.

Wniosek: firma Mattel nie wyprodukowała lalki Kena w ciąży. Zdjęcia oraz film pokazujące ciężarną lalkę płci męskiej zostały wymyślone przez znaną stronę satyryczną

Tłumaczenie: