Wypowiedzi hiszpańskiej ministry na temat edukacji seksualnej zostały przeinaczone

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Irene Montero, hiszpańska ministra ds. równości nie opowiadała się za legalizacją pedofilii i nie opowiadała się za obniżeniem wieku zgody na aktywność seksualną w swoim niedawnym przemówieniu wbrew temu co utrzymywały publikacje w mediach społecznościowych we wrześniu 2022 roku. Wypowiedź Montero została wyrwana z kontekstu. W rzeczywistości, jak wynika z pełnego zapisu nagrania w parlamencie, ministra wypowiadała się na temat edukacji seksualnej w Hiszpanii. Wypowiedzi Montero w przeszłości często były wykorzystywane w fałszywy lub wprowadzający w błąd sposób.

„Hiszpańska minister ds. równouprawnienia na drodze do normalizacji pedofilii” – czytamy w poście udostępnionym na Facebooku 30 września 2020 r. Podobne treści były udostępniane na Telegramie, także w języku angielskim i fińskim.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 14 października 2022 roku

Irene Montero, która od stycznia 2020 r. pełni funkcję ministra ds. równości, to hiszpańska działaczka ugrupowania Podemos, lewicowej partii będącej w koalicji rządowej z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą. Jak wyjaśniono w artykule AFP (w języku hiszpańskim), zdaniem ekspertów, rosnąca w siłę skrajna prawica, która rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na temat praw kobiet, aborcji, praw seksualnych i reprodukcyjnych, obiera Montero za cel ataków dezinformacyjnych. Jednak hiszpańska polityk wezwała niedawno Kongres do powstrzymania „przemocy politycznej” po oskarżeniach prawicy o promowanie przez nią pedofilii.

Wypowiedź wyciągnięta z kontekstu

Pełne nagranie wypowiedzi hiszpańskiej polityczki w parlamencie 21 września 2022 roku, o której wspomina się w fałszywych publikacjach, jest dostępne na kanale niższej izby hiszpańskiego parlamentu na YouTubie.

Z nagrania wynika, że Montero wypowiadała się w kontekście proponowanych przepisów dotyczących aborcji i praw reprodukcyjnych oraz związanej z nimi dyskusji o edukacji seksualnej.

Poniżej przytaczamy wypowiedź polityk, która zaczyna się w 1:56:40 minucie:

„Nowa ustawa dotycząca aborcji to również ustawa o prawach seksualnych i prawach reprodukcyjnych. Jest ona nie tylko po to, by zagwarantować rzeczywisty dostęp do możliwości przerywania ciąży, ale jest też po to, by rozmawiać, na przykład o edukacji seksualnej, którą gwarantuje prawo zarówno chłopcom, jak i dziewczynom. Pani przewodnicząca, niezależnie od tego, kim są ich rodziny, to wszyscy chłopcy, wszystkie dziewczynki i dzieci tego kraju mają prawo znać swoje własne ciało i wiedzieć, że żaden dorosły nie może ich dotykać, kiedy chce, bo jest to forma przemocy. Mają prawo wiedzieć, że mogą kochać i uprawiać seks z kimkolwiek chcą w oparciu o konieczność wyrażenia świadomej zgody na seks”.

Ostatnie zdanie wypowiedzi hiszpańskiej polityczki zostało wyrwane z kontekstu i wykorzystywane jest w fałszywych publikacjach. Montero, tak naprawdę podkreślała wagę edukacji seksualnej, tłumacząc, jak ważna jest świadoma zgoda w kontaktach seksualnych. Podczas debaty nie wzywała ani do legalizacji pedofilii, ani do obniżenia wieku aktywności seksualnej w przepisach prawa.

Irene Montero podczas ostatniego wiecu "Unidas Podemos" w Madrycie 26 kwietnia 2019 roku ( AFP / Javier Soriano)

Treść proponowanej ustawy dostępna jest pod tym linkiem. Nie ma w niej wzmianki o minimalnym wieku aktywności seksualnej. Przepisy w tej sprawie ujęte są w odrębnej ustawie. Jak wynika z publikacji prasowych (1, 2), projekt ustawy mówi o dostępie do aborcji młodzieży w wieku 16 i 17 lat niezależnie od zgody rodziców. Ustawa przewiduje również możliwość zwolnienia lekarskiego dla osób doświadczających bólów menstruacyjnych.

Zgoda na seks niemożliwa w Hiszpanii poniżej 16 lat

Niektóre z mylących publikacji odnoszą się również do nowych przepisów, które mają wejść w życie w październiku – sugerują one, że w tym kraju debatuje się obecnie nad kwestią obniżenia wieku zgody seksualnej, który w tej chwili wynosi 16 lat.

W rzeczywistości ustawa, zwana również ustawą „Tylko tak znaczy tak” mówi o kompleksowej gwarancji wolności seksualnej i daje lepszą ochronę prawną osobom doświadczającym molestowania seksualnego czy gwałtów. Przepisy weszły w życie 7 października.

Inicjatorką tej ustawy była właśnie Montero. Przepisy definiują gwałt jako seks bez wyraźnej zgody. Pełną treść ustawy można przeczytać w Dzienniku Urzędowym (BOE). Parlament przegłosował ją 25 sierpnia 2022 r.

Art. 181 ust. 1 ustawy mówi, że ten „kto dopuszcza się czynności seksualnych z osobą poniżej 16 roku życia, podlega karze pozbawienia wolności od dwóch do sześciu lat”. Prawo to jest spójne z przepisami uchwalonymi w Hiszpanii w 2015 r., kiedy to wiek zgody został podniesiony z 13 do 16 lat.

Montero świętowała nowe przepisy, pisząc 25 sierpnia na Twitterze: „Ustawa o wolności seksualnej została przegłosowana liczbą 205 głosów. Wszystko dzięki feministycznej większości w parlamencie”.

W marcu 2022 r. niektóre publikacje w mediach społecznościowych sugerowały, że „młodzi światowi liderzy” ze Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) naciskali na normalizację pedofilii. Podobne bezpodstawne twierdzenia wysnuwano już wcześniej.

W marcu 2022 r. agencja AFP wykazała, że tego typu publikacje były fałszywe.

17 października 2022 Aktualizacja w celu ukazania głównego zdjęcia po wystąpieniu problemów technicznych.
Tłumaczenie: