Elon Musk przemawia podczas odsłonięcia nowej Tesli Model Y w Kalifornii 14 marca 2019 roku ( AFP / Frederic J. Brown)

Elon Musk nie zwolnił jednej z szefowych Twittera w czasie audycji radiowej

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zaledwie tydzień po zakupie Twittera, Elon Musk ogłosił zwolnienia prawie połowy pracowników tej firmy. Licznie udostępniane w mediach społecznościowych nagranie pokazuje właściciela Tesli i SpaceX, który zwalnia jedną z szefowych Twittera na antenie amerykańskiego radia. Co prawda występująca w nagraniu szefowa Twittera – Vijaya Gadde rzeczywiście została zwolniona, to jednak wideo jest w rzeczywistości składanką fragmentów różnych wywiadów - co potwierdził AFP jego twórca.

Od kiedy Musk przejął Twittera, dla inżynierów tej firmy rozpoczął się ciężki tydzień, a pracę straciła połowa pracowników.

Wśród osób, które zostały zwolnione jako pierwsze znalazła się Vijaya Gadde, szefowa działu prawnego Twittera, która stała za decyzją o zablokowaniu Donalda Trumpa na Twitterze, postrzegana jest także jako autorytet merytoryczny tej platformy.

„Elon Musk na żywo w radiu zwalnia szefową działu cenzury Twitter” – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku. Podobne nagranie było również udostępniane na Telegramie i Twitterze.

Na nagraniu widzimy kobietę, która mówi: „Rzeczywiście uważam, że zawiedliśmy na kilka sposobów i chcę to przyznać”.

Kobieta, to Vijaya Gadd, szefowa działu prawnego Twittera, która wypowiada się podczas audycji podcastu „The Joe Rogan Experience”.

Przerywa jej Elon Musk: „Porażka niesie ze sobą poważną karę. Zwalniam cię” – stwierdza miliarder.

Dalej widzimy Joego Rogana oraz innego gościa podcastu – Tima Poola, niezależnego dziennikarza, który jest zmieszany. Kobieta następnie wstaje i wychodzi.

Nagranie było także udostępniane w języku chińskim, francuskim i angielskim.

Elon Musk, miliarder oraz właściciel Tesli i SpaceX, który w październiku zakupił Twittera za 44 miliardów dolarów w mgnieniu oka przeszedł do zwalniania pracowników. Z pracą musiało się pożegnać mniej więcej połowa z 7,5 tys. pracowników, w tym członkowie zarządu: Vijaya Gadde, dyrektor generalny Parag Agrawal oraz dyrektor finansowy Ned Segal.

Według Bloomberga, zaledwie kilka dni po przeprowadzeniu masowych zwolnień, Twitter zwrócił się do byłych pracowników o powrót do firmy. Powód? Niektórzy zostali zwolnieni przez pomyłkę, a zarząd zdał sobie sprawę, że ich praca i doświadczenie są niezbędne do funkcjonowania firmy sterowanej przez Muska.

Wiele osób wydawało się wierzyć, że wideo z Muskiem jest prawdziwe, ale tak naprawdę jest to zlepek fragmentów różnych wywiadów.

Żartobliwe nagranie

W lewym górnym rogu nagrania widać napis, który brzmi @damonimani. Po wyszukaniu tego nicka na Twitterze, znaleźliśmy profil duńskiego producenta wideo – Damona Imani, który regularnie zamieszcza w tym serwisie treści humorystyczne.

Imani opublikował to nagranie 29 października w tweecie, który od tego czasu zebrał ponad 6,7 mln wyświetleń.

Co więcej, Damona Imani w komentarzu do swojego tweeta odpowiedział, że wideo jest parodią i również potwierdził AFP 3 listopada, że to on stworzył klip.

Nagranie z Gadde pochodzi z audycji „The Joe Rogan Experience” opublikowanej 5 marca 2019 r. Joe Rogan zaprosił do studio ją, Tima Poola oraz założyciela Twittera, Jacka Dorseya – a nie Elona Muska.

W audycji Gadde mówi: „Zawiedliśmy na kilka sposobów i chcę to przyznać”, po czym przechodzi do rozmowy o braku świadomości w sprawie standardów społecznościowych Twittera.

Porównanie zrzutów ekranu pokazujących Vijaya Gadde w zmontowanym wideo (po lewej) i oryginalnym wideo (po prawej)

Klip z wypowiadającym się Elonem Muskiem pochodzi z innej audycji tego samego programu, która została opublikowana 7 września 2018 r. – i gdzie Gadde nie występuje.

Poniżej porównujemy zrzuty ekranu przedstawiające Elona Muska w zmontowanym nagraniu (z lewej) oraz w odcinku „The Joe Rogan Experience” (z prawej):

Porównanie zrzutów ekranu przedstawiające Elona Muska w edytowanym filmie (po lewej) i oryginalnym (po prawej)

W odcinku z 2018 roku nie słychać wypowiedzi Elona Muska, który rzekomo zwalnia Gadde.

The Quint”, indyjski portal informacyjny odkrył 4 listopada 2022 roku, że dźwięk został zmontowany i wycięty z wywiadu, którego miliarder udzielił podczas Sympozjum AFA Warfare w lutym 2020 roku, jednego z najważniejszych wydarzeń sił powietrznych i kosmicznych w Stanach Zjednoczonych.

W udzielonej rozmowie, wypowiedź Elona Muska jest dłuższa. „Brak podjęcia próby wprowadzenia innowacji wiąże się z dużą karą. Zostaniesz zwolniony”.

W udostępniam w mediach społecznościowych nagraniu dźwięk przycięto do słów: „Porażka niesie ze sobą poważną karę. Zwalniam cię”.

Przejęcie Twittera przez Elona Muska spowodowało wysyp fałszywych informacji w mediach społecznościowych: m.in. publikowano fałszywe treści utrzymujące, że konto Donalda Trumpa na Twitterze zostanie przywrócone czy, że Twitter zacznie weryfikować treści publikowane przez prezydenta USA Joego Bidena.

Tłumaczenie: