Nagranie nie przedstawia spoliczkowania prezydenta Francji Emmanuela Macrona w 2022 roku

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Nagranie, w którym widać scenę spoliczkowania prezydenta Emmanuela Macrona w 2021 roku na południu Francji było udostępniane w mediach społecznościowych pod koniec listopada 2022 roku z fałszywym twierdzeniem, że doszło do niego w ostatnim czasie. Filmik ukazał się w sieci w wielu językach jednocześnie. Niektórzy użytkownicy twierdzili, że do rzekomego ponownego spoliczkowania doszło podczas ostatniego szczytu APEC w Tajlandii. To nieprawda. Do incydentu doszło w 2021 roku w małym miasteczku na południu Francji, na początku prezydenckiej kampanii wyborczej.

„Macron znowu spoliczkowany” – czytamy w poście opublikowanym 22 listopada 2022 roku. Na filmiku widać jak jeden z mężczyzn z tłumu uderza w twarz prezydenta Macrona.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany przez AFP 23.11.2022 r.

Film był też udostępniany wśród polskojęzycznych użytkowników Twittera, którzy także pisali, że prezydent „został pownie spoliczkowany”.

Pojawił się w tych samych dniach również wśród anglojęzycznych i hiszpańskojęzycznych użytkowników, a także po chorwacku i grecku. W tych ostatnich publikacjach twierdzono, że prezydenta spoliczkowała kobieta. Do niektórych anglojęzycznych postów dołączone było określenie breaking news, co po angielsku oznacza pilną wiadomość. Krążyły też posty z innym nagraniem tej samej sceny, sfilmowanej pod innym kątem.

Według niektórych publikacji na Telegramie i Twitterze , do spoliczkowania doszło „podczas szczytu państw APEC”, który odbył się 18 i 19 listopada 2022 roku w Tajlandii, w którym prezydent Francji uczestniczył.

„Macron podczas szczytu APEC wdał się w bójkę” – czytamy w tweecie do którego dołączono dwa filmy - jeden (po lewej) ze sceną spoliczkowania prezydenta, i który weryfikujemy oraz drugi (po prawej) z przemówieniem prezydenta na szczycie. Macron apelował wtedy do przywódców zgromadzonych na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) by opowiedzieli się przeciwko wojnie w Ukrainie. „Priorytetem Francji jest przyczynienie się do pokoju na Ukrainie i próba nakłaniania świata, by wywierał presję na Rosję” – mówił.  

Zrzut ekranu z Twittera wykonany przez AFP 23 listopada 2022 r.

Jednak filmik ze sceną spoliczkowania nie pochodzi z listopada 2022 roku.

W archiwach AFP, znaleźć można depeszę z 2021 roku relacjonującą atak na prezydenta Macrona w czasie wizyty w Tain l'Hermitage, w departamencie Drôme, regionie położonym na południowym-wschodzie Francji w dniu 8 czerwca 2021 roku. Prezydent odwiedził tę miejscowość na rok przed wyborami prezydenckimi. Artykuł AFP odsyła do tweeta z nagraniem.

W tamtym czasie media francuskie i światowe, w tym polskie obszernie informowały o tym incydencie przytaczając filmiki nakręcone przez świadków wydarzenia. Widać na nich jak napastnik, ubrany w T-shirt w kolorze khaki, stojący w grupce ludzi oczekujących na prezydenta, uderza go w twarz. Słychać jak mężczyzna krzyczy „Montjoie Saint-Denis, à bas la macronie”. („Montjoie Saint Denis”, to okrzyk rojalistów, druga fraza oznacza „precz z macronizmem”).

Incydent z 2021 roku we Francji

AFP potwierdziła analizując nagrania, że chociaż sfilmowane pod innym kątem, przedstawiają jedną i tę samą scenę napaści na prezydenta we Francji w czerwcu 2021 roku.

Nagranie opublikowane na oficjalnym kanale YouTube francuskiej gazety Le Parisien, nakręcone zostało z podobnej perspektywy co filmik udostępniany w weryfikowanych przez nas publikacjach (również z lewej strony prezydenta, ale po jego stronie barierki). Na porównaniu kadrów z obu filmów widać tego samego mężczyznę z długimi czarnymi włosami i ubranego w T-shirt w kolorze khaki w okularach z ciemną oprawką, co zakreśliliśmy na czerwono na zestawieniu poniżej.

Zestawienie kadrów z dwóch filmików: po lewej z weryfikowanych postów na Facebooku z listopada 2022 r., po prawej ze strony Le Parisien z czerwca 2021 r.

Na jeszcze innym filmie nakręconym z przeciwnej strony niż filmik udostępniany w weryfikowanych przez nas publikacjach, widnieje w górnym prawym rogu logotyp francuskiej telewizji BFMTV. Nagranie można odnaleźć na oficjalnym kanale tej stacji na YouTube. Zostało zamieszczone 8 czerwca 2021 roku. (To nagranie udostępniane było w listopadzie 2022 przez użytkowników anglojęzycznych jako rzekome ponowne spoliczkowanie prezydenta.)

Kolejny szczegół, który dowodzi że filmy przedstawiają jedną i tę samą sytuację z czerwca 2021 roku we Francji to widok kobiety o blond włosach, ubranej w jasnoniebieską sukienkę. Jej postać zaznaczyliśmy na czerwono na poniższym porównaniu kadrów z obu filmów:

Zestawienie kadrów z dwóch filmików: po lewej z weryfikowanych postów na Facebooku z listopada 2022 r., po prawej ze strony BFMTV z czerwca 2021 r.

Nie znaleźliśmy w wiarygodnych mediach żadnych informacji o ponownym incydencie spoliczkowania prezydenta w ostatnich tygodniach. Ostatnie wiadomości w tej sprawie dotyczą skazania napastnika na 18 miesięcy więzienia, w tym 14 w zawieszeniu. O karze dla 28-letniego Damiena Tarela, donosiły światowe media, w tym polskie (1 , 2)

Film ze spoliczkowania Macrona stał się źródłem innej dezinformacji, która pojawiła się w krajach afrykańskich, i którą obalili dziennikarze z AFP Fact Check. Według tych fałszywych treści, Tarel został skazany na dużo niższą karę, gdyż Macron złamał zasady dystansu społecznego.

Tłumaczenie: