Nie, wymiana komentarzy między Gretą Thunberg a Andrew Tate nie pomogła policji namierzyć influencera
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 09/01/2023, 16:25
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: Alexis ORSINI, Juliette MANSOUR, AFP Francja
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2024. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Andrew Tate, znany w sieciach społecznościowych ze swojej nienawiści do kobiet, chciał upokorzyć aktywistkę ekologiczną Gretę Thunberg, ale zamiast cieszyć sie aplauzem swoich fanów, zdradził istotny szczegół co do swojego miejsca pobytu , przez co trafił do więzienia. Pudełka z pizzą stały się idealną wskazówką do ujawnienia jego makabrycznego planu” – czytamy w publikacji na Facebooku udostępnionej 30 grudnia 2022 roku.
Post na Facebooku został udostępniony razem z nagraniem, z którego można się dowiedzieć, że po sprawdzeniu widocznego adresu na pudełkach po pizzy, policja potwierdziła miejsce pobytu influencera w Rumunii.
Aresztowanie Tate'a i jego brata Tristana przez rumuńskie władze 29 grudnia 2022 roku pod zarzutem „przestępczości zorganizowanej”,„gwałtu” i „handlu ludźmi” wywołało lawinę komentarzy w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób pisało, że akcja policji była możliwa dzięki internetowej wymianie postów między influencerem a aktywistką klimatyczną.
Podobne publikacje były udostępniane w innych językach m.in. francuskim i greckim.
Do ostrej wymiany zdań na Twitterze – która stała się wiralem – między Andrew Tatem a Gretą Thunberg doszło 27 grudnia 2022 roku. Brytyjski kickbokser i były uczestnik programu Big Brother znany ze swojej mizoginii, zaczepił Gretę, chwaląc się na Twitterze zdjęciem drogiego auta i pisząc, że jego pokaźna kolekcja samochodów emituje dużo gazów cieplarnianych.
Jego zaczepka spotkała się z pogardliwą odpowiedzią dziewiętnastoletniej aktywistki klimatycznej:
yes, please do enlighten me. email me at smalldickenergy@getalife.com https://t.co/V8geeVvEvg
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) December 28, 2022
W odpowiedzi Tate zamieścił krótki filmik, w którym wyśmiewa Thunberg i upewnia się, że dostarczane mu pizze są „w pudełkach nie podlegających recyklingowi”. Na pudełkach wyraźnie widać logo Jerry's Pizza oraz słowa w języku rumuńskim „descarcă aplicația” (co oznacza: „pobierz aplikację”).
Dzień po aresztowaniu Tate'a aktywistka napisała na Twitterze: „Oto co się dzieje, gdy nie poddajesz recyklingowi pudełek po pizzy”. Jej tweet polubiło ponad 1,8 mln osób.
this is what happens when you don’t recycle your pizza boxes
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) December 30, 2022
Jej tweet przyczynił się do rozpowszechnienia spekulacji, że rumuńska policja była w stanie zlokalizować influencera dzięki pudełkom po pizzy – co podchwyciły niektóre polskie strony i media światowe.
Teoria ta stała się popularna 29 grudnia po serii tweetów prawniczki wykładającej na Harvard Law School. Na rumuńskim portalu Gândul wyjaśniła, że tamtejsze władze „podobno wykorzystały jego (Andrew Tate'a) publikacje w mediach społecznościowych” i że widoczne w nagraniu pudełka po pizzy „potwierdziły jego obecność (w Rumunii)”.
Przedstawiciele sieci Jerry's Pizza napisali na Twitterze pod koniec grudnia: „Powód, dla którego jesteśmy najbardziej poszukiwaną pizzą”, a do tweeta dołączyli zdjęcie jednego z pudełek z wydrukowanym napisem „Mamy Gust” (ang. Taste)”, ale z literką „s” lekko wymazaną, by hasło wyglało bardziej jak „Mamy Tate'a”.
Pogłoski zdementowane zarówno przez prokuraturę w Rumunii jak i przez Gretę Thunberg
Rumuńska prokuratura zdementowała pogłoski, jakoby gorąca wymiana zdań między Thunberg a Tatem przyczyniła się do zlokalizowania miejsca pobytu influencera.
„To nie ma związku” – przekazała agencji AFP 30 grudnia Ramona Bolla, rzeczniczka prokuratury antymafijnej DIICOT.
„Używamy różnych metod, by ustalić, czy dana osoba jest w kraju czy nie. To, że (Andrew Tate) zamieścił tej nocy nagranie pokazujące pudełko sieci Jerry’s Pizza, tylko potwierdziło to, co już wiedzieliśmy”, dodała i zauważyła, że „nakaz aresztowania oraz przeszukania” influencera był wystawiony już wcześniej.
Prokuratura prowadzi śledztwo w spawie Tate'a od początku 2021 roku – już w kwietniu 2022 przeszukała willę influencera.
Rzecznik prasowy Grety Thunberg, z którym AFP skontaktowała się 30 grudnia, przekazał nam, że tweet aktywistki o recyklingu pudełek po pizzy był „żartem” oraz że działaczka „nie kontaktowała się z władzami Rumunii”.
Prawniczka, która jako pierwsza powiązała pudełka po pizzy z aresztowaniem Andrew Tate'a, opublikowała wyjaśnienie, w którym przyznała, że „krytyka pod jej adresem” w sprawie wywołania zamieszania jest uzasadniona.
Jeszcze przed publikacją nagrania z pizzą, zaistniały przesłanki, które wskazywały na pobyt Tate'a w Rumunii. Na przykład 25 grudnia influencer opublikował na Twitterze nagranie przedstawiające górski krajobraz z podpisem „Rumunia”.
Choć nagranie nie zawiera daty, agencji AFP udało się ustalić, że sfilmowano je na rumuńskiej drodze Transfăgărașan, która przebiega przez Karpaty. Miejsce można zobaczyć dzięki Google Street View, co przedstawiamy na poniższym porównaniu tweeta Tate'a z lewej strony z widokiem przedstawionym przez Google'a z prawej.
Dzięki Google Street View można zobaczyć również domek widziany później w nagraniu Andrew Tate'a, w pobliżu którego mogło zostać sfilmowane nagranie:
Zarzuty o handel ludźmi
Po zatrzymaniu Tate i jego brat Tristan trafili do aresztu „na 24 godziny” – przekazała AFP rzeczniczka antymafijnej prokuratury DIICOT. 30 grudnia 2022 roku rumuński sąd orzekł 30-dniowy areszt.
Według wydanego 29 grudnia oświadczenia brytyjski influencer i jego brat są podejrzani o „przestępczość zorganizowaną”, „gwałt” i „handel ludźmi” w kilku krajach. Na tym etapie zidentyfikowano potencjalnych sześć ofiar.
Zostały one rzekomo oszukane przez obu mężczyzn, którzy symulowali uczucia do nich, a następnie zamykali je i przemocą zmuszali do pracy seksualnej i udziału w filmach pornograficznych.
Prokuratura w Rumunii opublikowała zdjęcia z przeszukania z 29 grudnia, na których widać broń palną, stos gotówki i skonfiskowane w różnych miejscach sportowe samochody. Według rumuńskich mediów, dwie kobiety, z których jedna jest obywatelką Stanów Zjednoczonych, zostały uwolnione przez policję z bukaresztańskiej willi w kwietniu. Przekonywały, że były przetrzymywane siłą przez brytyjskich braci.
Kickbokserzy przeprowadzili się do Rumunii kilka lat temu. Andrew Tate w 2016 roku brał udział w telewizyjnym show Big Brother. Został wyeliminowany z rywalizacji po tym, jak pokazano nagranie, na którym widać jak bije kobietę.
Potem promował mizoginistyczne treści w mediach społecznościowy. Jego wszystkie konta zostały za to zawieszone. Twitter reaktywował niedawno jedno z nich. Na swojej stronie Tate przedstawia się jako multimilioner i twierdzi, że oferuje pokazy dla mężczyzn na temat tego, jak się wzbogacić.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami