Wideo pokazuje protesty w Paryżu w 2022 roku, a nie protesty podczas obecnych przygotowań do igrzysk olimpijskich

W Paryżu regularnie odbywają się protesty społeczne. Wideo przedstawiające tłum ludzi podpalającyh samochody, było szeroko udostępniane w mediach społecznościowych wraz z przesłaniem, że pokazuje stolicę Francji podczas "przygotowań" do igrzysk olimpijskich. To nagranie jest nieaktualne i wyrwane z kontekstu. Powstało w 2022 roku, kiedy zamieszki w Paryżu były efektem rasistowskich morderstw.

“Tymczasem w Paryżu... trwają intensywne przygotowania do olimpiady” - czytamy w poście opublikowanym 17 maja 2024 roku (zarchiwizowany link tutaj), który miał ponad 500 udostępnień. Nagranie pokazuje grupę mężczyzn przewracających samochody i rozbijających w nich szyby. Jeden z samochodów płonie. W tle widać grupę ludzi maszerujących ulicami Paryża z flagami i transparentami.

Post był również udostępniany przez inne osoby na Facebooku (link). W Czechach miał ponad 40 tys. udostępnień. 

Nagranie pochodzi z 2022 roku i nie pierwszy raz jest wykorzystywany do udostępniania z fałszywym twierdzeniem, że pokazuje aktualną sytuację w Paryżu. W marcu 2023 r. zostało udostępnione w języku niemieckim, angielskim i hiszpańskim z twierdzeniem, że pokazuje skutki protestów przeciwko reformie emerytalnej francuskiego rządu. AFP obaliła te twierdzenia zarówno w języku niemieckim, jak i hiszpańskim

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 26 maja 2024 roku

Wideo pokazuje kurdyjskie protesty w 2022 roku

Dzięki metodzie odwrotnego wyszukiwania obrazem oraz wideo, AFP znalazła ten sam film, udostępniony przez francuskiego dziennikarza Remy'ego Buisina na portalu X (link archiwalny) 24 grudnia 2022 roku wraz z opisem: "Chaos w centrum Paryża, przewrócone i podpalone samochody. Starcia wciąż trwają". 

Dalsze poszukiwanie w archiwach artykułów agencji AFP ujawniło, że tego dnia rzeczywiście doszło do protestów w centrum Paryża po tym, jak 69-letni napastnik strzelał w kierunku kurdyjskiego centrum kultury i salonu fryzjerskiego. W efekcie zginęły trzy osoby (archiwum).

Francuscy prokuratorzy stwierdzili wówczas, że podejrzany, emerytowany pracownik kolei, przyznał się do zamiaru "mordowania migrantów".

Do zamieszek doszło podczas starcia niektórych protestujących z policją.

Wideo udostępnione z fałszywym twierdzeniem na Facebooku pokazuje przewrócony biały samochód i przyczepę [czas nagrania 00:22]. Ta sama scena została uchwycona przez fotografa AFP podczas tego samego wydarzenia 24 grudnia 2022 r. tuż przy placu Pasdeloup w Paryżu. Inne szczegóły na obu zdjęciach, tj. fasada pobliskiego budynku czy biały słup na ziemi, pasują również.

Image
Zrzut ekranu wideo z fałszywym twierdzeniem (z lewej), zdjęcie miejsca z 24 grudnia 2022 r. (z prawej, Julien de Rosa / AFP); czerwone zaznaczenia od AFP

Podobną scenę można zobaczyć również w pierwszej minucie nagrania AFP z tego samego dnia [czas nagrania: 01:04]:

(AFPTV / Colin BERTIER)

Protesty we Francji często przybierają gwałtowny charakter np. protesty podczas reformy emerytalnej w 2023 roku, ruchu żółtych kamizelek w 2018 roku, czy podczas protestów przeciwko reformie pracy w 2016 roku.

Do zamieszek również doszło podczas tradycyjnego pochodu pierwszomajowego w Paryżu, w którym aresztowano co najmniej 45 osób, a 13 policjantów zostało lekko rannych. Miasto stoi również w obliczu zakłóceń i gróźb akcji strajkowej przed Igrzyskami Olimpijskimi, czy to ze strony konduktorów pociągów, osób zbierających śmieci czy innych przedstawicieli przemysłu.

Jednak wideo krążące na Facebooku zostało utworzone w grudniu 2022 roku i nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją w Paryżu. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami