To nagranie z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock pochodzi z wizyty w Chinach w 2023 roku

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock podczas swej wizyty na początku grudnia 2024 roku w Pekinie spotkała się ze swoim chińskim odpowiednikiem. Wkrótce po spotkaniu w mediach społecznościowych udostępnione zostało nagranie, które ma być dowodem na to, że minister została „wyrzucona” ze wspólnej konferencji prasowej z chińskim ministrem. Jednak nagranie pochodzi z innej wizyty Baerbock w Chinach  – z 2023 roku. Nie pokazuje też, że minister została wyproszona. Podczas ostatniej grudniowej wizyty, nie planowano też żadnego wspólnego oświadczenia dla mediów.

Podczas wizyty w Pekinie na początku grudnia 2024 r. niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przestrzegła Chiny przed wspieraniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie i zaapelowała o konstruktywne działania na rzecz zakończenia wojny. Wkrótce po jej wizycie w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, w którym pojawia się twierdzenie, że minister „została wyproszona” z sali konferencyjnej przez swojego chińskiego odpowiednika. Wideo zostało udostępnione przez użytkowników Facebooka, platformy X, a także na Telegramie.

Ten sam film wraz z tym samym twierdzeniem był rozpowszechniany w języku niemieckim, czeskim, francuskimangielskimwęgierskim. W Niemczech oddział skrajnie prawicowej partii AfD w Mayen-Koblenz udostępnił go na swojej stronie na Facebooku.  

Image
Zrzuty ekranu z nieprawdziwych postów na platformie X i Facebooku. Czerwone przekreślenia dodane przez AFP 12/12/2024 r.

Na udostępnionym nagraniu mężczyzna wskazuje ręką drzwi, podążając w tym samym kierunku razem z niemiecką minister, a w kadrze filmu pojawiają się napis po niemiecku „Tam są drzwi” oraz data 2 grudnia 2024 r. Baerbock rzeczywiście przebywała w Pekinie tego dnia, jednak nagranie to nie pochodzi z tej wizyty; zostało nakręcone podczas wcześniejszej wizyty Baerbock w Pekinie. 

Przeszukaliśmy internet według słów kluczy i znaleźliśmy dłuższy materiał filmowy na niemieckiej stacji rtv Deutsche Welle i w poście na platformie X na koncie o nazwie K!News, oba datowane na 14 kwietnia 2023 r. (zarchiwizowane linki tutaj i tutaj). Scena błędnie opisana w analizowanych przez nas publikacjach jako „wyrzucenie” Baerbock z sali konferencyjnej pojawia się w 2:57 minucie nagrania Deutsche Welle na YouTube (poniżej). Widać na niej, jak ówczesny chiński szef dyplomacji Qin Gang, po wypowiedziach dla mediów zaprasza Baerbock do wyjścia z sali i razem z nią zmierza do wyjścia.

W nagraniu na koncie X serwisu K!News (po prawej) widoczne jest także logo agencji prasowej Associated Press (AP) w dolnym prawym rogu i logo K!News w prawym górnym rogu, oba pojawiają się w fałszywych postach (po lewej): 

Image
Zrzut ekranu z mylącego posta z 2.12 2024 r. (po lewej). Zrzut ekranu z nagrania z kwietnia 2023 r. Czerwone przekreślenia i kolorowe ramki dodane przez AFP 9.12.2024 r.

Niektóre z filmów dołączonych do postów wykorzystują fragmenty innych relacji z tej samej wizyty np. niemieckiej stacji publicznej ZDF o czym świadczy jej logo w kadrze. Logo AP nie zawsze jest widoczne. Jednak wszystkie nagrania pokazują te same sceny z konferencji prasowej podczas wizyty w 2023 roku. 

doniesień niemieckich mediów wynika że ton podczas tej konferencji prasowej 14 kwietnia 2023 r. był chłodny, ale uprzejmy. W obliczu zachowania Chin wobec Tajwanu i roli Chińczyków w wojnie na Ukrainie Baerbock i jej ówczesny odpowiednik Qin zajęli różne stanowiska.

W internecie dostępne są też relacje mediów z wizyty Baerbock w Pekinie 2 grudnia 2024 r. Porównując relacje z obu wizyt zauważyć można, że Baerbock, podczas wizyty w grudniu, ma inną fryzurę - dłuższe włosy - i jest inaczej ubrana niż w 2023 roku – ale co ważniejsze, w spotkaniu uczestniczy obecny minister spraw zagranicznych Wang Yi, który tę funkcję pełni od lipca 2023 r.,  jako następca Qin Ganga:

Image
Po lewej, zdjęcie ze spotkania z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem 14.04.2023 r. (Fot. Suo TAKEKUMA/POOL/AFP). Po prawej, zdjęcie obecnego szefa MSZ Chin Wanga Yi podczas spotkania z Annaleną Baerbock 2.12. 2024 r. . Zestawienie zrobione przez AFP 9.12. 2024, ramki dodane przez AFP.

W przeciwieństwie do poprzedniej wizyty Baerbock w Pekinie w kwietniu 2023 r., podczas jej ostatniej wizyty nie zaplanowano żadnej wspólnej konferencji prasowej. Niemiecka minister spotkała się  z dziennikarzami dopiero 2 grudnia 2024 r.  (zarchwizowany link). Następnie, na regularnym briefingu rządowym dwa dni później, 4 grudnia 2024 r., rzecznik MSZ Sebastian Fischer powiedział , że „było jasne jeszcze przed rozpoczęciem podróży, że nie będzie żadnej konferencji prasowej, i że minister powie to, co chciała powiedzieć na własnej konferencji prasowej, że tak powiem, bez swojego chińskiego odpowiednika”. Określił twierdzenie w rozpowszechnianym w sieci nagraniu jako „dezinformację”.

Niemieckie media pisały po grudniowej wizycie Baerbock w Chinach, że różnice stanowisk między Niemcami a Chinami pozostały, podkreślały jednak że wymiana zdań przebiegała w przyjacielskiej atmosferze. Wyszukiwanie według słów kluczy doniesień iż doszło do rzekomego skandalu opisanego w postach nie przynosi żadnych rezultatów.

Niemiecka minister spraw zagranicznych była już wcześniej przedmiotem dezinformacji w kontekście jej rozmów z Chinami. W zeszłym roku redakcja niemieckojęzyczna AFP obaliła fałszywe twierdzenie, że chiński odpowiednik Baerbock odmówił podania jej ręki podczas jej wizyty w Pekinie w kwietniu 2023 r. AFP obaliła też fałszywe twierdzenie, że prezydent Xi Jinping zwrócił się bezpośrednio do Baerbock w swoim przemówieniu po tym jak nazwała go dyktatorem we wrześniu 2023 r. co skutkowało wezwaniem niemieckiego ambasadora przez chiński rząd.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami