Ten chłopiec został skazany za morderstwo, a nie za kradzież jedzenia

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 21/06/2021, 16:43
  • Zaktualizowane w 28/06/2021, 12:54
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Mjanma, AFP Polska
  • Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Tysiące osób udostępniło na Facebooku zdjęcie chłopca, który w otoczeniu policjantów przebywa w sali sądowej. Według autora publikacji, zdjęcie przedstawia piętnastolatka, który rzekomo został przyłapany na kradzieży jedzenia dla chorej matki w Stanach Zjednoczonych. Miał za to stanąć przed sądem. Połączenie historii z fotografią jest jednak mylące, ponieważ zdjęcie pojawiło się w mediach społecznościowych w 2012 r. i tak naprawdę przedstawia dwunastolatka oskarżonego w stanie Floryda o zabójstwo swojego młodszego brata.

„Wyrok wydany przez amerykańskiego sędziego. 15-letni chłopiec został przyłapany na kradzieży z amerykańskiego sklepu” – tak zaczyna się historia, która użytkownicy Facebooka udostępniają od 15 czerwca (1, 2, 3).

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 21 czerwca 2021 roku

 

Podobne twierdzenia były udostępniane również w języku serbskim, angielskim, węgierskim i rumuńskim. Historia ta nie ma jednak nic wspólnego z fotografią udostępnianą na Facebooku.

AFP w Mjanmie odnalazła oryginalną fotografię i zweryfikowała już w 2020 r., że historia nie jest powiązana z udostępnianym zdjęciem.

Dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google’u udało nam się stwierdzić, że fotografia została opublikowana 3 stycznia 2012 r. na amerykańskiej stronie „The Florida Times-Union”. Fotografia miała związek z rozprawą sądową w stanie Floryda w 2011 r.

Image
Zrzut ekranu z artykułu The Florida Times-Union wykonany 21 czerwca 2021 roku

„2 czerwca władze poinformowały, że dwunastoletni Cristian Juan Fernandez został oskarżony o morderstwo jako najmłodsza osoba w historii miasta Jacksonville. Oskarżono go o pobicie swojego dwuletniego przyrodniego brata, Davida Galarraga.

Galarraga zmarł w marcu z powodu pękniętej czaszki, krwotoku w mózgu oraz stłuczenia lewego oka i nosa. Rodzina powiedziała, że dziecko uległo wypadkowi w parku rozrywki dla dzieci. W kwietniu, matka Cristiana, Biannela Marie Susana została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci z nakazem aresztowania, ponieważ gdy wróciła do domu i zauważyła nieżyjącego chłopca, nie zadzwoniła na numer alarmowy 911” – czytamy na stronie.

Więcej o morderstwie można przeczytać w wielu amerykańskich artykułach prasowych (1, 2, 3). Artykuł opublikowany 19 października 2011 r. na stronie Fox News wspomina, że dwunastoletni wówczas Cristian Fernandez był najmłodszą osobą oskarżoną o morderstwo w Jacksonville na Florydzie. Został oskarżony – jak czytamy na stronie – za brutalne morderstwo poprzez przyciśnięcie brata do półki z książkami, co spowodowało poważne obrażenia czaszki i krwotok wewnętrzny. Fox News informuje również, że Fernandez przyznał się do winy, mimo że jego obrońcy uważają, że wina leży po stronie matki. Biannela Marie Susana, matka dzieci została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci i otrzymała wyrok w zawieszeniu na 10 lat.

W styczniu 2018 r. lokalna stacja telewizyjna „Action News Jax” poinformowała, że 19-letni wówczas Fernandez zostanie zwolniony warunkowo. Jego kartotekę można znaleźć na stronie departamentu więziennictwa na Florydzie.

Według informacji The Florida Times-Union, wielu nieletnich było oskarżonych i skazanych za poważne przestępstwa w tym stanie jako dorośli. Wśród nich znalazł się Fernandez, a także inny chłopiec, który został uniewinniony po tym, jak stwierdzono, że wymuszono na nim zeznania.

Skazywanie nieletnich w stanie Floryda było wielokrotnie przedmiotem intensywnej dyskusji w kręgach sędziowskich (1, 2) oraz wśród organizacji działających na rzecz praw człowieka.

Wniosek: fotografia udostępniana na Facebooku przedstawia dwunastolatka, który został oskarżony o zabójstwo swojego młodszego brata w 2012. Dołączona do niej historia nie ma żadnego związku z tym wydarzeniem.  

28 czerwca 2021 Korekta: poprawiliśmy błąd stylistyczny w pierwszym akapicie.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami