Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego przemawia na konferencji w Genewie, styczeń 2020 roku ( AFP / Fabrice Coffrini)

Szwajcarska policja nie aresztowała założyciela Światowego Forum Ekonomicznego

Setki udostępnień miały publikacje, które sugerowały, że Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego, został aresztowany w Szwajcarii w piątek 12 listopada na wniosek Europolu. Twierdzenie to jest fałszywe: jak przekazała nam szwajcarska policja, Klaus Schwab nie został aresztowany. Co więcej, Europol nie posiada narzędzi do zarządzenia takiego aresztowania. Pogłoski zdementowali również przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego. Z kolei sam Klaus Schwab tego dnia przemawiał na spotkaniu w Dubaju.

„Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), został aresztowany w swoim domu w Cologny w Szwajcarii (…) Źródło policyjne podaje, że został aresztowany na wniosek Europolu w związku z przestępstwami, które rzekomo popełnił podczas pandemii Covid-19” – czytamy we wpisie udostępnionym 12 listopada 2021 r. na platformie Tumblr. Podobne wpisy pojawiały się także na Facebooku (1, 2, 3) oraz na Twitterze.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 22 listopada 2021 roku

Klaus Schwab założył Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF) w 1971 roku. To szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji konferencji w Davos, w Alpach Szwajcarskich, gdzie spotykają się światowi liderzy gospodarczy, biznesowi i polityczni.

Schwab jest także współautorem książki „Covid-19. The Great Reset” - nazwanej tak na cześć inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego, która miała na celu ożywić światową gospodarkę po pandemii Covid-19. Forum Ekonomiczne jest często cytowane w twierdzeniach osób, które negują pandemię. Nie dziwi więc fakt, że Schwab jest często wykorzystywany do snucia teorii spiskowych związanych z pandemią Covid-19.

„Potwierdzamy, że Klaus Schwab nie został aresztowany przez szwajcarską policję” – przekazała AFP 17 listopada Melanie Lourenco, rzeczniczka policji federalnej w Szwajcarii.

Jean-Philippe Brandt, rzecznik policji kantonu w Genewie, również powiedział, że popularne w mediach społecznościowych twierdzenia, „to fałszywe wiadomości”.

To samo potwierdziła także Claire Georges, rzeczniczka Europolu – organu ścigania Unii Europejskiej – stwierdzając, że „te informacje są niepoprawne”.

„Europol nigdy nie prosił o aresztowanie tej osoby. Nie mógł tego zrobić, ponieważ nie należy to do zakresu naszych kompetencji. Do naszych kompetencji należy wspieranie państw członkowskich UE w ich śledztwach” – napisała Georges w emailu do AFP 16 listopada 2021 roku.

Europol, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów ścigania jest policyjną agencją Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze. Europol nie dysponuje żadnymi siłami wykonawczymi. Wspiera policje krajów członkowskich poprzez wymianę informacji, prace analityczne i szkolenia.

„Oznacza to, że urzędnicy Europolu nie mają prawa aresztować podejrzanych i działać bez zgody władz krajowych” – czytamy na oficjalnej stronie Europolu.

Twierdzenia w mediach społecznościowych skomentowali również przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego: „To fałszywe informacje. Nic w nich nie jest oparte na faktach i powiązane z jakimkolwiek (wiarygodnym) źródłem” – powiedział Yann Zopf, szef działu ds. mediów.

12 listopada 2021 r., w dniu rzekomego aresztowania Klausa Schwaba, nie był on w Szwajcarii. Ekonomista odwiedzał wtedy Zjednoczone Emiraty Arabskie i przemawiał podczas panelu dyskusyjnego w Dubaju. Transmisje z wydarzenia można obejrzeć na stronie światowego Forum Ekonomicznego.

Wniosek: Klaus Schwab nie został aresztowany na wniosek Europolu w Szwajcarii. Tę pogłoskę zdementowała policja w Szwajcarii, Europol, a także przedstawiciele światowego Forum Ekonomicznego. Ekonomista w tym czasie był w Dubaju i przemawiał na konferencji.

26 listopada 2021 Dodaliśmy brakujący podpis pod jednym zdjęciem.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami