Wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris podczas wydarzenia w Detroit, Michigan 12 lipca 2021 roku ( AFP / Nicholas Kamm)

Wideo z Kamalą Harris zostało zmanipulowane

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 24/11/2021, 14:17
  • Zaktualizowane w 26/11/2021, 10:37
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Claire SAVAGE, AFP USA
  • Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Setki wyświetleń miało nagranie z wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris, która rzekomo mówi, że prawie wszyscy, którzy znajdują się obecnie w szpitalach lub zmarli z powodu Covid-19, byli zaszczepieni. Nagranie to jednak zostało zmanipulowane – oficjalne nagranie z Białego Domu, transkrypcja wypowiedzi Harris oraz materiały w mediach pokazują, że Harris powiedziała coś zupełnie innego.

„V-ce prezydent Kamala Harris powtarza dwukrotnie, jasno i wyraźnie, że prawie wszyscy, którzy znajdują się obecnie w szpitalach lub zmarli z powodu choroby pt „NAGLE” byli zaszczypawkowani, co ma być jej zdaniem dowodem na skuteczność szczepień...BO MÓWI WYRAZNIE O ZABIJANIU!!!” – czytamy w publikacji z 15 listopada (pisownia oryginalna), która miała ponad 100 wyświetleń.

Podobne materiały były udostępniane na Twitterze i Telegramie, także w języku angielskim, serbskim i słowackim.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 23 listopada 2021 roku

„Praktycznie każda osoba, która jest obecnie w szpitalu chora na Covid-19 jest szczepiona” – słyszymy w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych. Swoje słowa następnie powtarza i stwierdza również, że to samo dotyczy tych osób, które niedawno zmarły z powodu koronawirusa.

Jednak nagranie zostało tak zmontowane, aby się wydawało, że Harris podważa znaczenie szczepionek. Za każdym razem, kiedy Harris wypowiada słowo „szczepionka” następuje krótka przerwa. Poza tym jej rzeczywiste poglądy pokazują, że to nie jest jej prawdziwa wypowiedź.

„Praktycznie każda osoba, która jest obecnie w szpitalu chora na Covid-19, jest niezaszczepiona” – słyszymy w 1:27:45 minucie nagrania Białego Domu. Kamala Harris przemawiała podczas wydarzenia dotyczącego mobilizacji ws. szczepień w Detroit w stanie Michigan, 12 lipca 2021 roku. Zarówno tło, jak i jej ubranie pasują do tych, które widać w nagraniu udostępnianym w mediach społecznościowych.

Udostępniona na łamach Białego Domu transkrypcja z wydarzenia, zawiera to samo sformułowanie. Jak czytamy w dokumencie, Kamala Harris trzykrotnie powtarza słowa dotyczące niezaszczepionych osób.

Image
Zrzut ekranu ze strony Białego Domu z transkrypcją przemówienia Kamali Harris. Żółte tło dodane przez AFP (wykonano 10 listopada 2021 r.)

Potwierdzają to również nagrania udostępnione przez amerykańską telewizję kablową C-Span (22:44) oraz inne lokalne media (0:05).

Co więcej, wypowiedź Kamali Harris potwierdzają także dane z lipca 2021 r., kiedy wiceprezydentka przemawiała podczas wydarzenia. Według amerykańskiej agencji Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), między kwietniem a lipcem 2021 r. w 13 okręgach systemu zdrowia publicznego Stanów Zjednoczonych około 92 proc. hospitalizowanych z powodu choroby Covid-19 było niezaszczepionych.

Nowsze dane CDC również pokazują znaczny wzrost liczby osób niezaszczepionych przebywających w szpitalach.

Image
Wskaźniki hospitalizacji związanych z Covid-19 według statusu zaszczepienia u osób dorosłych w wieku ≥18 lat, styczeń-wrzesień 2021 r., z niebieską linią reprezentującą osoby nieszczepione

Wniosek: wiceprezydentka powiedziała, że w szpitalach z powodu Covid-19 przebywają osoby, które się nie zaszczepiły. Wideo z Kamalą Harris zostało zmanipulowane.

26 listopada 2021 Dodaliśmy brakujący podpis pod zdjęcie.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami