Krążąca w sieci mapa z wynikami wyborów w USA z podziałem na identyfikację wyborców wprowadza w błąd

Zwycięstwo Donalda Trumpa nad Kamalą Harris w wyborach prezydenckich w USA było większe niż oczekiwano. Mimo to użytkownicy w wielu językach udostępniali mapę wyników wyborów z twierdzeniem, że Demokratom udało się wygrać w niektórych stanach, gdyż nie wymagana jest w nich odpowiednia identyfikacja wyborców. Chociaż prawdą jest, że niektóre stany nie wymagają identyfikacji w lokalu wyborczym na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem, nie oznacza to, że każdy może głosować. Istnieją różne sposoby weryfikacji wyborców, a związanych z tym incydentów jest niewiele. Co więcej, Harris nie wygrała we wszystkich stanach gdzie w lokalu wyborczym nie jest prowadzona weryfikacja na podstawie dowodu tożsamości, i przegrała w stanie, w którym identyfikacja właśnie nie jest wymagana. 

Po wygranej byłego prezydenta Donalda Trumpa 5 listopada 2024 roku, w sieci, między w innymi w postach w języku polskim na Facebooku (tutajtutaj), pojawiły się dwie mapy Stanów Zjednoczonych: jedna pokazuje zwycięzcę wyborów w poszczególnych stanach, druga pokazuje wymagania dotyczące wymogu identyfikacji wyborców w lokalach wyborczych według poszczególnych stanów, informując, czy dany stan wymaga identyfikacji wyborcy na podstawie dokumentu ze zdjęciem, identyfikacji na podstawie dokumentu bez zdjęcia, czy też w ogóle nie wymaga identyfikacji.  

„ Harris wygrała głównie w tych stanach, gdzie NIE wymaga się od głosujących dowodu osobistego. Czyli tam, gdzie mogli głosować/oszukiwać np. nielegalni imigranci” – czytamy w poście zamieszczonym 6 listopada 2024 roku na platformie X, który zyskał 644 udostępnień. Jego autor sugeruje, że „dlatego właśnie Demokraci wspierają masową, nielegalną migrację i brak wymogu 'voter ID'”. 

Image
Zrzut ekranu z X (po lewej), zrzut ekranu z Facebooka (po prawej). Pomarańczowe przekreślenia dodane przez AFP 18/11/2024 r.

Do innych postów (tutaj i tutaj) z podobnym twierdzeniem, mówiącym, że Harris „wygrała w stanach, w których nie wymagają okazania dowodu tożsamości ze zdjęciem” dołączone były nieco inne mapy, jedna z nich wcześniej pojawiła się na prawicowym amerykańskim kanale informacyjnym Newsmax z opisem, że pokazuje „stany gdzie wygrała Harris z podziałem na wymagania identyfikacyjne”. 

Image
Zrzuty ekranu z Facebooka. Pomarańczowe przekreślenia dodane przez AFP 18/11/2024 r.

Posty sugerują, że brak wymogu identyfikacji wyborców pomógł Demokratom wygrać w niektórych stanach. Wpisują się one w popularną fałszywą narrację na temat oszustw wyborczych w Stanach Zjednoczonych, według której osoby niebędące obywatelami amerykańskimi mogą brać udział w wyborach.

Jednakże fakt, że niektóre stany nie wymagają dowodu tożsamości lub dokumentu tożsamości ze zdjęciem w lokalu wyborczym nie oznacza, że każdy może głosować. Wyborcy muszą się zarejestrować i odpowiednio zidentyfikować. Zgłoszone przypadki osób głosujących bez uprawnień są znikome, nawet według wspierającego Donalda Trumpa konserwatywnego think tanku Heritage Foundation, który utrzymuje bliskie stosunki ze skrajnie konserwatywnymi podobnymi organizacjami w Europe środkowej, m.in. w Polsce z Ordo Iuris, organizacją katolickich prawników opowiadających się np. za restrykcyjnym prawem antyaborcyjnym i na Węgrzech z The Danube Institute, organizacją bliską węgierskiemu rządowi (zarchiwizowany link tutaj)

Więcej o mapie

Mapę z podziałem na stany według wymogów identyfikacji wyborców wyszukaliśmy przy użyciu technik odwrotnego wyszukiwania obrazów, co doprowadziło nas artykułu (zarchiwizowany link tutaj) na stronie Ballotpedia, organizacji która dostarcza informacji na temat wyborów w USA. Stwierdziliśmy, że mapa ta jest identyczna z jedną z map udostępnianych w błędnych postach.

Image
Zrzut ekranu ze strony Ballotpedia. AFP 18.11.2024 r.

Jak czytamy w legendzie, kolor niebieski pokazuje stany, w których wymagana jest identyfikacja poprzez okazanie dokumentu ze zdjęciem, żółty, te, w których nie jest wymagana identyfikacja z dokumentem ze zdjęciem, a szary, te, w których nie jest wymagana identyfikacja na podstawie dokumentu tożsamości.

Kiedy przyjrzymy się dokładnie tej interaktywnej mapie zauważymy, że przedstawia ona jedynie ogólne zasady wyborcze w poszczególnych stanach. Dla przykładu, najeżdżając kursorem na stan Minnesota, dowiemy się, że wyborcy, którzy nie głosowali od czterech lat, muszą okazać dowód tożsamości, w Pensylwanii – ważnym stanie w wyborczej walce – wszyscy wyborcy głosujący po raz pierwszy muszą okazać dowód tożsamości, tymczasem oba stany są oznaczone szarym kolorem na mapie.

Wprowadzające w błąd posty sugerują, że brak konieczności identyfikacji pozwolił Demokratom wygrać w niektórych stanach. Jednakże w Kolorado, Wirginii, Delaware, Connecticut, Rhode Island i New Hampshire  – wszystkich stanach, w których wygrała Harris  – wymagana jest identyfikacja. Jeśli dopuszczone są niektóre dokumenty nie posiadające zdjęcia, muszą to być oficjalne dokumenty  – w przeciwieństwie do tego, co twierdzą niektóre posty. 

W stanie Nevada  – gdzie wygrał Trump – w lokalach wyborczych nie jest wymagana żadna identyfikacja. 

Harris wygrała w 14 stanach, w których do głosowania nie jest wymagane okazanie dowodu tożsamości: Waszyngton, Oregon, Kalifornia, Nowy Meksyk, Minnesota, Illinois, Nowy Jork, Vermont, Maine, Massachusetts, New Jersey, Maryland, Hawaje i Waszyngton, D.C. Jednakże, ponieważ wybory w Waszyngtonie są głównie głosowaniem korespondencyjnym, regulacja ta dotyczy tylko małej części wyborców.

Ale fakt, że do głosowania nie jest potrzebny dowód tożsamości, nie oznacza, że ludzie w tych stanach mogą bez problemu głosować bez potwierdzenia, że posiadają czynne prawo wyborcze.  

Dowód tożsamości wymagany w większości stanów 

Każdy stan sam decyduje o tym, czy wyborcy muszą udowodnić swoją tożsamość, gdy idą głosować do lokalu wyborczego, wyjaśnia rządowa agencja USA General Services Administration (GSA) (zarchiwizowany link tutaj). Większość stanów wymaga okazania dowodu tożsamości. W niektórych stanach może to być dokument tożsamości ze zdjęciem, taki jak prawo jazdy lub dowód osobisty, podczas gdy w innych wystarczy akt urodzenia lub karta Social Security, która nie ma zdjęcia.

Zajmująca się ujednolicaniem prawa stanowego w państwie federalnym The National Conference of State Legislatures wymienia regulacje w stanach, w których nie jest wymagany dowód tożsamości w lokalu wyborczym (zarchiwizowany link). W niektórych stanach, które nie wymagają dowodu tożsamości w lokalu wyborczym, wyborcy muszą zamiast tego podpisać „oświadczenie potwierdzające ich prawo wyborcze i/lub poświadczyć że są świadomi iż złożenie fałszywego oświadczenia o prawie wyborczym jest przestępstwem”. 

Inne stany, w przypadku wątpliwości co do uprawnienia danej osoby do głosowania, używają tymczasowej karty do głosowania, która jest liczona po sprawdzeniu tożsamości, wyjaśnia GSA.

Wyborcy muszą wcześniej zarejestrować się do głosowania, niezależnie od tego, czy ich stan wymaga dowodu tożsamości podczas głosowania, czy nie.

Rejestracja wyborców: wymagane jest obywatelstwo amerykańskie

Oficjalna strona internetowa amerykańskiego rządu USAGov wyjaśnia, że uprawniony do głosowania jest jedynie obywatel USA, który w dniu wyborów miał ukończone 18 lat i spełniał wymogi dotyczące miejsca zamieszkania w danym stanie (zarchiwizowany link tutaj). 

Dakota Północna to jedyny stan w USA, w którym nie obowiązuje formalny proces rejestracji wyborców – wyborcy w tym stanie muszą przedstawić ważny dokument tożsamości, który jest następnie sprawdzany w zestawieniu z danymi zebranymi od innych organów, np. administratora sądu stanowego (zarchiwizowany link tutaj). 

Ustawa z 1993 roku National Voters Registration Act (zarchiwizowany link tutaj) wymaga od wszystkich stanów stosowania jednolitego formularza rejestracyjnego w wyborach federalnych USA, na którym potencjalni wyborcy muszą potwierdzić pod groźbą kary za składanie fałszywych oświadczeń, że są obywatelami USA. Do rejestracji wymagany jest dowód tożsamości, na przykład prawo jazdy lub dowód osobisty wydany przez odpowiedni stan, wyjaśnia agencja rządowa GSA (zarchiwizowany link tutaj). Każdy stan sam decyduje, które dokumenty dopuszcza jako dowód tożsamości.

W nagraniu zamieszczonym na YouTube 13 maja 2024 roku David Becker, dyrektor wykonawczy i założyciel organizacji non-profit Center for Election Innovation and Research, również stwierdził: „Obywatele spoza USA nie mogą głosować w wyborach federalnych” (zarchiwizowany link tutaj). Odnosi się on do prawa federalnego, Kodeksu Stanów Zjednoczonych United States Code, zgodnie z którym głosowanie bez posiadania obywatelstwa USA jest przestępstwem (zarchiwizowany link tutaj).

Pewne wyjątki mają zastosowanie, ale jedynie na poziomie lokalnym: niektóre samorządy w Kalifornii, Maryland i Vermont, a także Dystrykt Kolumbii, uchwaliły przepisy zezwalające osobom niebędącym obywatelami USA na udział w wyborach lokalnych, ale nie w wyborach krajowych (zarchiwizowany link tutaj). Nie jest to wyjątkowe, w Polsce również osoby niebędące obywatelami RP ale będące obywatelami Unii Europejskiej mogą głosować w wyborach samorządowych (zarchiwizowany link tutaj)

Nieliczne przypadki przestępstw wyborczych 

„Istnieją dość surowe kary za złożenie oświadczenia, że jest się obywatelem USA i dysponuje się prawem wyborczym, gdy się nim nie jest” – przekazała AFP Martha Kropf, profesor nauk politycznych i administracji publicznej na Uniwersytecie North Carolina-Charlotte 9 kwietnia 2024 r. kiedy pisaliśmy inny artykuł weryfikacyjny.

Osobie niebędącej obywatelem grozi kara grzywny i pozbawienia wolności, a także deportacja, jeśli zarejestruje się lub zagłosuje nielegalnie. Dane z konserwatywnego think tanku Heritage Foundation a także badanie przeprowadzone przez Brennan Center for Justice pokazują, że liczba prób nielegalnie oddanych głosów jest znikoma (zarchiwizowane linki tutaj i tutaj). Na przykład analiza pozwów związanych z wyborami przeprowadzona przez Heritage Foundation ujawniła tylko 24 przypadki prób głosowania przez osoby niebędące obywatelami USA w latach 2003-2023.

To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się twierdzenie, że obywatele spoza USA również głosowali w wyborach w USA. Jest to częsta narracja, która pojawiła się również przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich, a którą AFP już wielokrotnie obalała w odniesieniu do różnych stanów w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Przypadki wpisania się na listę wyborczą w dwóch stanach 

Zdarzają się jednak przypadki wpisania na listę wyborczą w dwóch stanach jednocześnie osób, które zmieniły miejsce zamieszkania w związku z przeprowadzką z jednego do drugiego stanu. Ich rejestracja wyborcza w poprzednim stanie zamieszkania wygasa dopiero kilka lat po tym, jak przestaną tam głosować, wyjaśnia Centre for Economic Policy Research (zarchiwizowany link tutaj).

Stany różnie podchodzą do tego faktu: Według National Conference of State Legislatures głosowanie w kilku stanach jest „wyraźnie zabronione” w 19 stanach, w ośmiu stanach wyborcy nie mogą głosować „dwa razy” na ten sam urząd, a 35 stanów zabrania głosowania „dwa razy w tych samych wyborach” (zarchiwizowany link tutaj).

Więcej naszych weryfikacji na temat wyborów w USA dostępnych jest w języku angielskim na stronie AFP.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami