To nagranie jest z 2022 roku i nie ma związku z obecnym kryzysem na granicy USA z Meksykiem

Nagranie jadących w konwoju ciężarówek do Waszyngtonu w 2022 roku krąży w sieci z opisem, że widoczne w nim pojazdy zmierzają do Teksasu w styczniu 2024 roku w proteście przeciwko rozwiązaniom kryzysu migracyjnego przez administrację Bidena. To jednak nieprawda, konwój nie ma nic wspólnego z obecnym konfliktem między władzami stanu Teksas a rządem federalnym na granicy z Meksykiem. Nagranie pochodzi z 2022 roku i pokazuje ciężarówki jadące do stolicy USA w proteście przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w związku z pandemią Covid-19. 

„Konwój ciężarówek 'Armii Boga' wyrusza na 'biblijną' misję odzyskania Teksasu na południowej granicy z Meksykiem... ” – czytamy w poście na platformie X z 27 stycznia 2024 roku. Tweet zyskał pond 80 udostępnień i dwięscie polubień. „Tysiące Amerykanów okazuje swoje wsparcie dla Patriotów Teksasu, rolnicy i kierowcy ciężarówek udają się na południową granicę, aby pokazać wsparcie dla ochrony Teksasu przed masową, nielegalną imigracją.” – głosi post na Facebooku z 28 stycznia 2024 roku. 

Image
Zrzuty ekranu z platformy X i z Facebooka wykonane przez AFP 02.02 2024 r. Oznaczenia dodane przez AFP

W filmie widzimy kilka ujęć ciężarówek udekorowanych flagami USA, które jadą różnymi drogami wśród wiwatujących im tłumów Amerykanów.

Nagranie z podobnym twierdzeniem było udostępniane po angielsku, hiszpańskuniemiecku.

Posty pojawiły się w czasie sporu migracyjnego pomiędzy administracją prezydenta Joe Bidena a republikańskim gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem. Kryzys migracyjny stał się gorącym tematem w amerykańskich wyborach w 2024 roku.

Stan Teksas nadal umacnia brzegi rzeki Rio Grande pomimo orzeczenia Sądu Najwyższego, który stanął po stronie rządu federalnego, zezwalając funkcjonariuszom federalnej Straży Granicznej na usunięcie ogrodzenia z drutu kolczastego rozmieszczonego na odcinkach granicy, w tym w mieście Eagle Pass.

Napięty konflikt wokół granicy zainspirował powstanie nowego ruchu pod nazwą „Take Our Border Back”. Jego uczestnicy na wzór wcześniejszych konwojów mają w planie przemierzyć ciężarówkami kilka stanów USA (zarchiwizowany link). Anty-imigrancki ruch wspierany jest przez skrajnie prawicowych działaczy. Początkowo organizował się na kanałach na Telegramie. Ruch zwany jest też „misją biblijną” a ich uczestnicy „armią Boga”, stąd w postach pojawiają się sformułowania z odniesieniem do chrześcijaństwa. Jego uczestnicy zbierają fundusze m.in. na pokrycie paliwa.   

Jak wynika z doniesień prasowych i nagrań udostępnianych na YouTube pierwsze grupy ok. 20 ciężarówek wyruszyły w drogę 29 stycznia z Wirginii.

Jednak analizowane przez nas nagranie nie pokazuje tego konwoju.

Stare wideo

Nagranie wyszukaliśmy przy pomocy technik odwrotnego wyszukiwania obrazem, co doprowadziło nas do publikacji na Business Insider z marca 2022 roku. Do artykułu dołączony jest dwu i półminutowy film przedstawiający ciężarówki jadące z Adelanto, w Kalifornii, do Waszyngtonu,  ale w proteście przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w USA w związku z pandemią Covid-19. (zarchiwizowany link).

Większość ujęć z krążącego obecnie w sieci wideo pochodzi z nagrania ze strony Business Insider. Brak jest niektórych sekwencji m.in. wywiadów,  które pominięto.

Ponadto niektóre ujęcia zostały tak powiększone, aby ukryć pierwotny kontekst konwoju i zakryć banery z hasłami anty-szczepionkowymi. 

Image
Zrzuty ekranu, po lewej z businessinsider.com, po prawej z platformy X wykonane przez AFP 02.02 2024 r. Oznaczenia dodane przez AFP

Dodatkowe odwrotne wyszukiwanie obrazem pozwoliło odnaleźć inne kadry, również pochodzące z 2022 roku, między innymi ujęcia z przejazdu konwoju przez stan Missouri zamieszczone przez lokalną stację telewizyjną  Fox oraz ujęcia sprzed wyjazdu konwoju z Kalifornii (zarchiwizowane linki tutaj i tutaj).

Protesty przeciwko ograniczeniom w czasie pandemii Covid-19 

Barbara Corbellini, zastępca producenta Business Insider potwierdziła AFP, że wideo zostało nakręcone przez niezależnego kamerzystę „w 2022 roku”, który jechał za konwojem kierowców ciężarówek „z Kalifornii do Waszyngtonu”.

Jego materiały zawierają ujęcia z przejazdu m.in. przez miasta Kingman w ArizonieAmarillo w Teksasie.

„Większość osób w konwoju protestowała przeciwko ograniczeniom związanym z Covid-19” – dodała Corbellini w e-mailu z 29 stycznia 2024 roku.

W 1:10 oryginalnego wideo widoczna jest ciężarówka z napisem „People's Convoy 2022”  (Konwój Narodu 2022).

Image
Zrzut ekranu z businessinsider.com wykonany przez AFP 01.02 2024 r.

Jeden z organizatorów konwoju zamieścił w styczniu 2024 roku post na Facebooku dystansując się od nowego ruchu wyjaśniając, że grupa nie jest związana ruchem „Take Our Border Back” .

AFP obaliła inne posty z innymi nagraniami również fałszywie twierdzącymi, że pokazują obecny konwój tutaj i tutaj.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami