Te słupy energetyczne to projekt architektów, który nie został zrealizowany

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień w mediach społecznościowych mają zdjęcia słupów energetycznych w kształcie sylwetek ludzi. Według internautów takie konstrukcje buduje się w Islandii. To jednak nie jest prawda: zdjęcia przedstawiają jedynie projekt słupów elektrycznych amerykańskiej firmy architektonicznej, które ostatecznie nie zostały zbudowane.

„Słupy energetyczne w Islandii są z..” – czytamy w tweecie udostępnionym pod koniec września 2021 r. Podobne publikacje pojawiały się także na Facebooku (1, 2). Niektóre z tych postów były popularne w grupie na Facebooku liczącej ponad 200 tys. osób.

Zrzut ekranu z Twittera wykonany 1 lutego 2022 roku

Na zdjęciach widać ogromne linie wysokiego napięcia w kształcie sylwetek ludzi, widoczne w kilku różnych krajobrazach.

Fotografie były również publikowane w języku angielskim.

W Islandii nie ma takich słupów wysokiego napięcia

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazu w Google’u udało nam się odnaleźć zdjęcia na stronie amerykańskiej firmy architektonicznej Choi+Shine.

„Ten projekt przekształca przyziemne słupy energetyczne w posągi w islandzkim krajobrazie” – czytamy na stronie.

W artykule znajdują się trzy różne zdjęcia, które były udostępniane na Facebooku. W podpisie pod fotografiami napisano: „The Land of Giants™: Proposal for Landsnet, Iceland”, w tłumaczeniu na język polski: „Kraina gigantów: propozycja dla Landsnet, w Islandii”.

Landsnet to dostawca energii elektrycznej w Islandii. Rzecznik firmy Landsnet Einar Snorri Einarsson przekazał AFP 25 stycznia, że słupy energetyczne w postaci ludzkich sylwetek nigdy nie powstały w Islandii.

Poniżej znajdują się zrzuty ekranu porównujące zdjęcia z mediów społecznościowych (powyżej) i strony internetowej Choi+Shine (poniżej):

Porównanie zrzutów ekranu z mediów społecznościowych (powyżej) ze zdjęciami firmy Choi Shine (poniżej)

Firma Choi+Shine w publikacji na Instagramie z 14 maja 2021 r. poinformowała, że projekt budowy tych słupów był rozważany w różnych krajach, m.in. w Islandii, Norwegii, Francji, Korei Południowej, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

– Od czasu ukazania się projektu współpracowaliśmy z kilkoma międzynarodowymi firmami energetycznymi, m.in. w Islandii, Francji, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – powiedział AFP James Wellnut, przedstawiciel firmy Choi+Shine, dodając, że konstrukcje zostały zaprojektowane, ale jeszcze ich nie zbudowano.

Wniosek: zdjęcia przedstawiają projekt linii wysokiego napięcia amerykańskiej firmy, które ostatecznie nie zostały zbudowane w Islandii.

Tłumaczenie: