Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 roku ( AFP / Emmanuel Dunand)

Zdjęcia z ceremonii otwarcia Olimpiady w Londynie w 2012 r. nie są dowodem na to, że pandemia Covid-19 została zaplanowana

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

„Dla mnie to oczywiste, że jest to związane z pandemią” – pisali internauci udostępniający nagranie z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, którzy jednocześnie twierdzili, że pandemia Covid-19 została zaplanowana. Jednak ceremonia otwarcia miała pokazać uznanie dla brytyjskiej służby zdrowia, a wydarzenie sprzed lat nie miało nic wspólnego z pandemią Covid-19.

„Raz jeszcze wracam do ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Proszę obejrzeć i pomyśleć przez chwilę, czy to co tam widzimy nie ma analogii do tego co ma miejsce obecnie i co przynajmniej dla mnie jest bardzo OCZYWISTE jest związane z pandemią” – pisał jeden z użytkowników na Facebooku. Do treści dołączył wideo, które miało 942 udostępnień i 16 tys. wyświetleń.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 2 lutego 2022 roku

Inne posty na Facebooku zawierały zdjęcia przedstawiające ponurą, zakapturzoną postać przypominającą śmierć oraz pielęgniarki pracujące wokół szpitalnych łóżek.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 2 lutego 2022 roku

Wiele osób udostępniających te treści łączyło ceremonię z 2012 r. z pandemią koronawirusa.

Internauci doszukiwali się spisku i sugerowali, że wirus celowo jest rozpowszechniany. „Wszystko jest zaplanowane z góry niestety. Nie mamy wpływu na to, co będzie” – pisała jedna osoba w komentarzach.

Pandemia Covid-19 wywołała falę teorii spiskowych sugerujących, że kryzys ten został celowo zaplanowany przez globalne elity w celu kontrolowania świata.

Realizatorem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie był brytyjski reżyser filmowy Danny Boyle. Jak czytamy na stronie dotyczącej igrzysk w 2012 r., jedna z części wydarzenia była poświęcona brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia (NHS). W układach tanecznych celebrujących państwową służbę zdrowia wzięło udział 600 pracowników opieki medycznej.

Pielęgniarki występujące scenie podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 roku ( AFP / homas Coex)

Podczas wydarzenia pojawili się także różni bohaterowie dziecięcej literatury m.in. Mary Poppins, a także literaccy złoczyńcy tacy jak: Kapitan Hak z Piotrusia Pana czy Królowa Kier z Alicji w Krainie Czarów.

Furorę zrobiło nagranie specjalnie stworzone na ceremonię otwarcia igrzysk, w którym ukazane jest spektakularne wejście królowej Elżbiety II. W wyreżyserowanym filmie, królowa przybywa na wydarzenie skacząc z helikoptera ze spadochronu w towarzystwie Jamesa Bonda. Nagranie można obejrzeć poniżej.

Złowieszcza gigantyczna postać, która pojawia się na udostępnianych zdjęciach to Lord Voldemort, wróg Harry’ego Pottera z książek autorstwa J.K. Rowling wydawanych w latach 1997-2007.

Lord Voldemort, postać z książek o Harrym Potterze podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 roku ( AFP / Olivier Morin)

Artystyczne przedstawienie małego dziecka leżącego w łóżku było nawiązaniem do szpitala dziecięcego „Ormond Street Hospital” w Londynie, którego pracownicy i pacjenci byli wśród tancerzy.

Gigantyczne dziecko podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku ( AFP / Mark Ralston)

W niektórych udostępnianych zdjęciach widać niebieski obiekt przypominający wirusa.

Spreparowane zdjęcie (po lewej), zdjęcie pokazujące stadion w Londynie (po prawej)

Jest to jednak spreparowane zdjęcie wykorzystujące wizerunek stadionu olimpijskiego w Londynie. Cały film z występu można obejrzeć poniżej i w żadnym momencie nie widać takiej scenerii.

Wniosek: twierdzenia, że film z otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie 2012 r. to dowód na to, że pandemia została zaplanowana, są nieprawdziwe.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI