Ta flaga wisi w Kanadzie, a nie na Igrzyskach Olimpijskich w Chinach

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki internautów udostępniło zdjęcie z flagami różnych krajów, twierdząc że na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie pojawiła się flaga NRD. Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z obecną olimpiadą. Zdjęcie zrobiono podczas zawodów Pucharu Świata w biathlonie w Canmore w Kanadzie w 2019 r. Flaga pojawiła się tam wtedy, gdyż Canmore upamiętniała Igrzyska Olimpijskie, które miały miejsce w 1988 r. w Calgary.

„Tymczasem na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zawitała dawno niewidziana reprezentacja NRD. Gorąco im kibicujemy” – czytamy w publikacji udostępnionej 9 lutego 2022 r.

W rzędzie postawionych flag z różnych krajów wyróżnia się flaga z młotem, kompasem i wieńcem kukurydzianym. Setki osób na Facebooku twierdziło, że fotografia została zrobiona podczas wydarzeń sportowych w Pekinie. Podobne publikacje były udostępniane także w języku niemieckim i angielskim.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 11 lutego 2022 roku

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczęły się 4 lutego i trwają do 20 lutego 2022 r. Popularne w mediach społecznościowych zdjęcie nie ma jednak nic wspólnego z odbywającymi się tam zawodami.

Kanada

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazu w Google’u, dziennikarze AFP Faktencheck ustalili, że zdjęcie pochodzi z publikacji z lutego 2019 r., więc zrobiono je na długo przed rozpoczęciem obecnych igrzysk olimpijskich.

„Ale jaja, oficjalna flaga powiewająca na Pucharze Świata w biathlonie w Canmore” – pisał wtedy autor publikacji, który wrzucił podobne zdjęcia.

W lutym 2019 r. w Canmore w Kanadzie rzeczywiście odbyły się zawody Pucharu Świata w biathlonie. Wiele niemieckich redakcji pisało artykuły na temat dość nietypowego wywieszenia flag w Canmore (1, 2, 3).

Na mistrzostwach w biathlonie byli obecni fotoreporterzy AFP. Poniżej publikujemy zdjęcie AFP z 9 lutego 2019 r., na którym widać flagi różnych krajów. Flaga NRD znajduje się obok flagi Niemiec.

Nordic Center w Canmore w 2019 roku ( AFP / Don Emmert)

Porównanie zdjęcia z fotografiami z Canmore Nordic Center w Google Maps również przynosi potwierdzenie, że aktualnie udostępniana fotografia pochodzi z Kanady. Widać pasujące detale, takie jak dom w tle, ławki i ogrodzenie. Widoczne za domkiem i flagami góry są częścią kanadyjskich Gór Skalistych.

Wspomnienie igrzysk w 1988 roku

Powieszenie flagi NRD w Canmore nie było przypadkowe. Miała ona upamiętnić Igrzyska Olimpijskie w 1988 r. w Calgary, kiedy to w oddalonym o około 110 km mieście Canmore odbyły się zawody w biathlonie.

Obiekty z tych igrzysk utrzymuje organizacja Winsport. Jej przedstawiciel, Mike Norton potwierdził 10 lutego AFP, że zdjęcie flagi NRD pochodzi z Canmore. Dodał, że flagi te upamiętniają państwa, które w tym czasie brały udział w zawodach. Flaga NRD wciąż tam stoi.

Zdjęcie flag w Canmore w lutym 2022 roku ( Mike Norton)

Wniosek: zdjęcie z flagą NRD nie ma nic wspólnego z aktualnie trwającymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Chinach. Fotografia pochodzi z zawodów w biathlonie w Canmore w Kanadzie i została zrobiona w 2019 r. Flaga wciąż stoi w tym miejscu, ponieważ organizatorzy w ten sposób upamiętniają igrzyska zimowe, które miały miejsce w 1988 r.

Tłumaczenie: