Samoloty British Airways na lotnisku Heathrow 13 czerwca 2021 r. ( AFP / Brendan Smialowski)

Czy piloci British Airways zmarli z powodu szczepionek przeciwko Covid-19? Wyjaśniamy

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Według użytkowników mediów społecznościowych, w czerwcu kilku młodych pilotów przewoźnika British Airways umarło z powodu szczepionki Covid-19. Niektórzy sugerują, że linie lotnicze zobowiązywały swoich pracowników do szczepień, co ma być obecnie powodem rozmów między firmą a brytyjskim rządem na temat tego, czy piloci mogą latać po szczepieniu. Przedstawiciele British Airways zaprzeczają, by zgony pilotów były ze sobą powiązane i podkreślają, że firma nie nalegała, by pracownicy się szczepili.

„Kilka dni temu dotarły do nas niepokojące informacje z Anglii. W ciągu siedmiu dni umarło czterech młodych pilotów. (…) Oficjalnie nikt nie zaprzeczył temu, że piloci przyjęli szczepionki” – czytamy w artykule opublikowanym 25 czerwca.

Zrzut ekranu ze strony cai24.pl wykonany 30 czerwca 2021 r.

Różne wersje tego twierdzenia były popularne także na Twitterze. Na Facebooku również popularna była wersja o śmierci trzech, a nie czterech pilotów. Według użytkowników, piloci zmarli z powodu szczepionek.

Przedstawiciele British Airways opublikowali komunikat o śmierci swoich pilotów 17 czerwca 2021 r. na Twitterze. „Niestety w ostatnim czasie zmarło czterech członków naszej załogi”. Dodali również, że nieprawdziwe są twierdzenia pojawiające się w mediach społecznościowych, że zgony lotników „były ze sobą powiązane”.

Zrzut ekranu z Twittera wykonany 28 czerwca 2021 roku

AFP skontaktowała się z przedstawicielami firmy w celu uzyskania dalszych informacji. British Airways potwierdziło nam, że przewoźnik nie prowadził „rozmów kryzysowych” z rządem Wielkiej Brytanii i nigdy „nie nakazał szczepienia pilotów”.

Przedstawiciele British Airways w przesłanym do nas oświadczeniu napisali również, że nieprawdziwe jest stwierdzenie, że „wszyscy piloci zmarli w ciągu ostatnich siedmiu dni”.

– Nie zostaliśmy poinformowani o śmierci pilotów British Airways po otrzymaniu szczepionki Covid-19” – powiedziała AFP 23 czerwca 2021 r. Sarah Branch z Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA) w Wielkiej Brytanii. Podkreśliła, że Agencja nie prowadziła żadnych rozmów ani z British Airways, ani z innymi liniami lotniczymi o „uniemożliwieniu latania pilotom, którzy zaszczepili się przeciwko Covid-19”.

Branch dodała również, że obecnie nie ma żadnych ograniczeń dotyczących lotnictwa lub innych branż wobec osób zaszczepionych.

British Airways nie ujawniła AFP nazwisk zmarłych osób.

Jednak AFP znalazła raport dotyczący śmierci Nicholasa Synnotta, pilota British Airways. Według artykułu „The Independent” z 10 czerwca 2021 r., Synnott „przebywał w szpitalu w Teksasie ponadprzeciętną liczbę dni – 243, chorując na Covid-19”. Zmarł w innym szpitalu, w Wielkiej Brytanii.

Natomiast 2 czerwca 2021 r. tragicznie zmarł w Tidworth w Wielkiej Brytanii, inny pilot British Airways, trzydziestotrzyletni Edward Brice-Bennett. Jak czytamy na stronie „New Valley News”, mężczyzna został znaleziony nieprzytomny w pobliżu swojego roweru na szlaku dla rowerzystów, którzy uprawiają ekstremalne kolarstwo górskie. Sekcja zwłok wykazała, że doznał urazu brzucha.

Wniosek: jak informują przedstawiciele British Airways zgony pilotów nie są ze sobą powiązane. Firma nie prowadzi rozmów z brytyjskim rządem i podkreśla, że zgony nie nastąpiły w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI