Pracownica opieki zdrowotnej przeprowadza test PCR, 28 maja 2021 roku ( AFP / Juan Mabromata)

Amerykańska agencja zdrowia CDC nie rezygnuje z testów PCR na koronawirusa

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień miały publikacje, według których amerykańska agencja rządowa CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) przyznała, że testy PCR są niewiarygodne, bo nie odróżniają wirusa SARS-CoV-2 od wirusa grypy. To nieprawda. CDC zdecydowała o zaprzestaniu stosowania jednego rodzaju testu PCR, na który nie ma już większego zapotrzebowania. Wezwała do stosowania testów, które mogą wykrywać jednocześnie SARS-CoV-2, jak i wirus grypy. Agencja nie twierdzi, że poprzednie testy myliły te dwa wirusy.

„Pamiętacie jak grypa zniknęła ostatniej zimy. CDC wycofuje testy PCR, które zatrzymały świat, bo te nie rozróżniają między grypą a innymi wirusami. Co mówili młodzi, wykształceni z wielkich miast? «Grypa zniknęła, bo maski i dystans»” – czytamy w publikacji udostępnionej 26 lipca 2021 r.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 10 sierpnia 2021 roku

Podobne treści były publikowane także w języku angielskim, niderlandzkim, fińskim i bułgarskim.

To prawda, że 21 lipca 2021 r. agencja CDC opublikowała komunikat dotyczący zaprzestania stosowania jednego z testów PCR. Jednak powodem jego wycofania nie jest to, że testy PCR są wadliwe, ale że od początku pandemii pojawiło się dużo więcej technologicznie zaawansowanych testów, które mogą wykrywać wiele wirusów w tym samym czasie.

To nieprawda, że testy PCR nie rozróżniają Covid-19 od grypy

Testy PCR wykorzystywane są na całym świecie do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19.

Grafika przedstawiająca informacje na temat różnych metod testowania Covid-19 ( AFP / John Saeki)

Jak czytamy w komunikacie CDC, po 31 grudnia 2021 r. agencja wycofa wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zezwolenie na stosowanie w sytuacjach awaryjnych (EUA) testu RT-PCR, który został opracowany na początku pandemii.

Decyzja nie została wprowadzona ani dlatego, że test zawodzi, ani dlatego że test myli SARS-CoV-2 z wirusem grypy. Komunikat CDC dotyczy testu 2019-nCoV Real-time RT-PCR Diagnostic Panel, który jest jednym z wielu testów PCR posiadających zezwolenie EUA amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Zrzut ekranu, który pokazuje niektóre z wielu testów PCR mających zezwolenie na użycie w sytuacjach awaryjnych, 4 sierpnia 2021 roku

Jade Fulce, rzeczniczka CDC powiedziała dziennikarzom AFP, że CDC nie wycofała tego konkretnego testu z powodu problemów z jego wydajnością. Wyjaśniła, że zapotrzebowanie na tego typu testy po prostu spadło wraz z rozwojem lepszych technologicznie modeli.

Nieprawdą jest również to, jakoby testy PCR myliły Covid-19 z grypą. Jest to spowodowane błędną interpretacją komunikatu CDC.

Jak czytamy w oświadczeniu, CDC „zachęca laboratoria do rozważenia przyjęcia multipleksowej metody, która może ułatwić wykrywanie i rozpoznawanie wirusów SARS-CoV-2 i grypy. Takie testy mogą ułatwić ciągłe badania zarówno pod kątem grypy, jak i SARS-CoV-2 i mogą oszczędzić zarówno czas, jak i zasoby ze względu na zbliżający się sezon grypy. Laboratoria i ośrodki badawcze powinny certyfikować i weryfikować wybrany przez siebie test w swoim ośrodku przed rozpoczęciem testów klinicznych”.

Fulce wyjaśnia, że według agencji CDC testy, które wykrywają zarówno wirusy SARS-CoV-2, jak i grypy w tym samym czasie są przydatne, ale nie oznacza to, że poprzednie testy myliły ze sobą wszystkie te wirusy.

Na przykład test CDC o nazwie Flu SC2 jest rodzajem testu PCR, który może wykryć materiał genetyczny SARS-CoV-2 oraz dwa rodzaje wirusa grypy. Został dopuszczony w krajach Unii Europejskiej 2 lipca 2020 r.

Testy PCR to „złoty standard” w diagnostyce SARS-CoV-2

Jak mówi Jim McKinney, rzecznik amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), testy PCR nadal są uważane za najlepszą metodę do wykrywania SARS-CoV-2. – FDA nie wydała żadnego oświadczenia kwestionującego wiarygodność wyników testów PCR – powiedział dziennikarzom AFP 27 lipca 2021 r.

– Do tej pory FDA dopuściła ponad 300 testów i zestawów do pobierania próbek w kierunku diagnozowania Covid-19, z których wiele to testy PCR. Testy PCR uważa się za „złoty standard” w wykrywaniu choroby Covid-19 – dodał McKinney.

– W oświadczeniu CDC nic nie wskazuje, że test PCR myli chorobę Covid-19 z grypą. Argumenty przeciwne błędnie interpretują ten komunikat – mówi Jennifer Piatt, badaczka z Centrum Prawa i Polityki Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Arizony i prawniczka Network for Public Health Law.

CDC wciąż zaleca, by osoby, które mają objawy Covid-19 lub które były w bliskim kontakcie z kimś, u kogo zdiagnozowano Covid-19, nadal zgłaszały się na test PCR.

Dlaczego w latach 2020-2021 jest tak mało przypadków grypy?

Według CDC, powodem spadku zachorowań na grypę tłumaczy się środkom podjętym podczas pandemii, takim jak: „noszenie maseczek, pozostawanie w domu, mycie rak, zamknięcie szkół, ograniczanie podróży, wentylacja w pomieszczeniach i stosowanie się do dystansowania społecznego”. O tym samym można również przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wniosek: pod koniec lipca amerykańska agencja CDC zdecydowała o zaprzestaniu stosowania jednego rodzaju testu PCR, na który nie ma już większego zapotrzebowania. Testy PCR nie mylą wirusów Covid-19 z wirusami grypy.

Tłumaczenie:
COVID-19