Książka brytyjskiego autora George'a Orwella „Rok 1984" ( AFP / Aaron Tam)

Orwell nie powiedział, że „ludzie, którzy głosują na nieudaczników są ich wspólnikami”

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Prawie tysiąc udostępnień miały publikacje, według których autor książki „Rok 1984” powiedział, że osoby, które głosują na nieudaczników, są ich wspólnikami. Znawcy oraz przedstawiciele dwóch instytucji zajmujących się literaturą Orwella przekazali nam, że cytat nie wyszedł spod pióra brytyjskiego pisarza.

„Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów, nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami” George Orwell – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku 27 lipca 2021 r.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 13 sierpnia 2021 roku

Nazwisko Orwella nie pierwszy raz pojawia się w towarzystwie tego cytatu. Te słowa były popularne już kilka lat temu. W Polsce mem z cytatem był udostępniany na przykład przez partię Janusza Korwina-Mikkego w 2018 r., a także przez Joannę Senyszyn w 2016 r., obecnie posłanki Lewicy.

Podobny cytat był również popularny wśród anglojęzycznych użytkowników mediów społecznościowych, zarówno obecnie, jak i kilka lat temu.

Jak się dowiedzieliśmy, cytat ten błędnie przypisuje się Georgowi Orwellowi.

Trzy lata temu autorzy amerykańskiego Newsweeka przypisali ten cytat pisarzowi, twierdząc, że napisał on to w 1940 r. Jednak w lutym 2021 r. artykuł został zaktualizowany o wyjaśnienie, że była to pomyłka.

Cytat w języku angielskim próbowaliśmy odnaleźć w bazie dzieł Orwella, ale bez skutku.

Benedict Cooper z organizacji „The Orwell Society”, która promuje twórczość i życie George’a Orwella, napisał do nas w emailu 12 sierpnia 2021 r., że cytat jest nieprawdziwy. – Mogę potwierdzić, że jest to fałszywy cytat. Orwell nigdy nie napisał tego ani w żadnym ze swoich esejów, ani w żadnej książce – tłumaczy Cooper.

Zgadza się z nim Bill Hamilton z „The Orwell Foundation”, organizacji charytatywnej skupiającej znawców Orwella. – Nigdzie nie mogę odnaleźć tego cytatu – napisał i dodał, że cytat jest „słaby gramatycznie” i wydaje się mało prawdopodobne, by należał do brytyjskiego pisarza.

O sprawie pisały również inne portale fact-checkingowe m.in. Reuters, USA Today, Snopes oraz Konkret 24.

Wniosek: według znawców literatury Orwella, cytat o tym, że osoby, które głosują na nieudaczników, są ich wspólnikami, nie należy do brytyjskiego pisarza. Cytatu nie ma również w elektronicznej bazie dzieł Orwella.