Nie, nagranie pochodzi z 2020 r. i widać na nim strajk pracowników portu w Genui

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad tysiąc udostępnień miało na Facebooku nagranie pokazujące setki tirów stojących w korku. Według autora publikacji wideo pokazywało blokadę Włoch 27 września 2021 r., jednak w rzeczywistości nagranie pochodzi z wiosny 2020 r., kiedy to strajkowali pracownicy portu w Genui. W poniedziałek 27 września kierowcy ciężarówek rzeczywiście protestowali przeciwko tak zwanym „paszportom covidowym" ale na mniejszą skalę niż przewidywano.

„We Włoszech pojawia się coraz więcej ciężarówek. Z każdą chwilą przybywa kierowców skłonnych powstrzymać ludobójców siedzących w rządzie” – czytamy w poście, który miał 1,3 tys. udostępnień oraz 14 tys. wyświetleń.

„Całkowita blokada Włoch rozpocznie się 27 września w poniedziałek” – czytamy dalej. Publikacja pojawiła się również na Twitterze.

Do publikacji dołączono wideo z drona, które pokazuje setki ciężarówek stojących na drogach i w porcie.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 27 września 2021 roku

W poniedziałek 27 września 2021 r. rzeczywiście miały miejsce protesty we Włoszech przeciwko tak zwanemu „Green Pass" ale nie na tak wielka skalę, jak czytamy w publikacji na Facebooku. Co więcej, dołączone wideo nie pokazuje aktualnych protestów, a strajk pracowników we włoskim porcie w Genui wiosną 2020 r.

Strajk włoski

Oryginalne wideo udało nam się odnaleźć dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania obrazu w Google’u. „Efekt koronawirusa, strajk paraliżuje port w Genui: zablokowano setki ciężarówek” – czytamy w tytule wideo udostępnionego na YouTubie 12 marca 2020 r. przez włoski dziennik „La Repubblica”.

„Nagły strajk dokerów oraz pracowników firmy Compagnia Unica w porcie w Genui. Blokada terminalu kontenerowego portu PSA Genova Pra’ powoduje, że setki ciężarówek stoi w oczekiwaniu, by wjechać do portu” – czytamy w informacji dołączonej do nagrania. Jak donoszą włoskie media, robotnicy mieli protestować z powodu braku rozwiązań sanitarnych w miejscu pracy spowodowanych pandemią Covid-19.

Przedstawiciele terminala kontenerowego „Ports of Genoa” napisali 13 marca 2020 r. na Facebooku, że placówka „przyjęła wytyczne z zaleceniami dotyczącymi środków ostrożności oraz procedury związane z ochroną zdrowia w miejscu pracy”.

Początek marca 2020 r. to czas, kiedy premier Giuseppe Conte wprowadził we Włoszech ostre ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Zamknięte były muzea, teatry, kina, kluby, kasyna a także szkoły.

Próbowaliśmy skontaktować się z autorem wideo – Albertem Barberisem ale nasze prośby o komentarz pozostały bez odpowiedzi.

Strajk kierowców ciężarówek

Natomiast prawdą jest to, że 27 września kierowcy ciężarówek we Włoszech protestowali przeciwko paszportom covidowym, znanym we Włoszech jako „Green passy".

Te mają zostać wprowadzone dla wszystkich pracowników od 15 października zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Jak czytamy w lokalnych mediach, 27 wreśnia ciężarówki jeździły z prędkością 30 km/h, celem było sparaliżowanie ruchu na włoskich autostradach, a uczestnicy protestów organizowali się za pomocą mediów społecznościowych m.in. na WhatsAppie i Telegramie.

Protesty jednak nie były zbyt wielkie. Spowodowały tylko chwilowe spowolnienie ruchu na niektórych odcinkach autostrad w północnych Włoszech m.in. w okolicach Pizy, Bolonii i Parmy.

„Green pass" czyli Paszport Covidowy

„Green passy" to zaświadczenia, które pokazują, czy ktoś został zaszczepiony przeciwko Covid-19, uzyskał wynik negatywny testu w ciągu ostatnich 48 godzin lub niedawno wyzdrowiał z tej choroby.

Obecnie obowiązują w restauracjach, kinach i na stadionach sportowych, w pociągach międzymiastowych i autobusach lub podczas lotów krajowych. Są także obowiązkowe dla nauczycieli.

Nieco ponad 40 milionów ludzi jest w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi we Włoszech, co odpowiada mniej więcej 75 procentom populacji w wieku powyżej 12 lat. Rząd ma nadzieję zwiększyć tę liczbę o kolejne cztery miliony.

Wniosek: wideo nie pokazuje protestów we Włoszech z 27 września 2021 r.przeciwko paszportom covidowym. Tak naprawdę widzimy na nim kolejkę tirów oczekujących na wjazd do portu w Genui wiosną 2020 r. podczas protestu dokerów ktorzy domagali się rozwiązań sanitarnych w mejscu pracy w związku z początkiem pandemii Covid-19.

COVID-19