Film z 2014 r. pokazuje papieża Franciszka, który całował dłonie ocalałych z Holokaustu
Tysiące użytkowników udostępniło film z twierdzeniem, że papież Franciszek całował dłonie Johna Rothschilda, Davida Rockefellera i Henry’ego Kissingera. To jednak nie jest prawda. Wideo pokazuje papieża Franciszka, który podczas wizyty w Jerozolimie w 2014 r. całował ręce sześciu osób ocalałych z Holokaustu.
„To dla tych, co nie wiedzą, kto tym wszystkim kręci” – czytamy w treści filmu opublikowanego na YouTubie 12 października 2021 r.

W napisach filmu możemy przeczytać w języku angielskim: „Papież Franciszek całuje ręce Rothschilda i Rockefellera”. Według programu Crowd Tangle wideo miało ponad 1,8 tys. udostępnień na Facebooku. Film z podobnym twierdzeniem było udostępniane 19 października 2021 r., a także w 2017 r. Nagranie było także udostępniane na Twitterze.

Film pokazuje papieża, który pochyla się i całuje w rękę kilka osób, kobiety oraz mężczyzn, którzy noszą jarmułki.
Podobne publikacje były udostępniane także w języku niemieckim, angielskim i słowackim.
Film weryfikowały już wcześniej inne portale fact-checkingowe m.in. Konkret 24, Demagog i odfejkuj.info.
To nieprawda, że papież Franciszek całował dłonie znanych finansistów oraz amerykańskiego polityka Henry’ego Kissingera.
Wizyta papieża w Jerozolimie
Wiosną 2014 r. papież Franciszek pojechał do Izraela. Nagranie pokazuje wizytę głowy Kościoła katolickiego w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, poświęconego ofiarom Holokaustu. O wizycie informowały liczne media (1, 2). Hierarcha kościoła katolickiego spotkał się wtedy z sześcioma ocalałymi z Zagłady. Wśród tych osób nie było ani Rockefellera, ani Rothschilda lub Kissingera.
Papież ucałował ręce sześciu osób ocalałych z Zagłady. Byli to, jak czytamy w artykule Rzeczpospolitej: 89-letni wówczas Awraham Harszalom (Friedberg), urodzony w Prużanie na Polesiu, 90-letnia Sonia Tunik-Geron pochodząca ze Stołpców, ocalony z łódzkiego getta 91-letni Eliezer (Lolek) Grynfeld, Josef Gottdenker, urodzony w czasie wojny w Sandomierzu i uratowany wraz z matką przez polskie małżeństwo Ziołów.
Wśród osób znalazł się także Mosze Ha-Elion, który w czasie II wojny światowej przebywał zarówno w obozie Mauthausen, jak i w Auschwitz, a także Chava (Eva) Shik z Nowego Sadu w Serbii. Biografie tych osób można odnaleźć na stronie Instytutu Yad Vashem.

Nagranie, które stało się przedmiotem manipulacji można odnaleźć na kanale YouTube premiera Izraela.
Rodziny Rockefellerów oraz Rothschildów często są przedmiotem wielu teorii spiskowych wraz z innymi wpływowymi postaciami, takimi jak George Soros czy Bill Gates. Wiele osób wierzy, że światowe elity kontrolują cały świat. W rzeczywistości te teorie mają antysemickie konotacje. W tą narrację wpisuje się również teoria o papieżu Franciszku, który całuje ich dłonie, rzekomo pokazując swoje podporządkowanie. Więcej informacji na temat teorii spiskowych powiązanych z antysemityzmem można przeczytać na stronie Komisji Europejskiej.
Zdjęcia z wizyty papieża Franciszka w Jerozolimie można odnaleźć zarówno w bazie European Pressphoto Agency (EPA), jak i w bazie AFP, a także agencji fotograficznej Imago.
Wniosek: zmanipulowany film pokazuje w rzeczywistości papieża Franciszka podczas wizyty w instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie w 2014 r. Duchowny nie całował dłoni znanych finansistów, a oddawał cześć ocalałym z Zagłady.