Papież Franciszek całuje dłoń jednemu z ocalałych z Holokaustu, 26 maja 2014 roku ( Osservatore Romano / AFP)

Film z 2014 r. pokazuje papieża Franciszka, który całował dłonie ocalałych z Holokaustu

Tysiące użytkowników udostępniło film z twierdzeniem, że papież Franciszek całował dłonie Johna Rothschilda, Davida Rockefellera i Henry’ego Kissingera. To jednak nie jest prawda. Wideo pokazuje papieża Franciszka, który podczas wizyty w Jerozolimie w 2014 r. całował ręce sześciu osób ocalałych z Holokaustu.

„To dla tych, co nie wiedzą, kto tym wszystkim kręci” – czytamy w treści filmu opublikowanego na YouTubie 12 października 2021 r.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 4 listopada 2021 roku

W napisach filmu możemy przeczytać w języku angielskim: „Papież Franciszek całuje ręce Rothschilda i Rockefellera”. Według programu Crowd Tangle wideo miało ponad 1,8 tys. udostępnień na Facebooku. Film z podobnym twierdzeniem było udostępniane 19 października 2021 r., a także w 2017 r. Nagranie było także udostępniane na Twitterze.

Image
Zrzut ekranu z YouTube'a wykonany 4 listopada 2021 roku

Film pokazuje papieża, który pochyla się i całuje w rękę kilka osób, kobiety oraz mężczyzn, którzy noszą jarmułki.

Podobne publikacje były udostępniane także w języku niemieckim, angielskim i słowackim.

Film weryfikowały już wcześniej inne portale fact-checkingowe m.in. Konkret 24, Demagog i odfejkuj.info.

To nieprawda, że papież Franciszek całował dłonie znanych finansistów oraz amerykańskiego polityka Henry’ego Kissingera.

Wizyta papieża w Jerozolimie

Wiosną 2014 r. papież Franciszek pojechał do Izraela. Nagranie pokazuje wizytę głowy Kościoła katolickiego w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, poświęconego ofiarom Holokaustu. O wizycie informowały liczne media (1, 2). Hierarcha kościoła katolickiego spotkał się wtedy z sześcioma ocalałymi z Zagłady. Wśród tych osób nie było ani Rockefellera, ani Rothschilda lub Kissingera.

Papież ucałował ręce sześciu osób ocalałych z Zagłady. Byli to, jak czytamy w artykule Rzeczpospolitej: 89-letni wówczas Awraham Harszalom (Friedberg), urodzony w Prużanie na Polesiu, 90-letnia Sonia Tunik-Geron pochodząca ze Stołpców, ocalony z łódzkiego getta 91-letni Eliezer (Lolek) Grynfeld, Josef Gottdenker, urodzony w czasie wojny w Sandomierzu i uratowany wraz z matką przez polskie małżeństwo Ziołów.

Wśród osób znalazł się także Mosze Ha-Elion, który w czasie II wojny światowej przebywał zarówno w obozie Mauthausen, jak i w Auschwitz, a także Chava (Eva) Shik z Nowego Sadu w Serbii. Biografie tych osób można odnaleźć na stronie Instytutu Yad Vashem.


Image
Papież Franciszek całuje ręke ocalałego z Holokaustu Eleziera Grynfelda podczas wizyty w Yad Vashem w Jerozolimie 26 maja 2014 roku ( AFP / Gali Tibbon)

Nagranie, które stało się przedmiotem manipulacji można odnaleźć na kanale YouTube premiera Izraela.

 

Rodziny Rockefellerów oraz Rothschildów często są przedmiotem wielu teorii spiskowych wraz z innymi wpływowymi postaciami, takimi jak George Soros czy Bill Gates. Wiele osób wierzy, że światowe elity kontrolują cały świat. W rzeczywistości te teorie mają antysemickie konotacje. W tą narrację wpisuje się również teoria o papieżu Franciszku, który całuje ich dłonie, rzekomo pokazując swoje podporządkowanie. Więcej informacji na temat teorii spiskowych powiązanych z antysemityzmem można przeczytać na stronie Komisji Europejskiej.

Zdjęcia z wizyty papieża Franciszka w Jerozolimie można odnaleźć zarówno w bazie European Pressphoto Agency (EPA), jak i w bazie AFP, a także agencji fotograficznej Imago.

Wniosek: zmanipulowany film pokazuje w rzeczywistości papieża Franciszka podczas wizyty w instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie w 2014 r. Duchowny nie całował dłoni znanych finansistów, a oddawał cześć ocalałym z Zagłady.  

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami