Szwajcarska policja nie aresztowała założyciela Światowego Forum Ekonomicznego
Setki udostępnień miały publikacje, które sugerowały, że Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego, został aresztowany w Szwajcarii w piątek 12 listopada na wniosek Europolu. Twierdzenie to jest fałszywe: jak przekazała nam szwajcarska policja, Klaus Schwab nie został aresztowany. Co więcej, Europol nie posiada narzędzi do zarządzenia takiego aresztowania. Pogłoski zdementowali również przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego. Z kolei sam Klaus Schwab tego dnia przemawiał na spotkaniu w Dubaju.
„Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), został aresztowany w swoim domu w Cologny w Szwajcarii (…) Źródło policyjne podaje, że został aresztowany na wniosek Europolu w związku z przestępstwami, które rzekomo popełnił podczas pandemii Covid-19” – czytamy we wpisie udostępnionym 12 listopada 2021 r. na platformie Tumblr. Podobne wpisy pojawiały się także na Facebooku (1, 2, 3) oraz na Twitterze.

Klaus Schwab założył Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF) w 1971 roku. To szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji konferencji w Davos, w Alpach Szwajcarskich, gdzie spotykają się światowi liderzy gospodarczy, biznesowi i polityczni.
Schwab jest także współautorem książki „Covid-19. The Great Reset” - nazwanej tak na cześć inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego, która miała na celu ożywić światową gospodarkę po pandemii Covid-19. Forum Ekonomiczne jest często cytowane w twierdzeniach osób, które negują pandemię. Nie dziwi więc fakt, że Schwab jest często wykorzystywany do snucia teorii spiskowych związanych z pandemią Covid-19.
„Potwierdzamy, że Klaus Schwab nie został aresztowany przez szwajcarską policję” – przekazała AFP 17 listopada Melanie Lourenco, rzeczniczka policji federalnej w Szwajcarii.
Jean-Philippe Brandt, rzecznik policji kantonu w Genewie, również powiedział, że popularne w mediach społecznościowych twierdzenia, „to fałszywe wiadomości”.
To samo potwierdziła także Claire Georges, rzeczniczka Europolu – organu ścigania Unii Europejskiej – stwierdzając, że „te informacje są niepoprawne”.
„Europol nigdy nie prosił o aresztowanie tej osoby. Nie mógł tego zrobić, ponieważ nie należy to do zakresu naszych kompetencji. Do naszych kompetencji należy wspieranie państw członkowskich UE w ich śledztwach” – napisała Georges w emailu do AFP 16 listopada 2021 roku.
Europol, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów ścigania jest policyjną agencją Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze. Europol nie dysponuje żadnymi siłami wykonawczymi. Wspiera policje krajów członkowskich poprzez wymianę informacji, prace analityczne i szkolenia.
„Oznacza to, że urzędnicy Europolu nie mają prawa aresztować podejrzanych i działać bez zgody władz krajowych” – czytamy na oficjalnej stronie Europolu.
Twierdzenia w mediach społecznościowych skomentowali również przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego: „To fałszywe informacje. Nic w nich nie jest oparte na faktach i powiązane z jakimkolwiek (wiarygodnym) źródłem” – powiedział Yann Zopf, szef działu ds. mediów.
12 listopada 2021 r., w dniu rzekomego aresztowania Klausa Schwaba, nie był on w Szwajcarii. Ekonomista odwiedzał wtedy Zjednoczone Emiraty Arabskie i przemawiał podczas panelu dyskusyjnego w Dubaju. Transmisje z wydarzenia można obejrzeć na stronie światowego Forum Ekonomicznego.
Wniosek: Klaus Schwab nie został aresztowany na wniosek Europolu w Szwajcarii. Tę pogłoskę zdementowała policja w Szwajcarii, Europol, a także przedstawiciele światowego Forum Ekonomicznego. Ekonomista w tym czasie był w Dubaju i przemawiał na konferencji.
26 listopada 2021 Dodaliśmy brakujący podpis pod jednym zdjęciem.