Płonący budynek to nie magazyn szczepionek. Nie podpalono go w związku z wejściem w życie obowiązku szczepień dla służb mundurowych we Włoszech

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Tysiące wyświetleń i udostępnień miał na Facebooku film z pożaru budynku w Rzymie zawierający twierdzenie, że pokazuje on podpalenie magazynu wojskowego ze szczepionkami na Covid-19 w dniu wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych. Opis jest jednak mylący: w budynku nie było szczepionek w momencie zdarzenia, a przyczyną pożaru, jak poinformował AFP korpus karabinierów, było zwarcie instalacji elektrycznej.

„Magazyn wojskowy we Włoszech ze szprycami-spalony po tym jak nakazano wojsku i innym służbom się ukłuć” - czytamy w poście opublikowanym na Facebooku 17 grudnia wraz z krótkim nagraniem. „Szpryca”, w żargonie przeciwników szczepień, oznacza szczepionkę, a „kłucie” poddanie się szczepieniu. Post z filmem zyskał w ciągu dziesięciu dni 2,7 tys. udostępnień i 245 komentarzy.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 28 grudnia 2021 roku

Dyskusja pod nagraniem świadczy o tym, że wielu użytkowników rzeczywiście uwierzyło, iż wojskowy magazyn ze szczepionkami został podpalony przez przeciwników obowiązkowych szczepień we włoskiej armii wprowadzonych przez rząd 15 grudnia. „Piękny widok”, „Bravo”, „Super wiadomość” – pisali zachwyceni internauci w komentarzach pod filmem.

Podobne publikacje z tym samym filmem z pożaru były udostępnianie po hiszpańsku na Facebooku (1, 2, 3), Telegramie (1, 2), Twitterze (1, 2, 3) i na YouTubie , a także w języku angielskim m.in. na Twitterze i Facebooku (1, 2)

Co pokazuje nagranie?

Sprawdziliśmy, co rzeczywiście wydarzyło się we Włoszech. Do jednej z publikacji w języku francuskim na Twitterze dołączony jest link do nagrania z włoskiej witryny INEWS24.IT opublikowanego 15 grudnia 2021 roku na kanale YouTube. Film ten jest też dostępny na fanpejdżu stacji na Facebooku.

Tytuł filmu: „Rzym:Płoną koszary karabinierów w (dzielnicy Rzymu) Tor di Quinto”. W opisie nagrania czytamy: „Długie, czarne kłęby wystrzeliły z budynku Regimentu Lazio w koszarach karabinierów Salvo D'Acquisto w Tor di Quinto w Rzymie, gdzie znajduje się również szkoła karabinierów. Na razie nie wiadomo, czy pożar wybuchł w biurach czy w pomieszczeniach mieszkalnych. Według wstępnych informacji, karabinierzy sami wszczęli alarm około godziny 12:50, powiadamiając centrum operacyjne straży pożarnej, które przybyło na miejsce z czterema zespołami.”

W opisie nie ma żadnej informacji, że w budynku znajdowały się szczepionki przeciwko Covid-19.

15 grudnia 2021 r., w dniu pożaru, we Włoszech zaczęły obowiązywać obowiązkowe szczepienia pracowników służby zdrowia i oświaty oraz policji, wojska i służby więziennej. Środek ten został zatwierdzony trzy tygodnie wcześniej, w dniu 24 listopada 2021 roku.

W internecie można znaleźć inne nagrania z pożaru (1, 2, 3). Zdarzenie relacjonowały lokalne media, m.in. portal informacyjny Roma Today w artykule z 15 grudnia , oraz w artykule z 16 grudnia w którym autor podaje możliwą przyczynę pożaru - „zwarcie instalacji elektrycznej”.

Na terenie koszar Salvo D'Acquisto znajdujących się przy ulicy Tor di Quinto, mieści się krajowe centrum kształcenia karabinierów (CNSR) na przyszłych oficerów włoskiej żandarmerii. Na tym terenie znajduję się także kilka innych jednostek m.in. Ósmy pułk Lazio, 12 Batalion, Regiment Kawalerii i kilka jednostek naukowo-badawczych.

AFP dwukrotnie kontaktowała się z biurem prasowym karabinierów. 23 grudnia służba prasowa generalnego dowództwa karabinierów poinformowała AFP, że „pożar wybuchł w dormitorium Ósmego pułku. Był to wypadek”.

Jeśli chodzi o twierdzenie, że w budynku znajdował się skład szczepionek, służba prasowa poinformowała że: w chwili zdarzenia „w koszarach nie było szczepionek”.

„Przez jakiś czas, kiedy na początku roku [2021] nadeszły pierwsze transporty szczepionek, były one składowane na terenie koszar, a następnie były one przekazywane do innych miejsc. Obecnie w koszarach nie ma już magazynu szczepionek”.

Poprosiliśmy 28 grudnia o potwierdzenie informacji prasowych według których pożar spowodało spięcie instalacji elektrycznej. Rzeczywiście powodem pożaru był „wypadek" doszło do„najzwyklejszego zwarcia instalacji elektrycznej", potwierdził w rozmowie telefonicznej z dziennikarzem AFP pracownik działu prasowego karabinierów.

Włoskie media ( 1, 2 ) informowały o dostawach szczepionek, które w nocy 25 grudnia 2020 r. dotarły do Włoch. Chodziło o pierwsze 9750 dawek szczepionki Pfizera przeciwko Covid-19, które były początkowo przechowywane w koszarach Salvo D'Acquisto, nim trafiły do punktów szczepień w innych częściach kraju.

Obowiązkowe szczepienia we Włoszech

16 września 2021 r. rząd Włoch wprowadził obowiązek okazywania przepustki sanitarnej dla pracowników zarówno sektora publicznego jak i firm prywatnych. La Certificazione verde COVID-19 wymagana jest we wszystkich miejscach pracy i wejściu do wielu miejsc publicznych, od lokali gastronomicznych po placówki kultury, obiekty sportowe i masowe imprezy. Oznaczało to konieczność otrzymania pierwszej dawki szczepionki przeciwko Covid-19, lub przedstawienie ważnego testu PCR lub zaświadczenia o przejściu choroby w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

24 listopada 2021 roku rząd zaostrzył zasady stosowania przepustki. Ogłoszono obowiązkowe szczepienia (z pełnym harmonogramem szczepień i dawką przypominającą) dla pracownioków mundurowych, pracowników służby zdrowia i sektora oświaty. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 15 grudnia 2021 r .

Wniosek: film który rzekomo ma przedstawiać pożar magazynu wojskowego ze szczepionkami w rzeczywistości przedstawia pożar dormitorium dla przyszłych karabinierów. Przyczyną pożaru nie było sugerowane w mediach społecznościowych podpalenie w związku z wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych, ale zwykłe zwarcie instalacji elektrycznej w budynku.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI