Założyciele firmy BioNTech Özlem Türeci i Uğur Şahin pozują z Federalnym Krzyżem Zasługi wręczonym im przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera 19 marca 2021 r. w Berlinie ( AFP / Odd Andersen)

Film z szefem BioNTech został wyrwany z kontekstu, Uğur Şahin jest zaszczepiony

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki użytkowników Facebooka udostępniło artykuł z filmem, w którym Uğur Şahin, dyrektor niemieckiej firmy BioNTech, mówi, że nie został jeszcze zaszczepiony przeciw Covid-19, ponieważ jest to „prawnie zabronione”. To nieprawda – wideo zostało wyrwane z kontekstu. W rzeczywistości film został skrócony oraz pochodzi z 22 grudnia 2020 r., a więc został nakręcony przed rozpoczęciem szczepień w Niemczech. Według kilku komunikatów prasowych i rzecznika firmy BioNTech, Şahin jest zaszczepiony.

„Współzałożyciel BioNTech, Ugur Sahin, potwierdza, że nie zaszczepił się, ponieważ nie może tego zrobić z «powodów prawnych», które zobowiązują go do zapewnienia z jego strony zachowania ciągłości pracy firmy” – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku 6 grudnia 2021 r.

Link przekierowuje do tweeta, w którym umieszczono nagranie z dyrektorem generalnym BioNTech, niemieckiego producenta szczepionek na koronawirusa i partnera amerykańskiej firmy Pfizer. Tweet od 5 grudnia zyskał 771 polubień oraz 381 udostępnień.

W dołączonym do tweeta nagraniu, dziennikarz pyta Şahina, czy on i jego żona oraz współzałożycielka BioNTech, Özlem Türeci, zostali już zaszczepieni. Şahin odpowiada w języku angielskim, że nie, ponieważ nie jest to jeszcze prawnie możliwe.

Publikacja na Facebooku i Twitterze jest myląca, ponieważ nie dodano informacji o tym, kiedy nagranie powstało. Wideo zostało wyrwane z kontekstu – nagranie, które należy do niemieckiej telewizji publicznej Deutsche Welle trwa tak naprawdę 8 minut i zostało opublikowane na YouTubie 22 grudnia 2020 r. Rozmowa z dyrektorem BioNTech została zatem nagrana tuż przed początkiem szczepień w krajach Unii Europejskiej, które wystartowały 26 grudnia 2020 r. Pierwszą zaszczepioną osobą była 101-letnia obywatelka Niemiec – Edith Kwoizalla, która otrzymała wówczas pierwszą dawkę Pfizer-BioNTech.

Nagranie z Şahinem

BioNTech to niemiecka firma farmaceutyczna specjalizująca się w badaniach nad technologią mRNA. BioNTech wraz z amerykańskim Pfizerem współpracowali przy opracowaniu szczepionki przeciw Covid-19 – o nazwie Comirnaty, bardziej znanej jako Pfizer-BioNtech.

W pełnej wersji wywiadu Deutsche Welle, dziennikarz już na początku wyraźnie zaznaczył, że szczepionka BioNTech została dopiero niedawno dopuszczona do obrotu przez Europejską Agencją Leków (EMA), więc zrozumiałe jest, że nikt z firmy nie został zaszczepiony w momencie nagrywania wywiadu.

Nagranie można obejrzeć poniżej:

Fragment filmu opublikowany na Facebooku pochodzi z 06:30 minuty, kiedy dziennikarz zwraca się do dyrektora BioNTech z pytaniem: „Słyszałem, że jeszcze się nie zaszczepiłeś, dlaczego?”.

Jak odpowiada Şahin? „Zgodnie z prawem nie mogę w tej chwili się zaszczepić. Oczywiście zastanawialiśmy się, jak to zrobić, ale dla nas ważniejsze jest zaszczepienie naszych współpracowników oraz partnerów, ponieważ naszym celem jest wyprodukowanie ponad 1,3 mld dawek szczepionki w 2021 r. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy będziemy mogli pracować bez przerwy całą dobę. Dlatego też musimy chronić naszych współpracowników i członków zespołu przed zakażeniem wirusem Covid-19”.

Firma BioNTech ogłosiła 11 stycznia 2021 r., że dostarczyła swoim pracownikom dodatkowe dawki szczepionek.

Dziennikarz poprosił Şahina, by wyjaśnił, dlaczego „prawo nie pozwala mu się zaszczepić”. Ten odpowiada, że „istnieją priorytety, a uzyskanie szczepionki poza nimi nie jest możliwe”. Şahin dodał również, że nie pozwolono jemu oraz jego pracownikom uczestniczyć w badaniach klinicznych, „ponieważ zgodnie z prawem angażowanie pracowników firmy w takie badania nie jest możliwe, co jego zdaniem jest w porządku”.

Badania kliniczne i to, kto może wziąć w nich udział, jest regulowane prawnie. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej uczestnicy badań klinicznych nie powinni znajdować się „w sytuacji instytucjonalnej lub hierarchicznej zależności, która mogłaby nadmiernie wpłynąć na ich decyzję o udziale w badaniu”.

Dyrektor BioNTech jest zaszczepiony

Uğur Şahin oraz jego żona i Özlem Türeci, ogłosili 18 marca 2021 roku w programie „Bild Live”, że wszyscy pracownicy firmy BioNTech zaszczepili się pierwszą dawką szczepionki. „Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomóc tak wielu ludziom odzyskać wolność dzięki szczepieniom” – mówił wtedy Şahin.

O tym, że zarówno Şahin, jak i jego żona oraz Özlem Türeci są zaszczepieni preparatem Comirnaty (firmy Pfizer-BioNTech), poinformowała AFP emailem z 30 lipca 2021 r. Jasmina Alatovic, rzeczniczka BioNTech. Dodała, że pierwszą dawkę szczepionki otrzymali oni w połowie stycznia, a drugą 11 lutego 2021 roku.

Przed udzieleniem wywiadu dla Deutsche Welle, Şahin kilkakrotnie oświadczył, że chce się zaszczepić. W połowie listopada 2020 roku, zapytany przez AFP, odpowiedział: „Oczywiście zaszczepimy się, jak tylko dostaniemy pozwolenie, bo to po prostu niesie ze sobą wiele korzyści. Będziemy mogli znów swobodnie się poruszać, mieć bezpośredni kontakt z pracownikami i odbywać spotkania”.

Wniosek: wypowiedź Uğura Şahina została umieszczona w fałszywym kontekście. To, że dyrektor BioNTech się nie zaszczepił jest nieprawdą.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI