Zrzut ekrany z Facebooka z 15 kwietnia 20202

Nie, aktor Cezary Żak nie przestrzega przed siecią 5G. To zmanipulowane zdjęcie

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 16/04/2020, 13:04
  • Zaktualizowane w 18/06/2020, 20:39
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA
W sieci krąży zdjęcie popularnego aktora Cezarego Żaka, który rzekomo ma przestrzegać przed negatywnymi dla zdrowia skutkami sieci nowej generacji. W rzeczywistości to zmanipulowane zdjęcie z 2017 r. Cezary Żak wyraził wówczas swoje poparcie dla kandydatury Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do pokojowej nagrody Nobla. 


— Dzień dobry. Jak to widzicie proszę to udostępnić. 5G to zło i nie możemy na to pozwolić. Powoduje raka, depresję oraz samobójstwo. A świat był lepszy bez internetu. Pozdrawiam — czytamy w poście opublikowanym we wtorek na Facebooku.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 15 kwietnia 2020 r.

Aktor trzyma kartkę, na której widać maszt telefoniczny, a pod nim płaczącą dziewczynkę w rękach matki. Na głowie dziewczynki  widać czerwoną plamę w tym samym kolorze, co zilustrowane na grafice promieniowanie z nadajników. Do tego napis: 5G. Grafika sugeruje, że ból głowy u dziewczynki jest związany z promieniowaniem rozchodzącym się z nadajników 5G.  

Post w ciągu dnia zyskał prawie 2 tys. udostępnień i mnóstwo komentarzy. Wielu internautów rozpoznało manipulację.  

Używając odwrotnego wyszukiwania obrazu w Google Images szybko odnaleźliśmy oryginał zdjęcia.

Zdjęcie pochodzi z 7 kwietnia 2017 r. Aktor opublikował je na swym koncie na Facebooku. Zamiast rysunku z nadajnikami 5G jest hasło: „#NobeldlaWOŚP”. W środku czerwone serce z napisem o tej samej treści.  

„Podpisuję się wszystkim czym mogę pod działalnością WOŚP i jestem dumny z nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dla nich. Wspierajcie ich mocno bo warto. Nobel dla Orkiestry ” - pisał aktor.

To samo zdjęcie pojawiło się w poście na Facebooku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym WOŚP dziękowała aktorowi za poparcie. Publikujemy post ze zdjęciem poniżej:  

Nie pierwsza manipilacja

O innej manipulacji tym samym zdjęciem pisał w ubiegłym roku portal  fact-checkingowy Antyfake. Na podrobione zdjęcie aktora nabrało się wówczas wiele osób, m.in. Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 16 kwietnia 2020 r.

Dezinformacja o 5G

Wprowadzanie technologii mobilnej piątej generacji zwanej 5G wywołuje wiele emocji w sieci, gdzie pojawiają się teorie spiskowe na ten temat. W ostatnich tygodniach, wraz z epidemią koronawirusa, sieć zalały informacje łączące epidemię COVID-19 z instalacją nadajników 5G m.in. we Włoszech. Pisaliśmy o tym 15 kwietnia.

W wyniku epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło już ponad 20 tys., a na świecie ponad 100 tys. osób. 

By przeciwdziałać dezinformacji, w czerwcu 2019 r. ministerstwo cyfryzacji opublikowało Białą Księgę, która ma w przystępny sposób omówić najważniejsze zagadnienia związane z siecią telekomunikacyjną nowej generacji. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami