Nie, hashtag #SilniRazem nigdy nie figurował na plakacie Kidawy-Błońskiej

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Hashtag #SilniRazem nigdy nie figurował na billboardzie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Pokazany przez PiS plakat lideerki KO został przerobiony.

W sieci krążą dwie wersje billboardów Koalicji Obywatelskiej: oficjalny plakat posłanki Platformy Obywatelskiej - Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, oraz drugi, o nieco innej treści, zaprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość na poniedziałkowej konferencji prasowej. 

Znajdź różnice

Zrzut ekranu 16 września 2019 U góry, z Facebooka. Poniżej z Twittera. W żółtym kółku zaznaczone różnice w treści.

Na plakacie w wersji zaprezentowanej przez PiS (na samej górze) figuruje hashtag #SilniRazem. Post z takim plakatem pojawił się na oficjalnym profilu partii na Facebooku po konferencji prasowej, na której wicerzecznik PiS Radosław Fogiel i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk pokazali dziennikarzom przerobiony billboard. 

Na billboardzie Koalicji Obywatelskiej (niżej) nie figuruje żaden hashtag, a słowa: „Blisko Ludzi”.  Plakat można zobaczyć na koncie twitterowym Kidawy-Błońskiej.

Liderka PO jeszcze tego samego dnia oświadczyła, że na jej plakacie wyborczym hashtag #SilniRazem nie figurował.

Na profilu PiS na FB zamieszczone jest również nagranie z konferencji prasowej pokazujące od drugiej minuty przerobione billboardy. W ciągu kilkunastu godzin nagranie zyskało ponad 7 tys. wyświetleń, blisko 100 udostępnień oraz kilkaset komentarzy. 

Zrzut ekranu z Facebooka 16 września 2019 r.

Na dowód hejtu ze strony KO, Fogiel pokazał zdjęcia billboardów opatrzone różnymi tweetami z hashtagiem #SilniRazem, a także teksty pełne niecenzuralnej treści i obelg wobec wyborców PiS-u. Wulgaryzmy pochodzą głównie z fejkowego konta na Twitterze o nazwie łudząco podobnej do hasła „Silni Razem”. Konto to zostało założone we wrześniu. We wtorek rano było już zawieszone. 

- To kolejne fejkowe konto założone przez trolle PiS-u, by kompromitować opozycję - twierdzi Krzysztof Brejza, szef sztabu Koalicji Obywatelskiej, który zainagurował akcję podróży busem po Polsce zachęcającym do wspierania kampanii wyborczej KO.

- Prawdziwe hasło „Silni razem” to symbol ludzi zaaganżowanych społecznie, chcących zmiany w Polsce. To hasło wraz z hasztagiem pojawiło się wcześniej - dodaje Brejza. 

Oficjalne konto na Twitterze, które zachęca do wspierania kampanii Koalicji Obywatelskiej ma nazwę @Silni__Razem.

Media publiczne m.in. TVP Info, w poniedziałkowych programach informacyjnych przytoczyły wiele treści, które pochodziły z fejkowgo konta na twitterze.  

Zrzut ekranu ze strony TvpInfo na Facebooku z 16 września 2019 r.

W efekcie całej afery wokół hashtagu samo hasło otrzymało nowe życie i krąży w sieci, odsyłając wyborców do prawdziwych lub fejkowych kont.