Zrzut ekranu z Facebooka z 30 grudnia 2019 r.

Nie, to nie jest były minister sprawiedliwości

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku ogromną popularność zdobywa film z chłopcem, który pokazuje sztuczki na trzepaku. Wielu użytkowników uwierzyło, że nagranie pokazuje nastoletniego europosła Patryka Jakiego. To nieprawda. Film przedstawia chłopca o pseudonimie Typowy Rzepa, który kiedyś zyskiwał ogromną popularność, dzięki swoim internetowym popisom. Samo nagranie pochodzi sprzed pięciu lat.

„Doktor Jaki powinien zostać na tym trzepaku! Kariera murowana!
Normalnie jestem zachwycony! Jak on się marnuje w tej Brukseli” - pisze jeden z użytkowników Facebooka.

Zrzut ekranu z Facebooka z 30 grudnia 2019 r.

Film przedstawia ubranego w zimową kurtkę chłopca, który wykonuje kilka trików na podwórkowym trzepaku. Swoich widzów przekonuje, że niektóre z nich są niebezpieczne. Nagranie ma 765 reakcji na Facebooku oraz 1,5 tys. udostępnień.

Niektórzy uwierzyli, że film może przedstawiać młodego europosła.

Zrzut ekranu z Facebooka z 30 grudnia 2019 r.

Na niewyraźnym filmie chłopiec może sprawiać wrażenie podobnego do byłego ministra sprawiedliwości, jednak obaj nie mają ze sobą wiele wspólnego. Nagranie nie przedstawia europosła Patryka Jakiego.

Film w prawym dolnym rogu jest podpisany, co widać na załączonym niżej obrazku. Prócz loga aplikacji TikTok jest również podpis @TypowyRzepa69.

Zrzut ekranu z Facebooka z 30 stycznia 2019 r.

Typowy Rzepa to pseudonim chłopca, który w internecie bawił wielu użytkowników swoimi nagraniami. Właśnie dzięki filmom chłopiec stał się popularny. Jego akrobacje na trzepaku mają prawie 500 tys. wyświetleń na YouTubie.

Zrzut ekranu z Google'a z 30 stycznia 2019 r.

Patryk Jaki jest europosłem. W poprzedniej kadencji Prawa i Sprawiedliwości sprawował funkcję wiceministra sprawiedliwości i pełnił m.in. nadzór nad Służbą Więzienną. W 2017 r. premier Beata Szydło powołała go na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W listopadzie obronił doktorat na temat polskiego więziennictwa na Akademii Sztuki Wojennej.