Nie, to nie jest zdjęcie Polaków zesłanych do łagru

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 11/09/2019, 18:58
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA
Krążące w sieci zdjęcie dwóch skrajnie wychudzonych mężczyzn nie zostało zrobione w sowieckim gułagu. Nie przedstawia też Polaków. Są na nim dwaj amerykańscy cywile, ofiary japońskiego terroru na Filipinach w czasie II wojny światowej. 

Zdjęcie od wiosny krąży na Facebooku. Zostało udostępnione na fanpage'u Bohaterowie o Których Nie Masz Pojęcia, który obserwuje blisko 2,5 tys. użytkowników. Stronę na Facebooku utworzyła osoba prywatna o imieniu Kuba na początku roku, czytamy w informacji. 9 marca zamieszczono na niej post ze zdjęciem. Widać na nim dwóch skrajnie wychudzonych mężczyzn. W podpisie czytamy między innymi: „ Batiarowka na Sachalinie, Gułag, w którym w sposób szczególnie okrutny przeprowadzano eksperymenty medyczne, dotyczące wytrzymałości psycho-fizycznej udręczonych więźniów ”.  

W 1956 r., do gułagu na wyspie Sachalin, we wschodniej Rosji „udało się przedostać reporterowi agencji GTKO i wykonać min. zdjęcie Kajetana i Henryka Chobielińskich, wycieńczonych po 2,5 roku zsyłki z Użgorodu, gdzie mieli majątek ziemski . (...)  Bracia Chobielińscy podzielili los setek tysięcy Rodaków na dzikiej północy Rosji stalinowskiej”, czytamy.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka 10 września 2019 r.

Post ma blisko 200 komentarzy i 1,4 tys. udostępnień. Wśród komentarzy dominuje podziw dla polskich bohaterów i patriotów a także krytyka komunizmu.  Liczne są też głosy przestrzegające przed głosowaniem w najbliższych wyborach parlamentarnych 13 października na lewicowe ugrupowania i nawołujące do wyboru kandydatów prawicowych.  

Image
Zrzut ekranu z Facebooka 10 września 2019 r.

Za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google bez problemu udało nam się znaleźć oryginalne zdjęcie. Fotografia została zrobiona w Manili. Ukazała się w amerykańskim Magazine LIFE 5 marca 1945. To czas Bitwy o Manilię, jednej z tragiczniejszych bitew II wojny światowej podczas, podczas której Amerykanie wyzwolili stolicę Filipin z okupacji Japończyków.  Po przejęciu wyspy w 1942 r., Japończycy uwięzili na Filipinach dziesiątki tysięcy żołnierzy amerykańskich a także internowali tysiące cywili. Wielu z nich zmarło z głodu i chorób. Poniżej zdjęcie z obozu na terenie kampusu Uniwersytetu Santo Tomas w Manili.

 

Image
Amerykańskie archiwa Zrzut ekranu 11 września 2019 r.

Opis zdjęcia w LIFE magazine w tłumaczeniu z angielskiego brzmi : 
- Dwaj wygłodzeni mężczyźni siedzący w pobliżu szpitala polowego w pobliżu uniwersytetu. Są nimi (po lewej) Lee Rogers, były pracownik firmy  Cavite Navy Yard.  Oraz  (po prawej) John Todd, górnik. W momencie internowania w Santo Tomas, Rogers ważył 145 funtów (66 kg). Obecnie waży 90 funty (40 kg).  Todd ważył 178 funtów (81 kg), obecnie waży 102 funty ( 46 kg). Za nimi rozciąga się ogródek warzywny, który internowani cywile uprawiali by nie umrzeć z głodu -, czytamy.

Zatem na zdjęciu nie figurują „Kajetan i Henryk Chobielińscy, którzy mieli trafić do gułagu z Użgorodu, gdzie mieli majątek ziemski”, jak pisze autor fałszywego posta na Facebooku. Wiadomo z pewnością, że mężczyźni na zdjęciu to Lee Rogers i John Todd, Amerykanie.

To nie jedyne zdjęcie na tej stronie, które może zastanawiać. Zdjęcie poniżej ma ilustrować polskiego żołnierza. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 11 września 2019 r.

 Za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google, odnaleźliśmy oryginał. To zdjęcie niemieckiego żołnierza na ćwiczeniach natowskich Noble Jump w Polsce, w Żaganiu 18 czerwca w 2015 r. Autorzy posta na fanpage'u Bohaterowie o Których Nie Masz Pojęcia, widać nie mieli o tym pojęcia, choć widać to na pierwszy rzut oka po mundurze żołnierza Bundeswehry. W większym kadrze widać niemiecką flagę na jego ramieniu.   

 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami