To animacja, którą stworzono zanim huragan dotarł do USA
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 10/09/2019, 12:50
- Zaktualizowane w 10/09/2019, 15:03
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: AFP Australia, Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Materiał został udostępniony przez Roberta Maślaka, biologa i lewicowego kandydata do Sejmu, na Twitterze 7 września.
„Jest piękny z tej perspektywy, ale niesie śmierć i zniszczenie. Huragan Dorian. Anomalie pogodowe czekają nie tylko USA - powodzie, susze, klęski naturalne będą też u nas, jeśli nie powstrzymamy #KatastrofaKlimatyczna” - pisał kandydat Lewicy w opublikowanym przez niego tweecie.
Tweeta z tą samą animacją i twierdzeniem, że to „widok na huragan Dorian” udostępniło prawie 100 tys. użytkowników i był lajkowany przez polityków m.in. europosła Patryka Jakiego z Prawa i Sprawiedliwości i posła Cezarego Tomczyka z Platformy Obywatelskiej.
Początkowo film pojawił się na Instagramie, a o zbliżającej się klęsce żywiołowej alarmował już w pierwszych dniach września.
Grafika to animacja
Twierdzenie, że to film, na którym widać zbliżający się do Bahamów huragan Dorian, jest fałszywe. Wideo to komputerowo wygenerowana animacja, którą stworzono w maju 2019 r.
Odwrotne wyszukiwanie grafiki w Google wykazało, że to samo wideo było publikowane 19 maja na Instagramie. Podpis: „Amazing animation edit to my artwork from @theglitch.og”. W tłumaczeniu na język polski: „Niesamowita animacja mojej grafiki @theglitch.og”.
Skontaktowaliśmy się z twórcą grafiki. To amerykański fotograf - Brent Shavnore, który napisał w mailu do AFP, że film jest animacją stworzoną na podstawie jego grafiki. Grafikę skomponował z dwóch zdjęć - jedno przedstawiające burzową chmurę, a drugie plażę South Beach w Miami. - Do wygenerowania grafiki połączyłem oba zdjęcia - pisał.
Poniżej zrzut ekranu połączonych grafik. Pierwsze zdjęcie od lewej pokazuje animację, drugie - grafikę chmur, a trzecie - plażę South Beach w Miami.
Fotograf opublikował na Youtubie tutorial, czyli film, który krok po kroku wyjaśnia, jak za pomocą narzędzia Adobe Photoshop połączyć dwie grafiki w jedną.
A jeśli chodzi o animację, to stworzył ją użytkownik Instagrama - TheGlitch, który publikuje trójwymiarowe filmy wideo.
W przekazanej do nas wiadomości napisał: „Stworzyłem animację na podstawie zdjęcia Brenta Shavnore'a. Użyłem do tego narzędzia Plotaverse. Animację opublikowałem na Instagramie nastepnego dnia”.
Plotaverse to aplikacja używana do tworzenia animacji ze zdjęć.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami