Nie, to pożar centrum handlowego w Rosji, a Apple nie rozdaje iPhonów za darmo

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku pojawiły się informacje mówiące, że spłonął największy magazyn Apple w Polsce a firma po pożarze rozdaje za darmo telefony. Do niej, dołączono zdjęcie płonącego budynku. To nieprawdziwa informacja, a zdjęcie ukazuje pożar na Syberii z 2018 roku. 

Źródłem informacji ma być jeden z największych polskich portali internetowych Onet.pl. Nad zdjęciem umieszczono jego charakterystyczne logo: żółtą kropkę.

- Największy magazyn Apple'a spłonął w zeszły wtorek. Apple rozdaje za darmo ponad 2.177  iPhone’ów w Polsce - czytamy tuż nad zdjęciem. Informację zamieścił jeden z licznych fanpejdży iPhona w Polsce. Została już usunięta z sieci.

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 grudnia 2019 r.

Postanowiliśmy poszukać zdjęcia w sieci przy pomocy popularnych wyszukiwarek grafik i zdjęć. Jak zwykle skuteczny okazał się rosyjski  Yandex. 

Okazało się, że samo zdjęcie jest prawdziwe ale obrazuje tragiczny pożar centrum handlowego w mieście Kemerowo, w Rosji sprzed blisko dwóch lat. W płomieniach w centrum „Zimowa Wiśnia” zginęło, 25 marca 2018 roku, kilkadziesiąt osób, w tym co najmniej 41 dzieci. O tragedii pisały media na całym świecie. Również w Polsce.

Zdjęcie  zamieścił między innymi rosyjski dziennik Izwiestija.

Zrzut ekranu ze strony dziennika Izwiestija z 5 grudnia 2019 r.

W opisie pod zdjęciem znaleźliśmy nazwisko fotografa. Jest nim Daniel Aykin, który zrobił je dla rosyjskiej agencji prasowej TASS.  Mieszkający w Kemerowie fotograf ma swoja stronę na Instagramie i na rosyjskim VK . Zdjęcie opublikowały również media na całym świecie między innymi niemieckie publiczne radio Deutshe Welle, czy też informacyjny portal dla greckiej diaspory na świecie greekreporter. com.

Wyłudzenie treści

Skontaktowaliśmy się też z Onetem. 

- Pod linkiem jest nieprawdziwa strona Onetu - mamy do czynienia z wyłudzeniem treści. Odpowiednie służby zostały już powiadomione o tej sprawie, przekazała nam Agnieszka Skrzypek-Makowska, odpowiedzialna za komunikację w grupie Ringier Axel Springer Polska do której należy portal.

Jeden z użytkowników FB przestrzegał już we wtorek, że, jak napisał, to „ściema żeby wyciągnąć od każdego co weźmie udział w loterii 65€”.

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 grudnia 2019 r.

Inny użytkownik informował w środę o otrzymaniu podobnego posta, również sponsorowanego. Mowa w nim, że Apple, po pożarze magazynu, rozdaje za darmo ponad 10.000 iPhone'ów w Polsce.

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 grudnia 2019 r.

Post różni się zdjęciem. Widać na nim stertę odwróconych do góry nogami kartonów z charakterystycznym logo firmy Apple. I tym razem, źródłem informacji ma być Onet. Z tą różnicą,  że logo portalu pojawia się po prawej stronie, a nie,  jak na oryginalnej stronie Onetu, po lewej.  

To stare oszustwo internetowe

Tego typu posty pojawią się od dawna na różnych fanpejdżach iPhona nie mających nic wspólnego z oficjalną stroną Apple.  Oto kolejny przykład.

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 grudnia 2019 r.

Mechanizm jest podobny. Podany link przekierowuje użytkownika na stronę z gratulacjami na której to dowiaduje się on, że, aby odebrać za darmo telefon, wystarczy już  tylko kliknąć w kolejny link i odpowiedzieć na 3 krótkie pytania. Musi on oczywiście podać swoj adres mailowy i dane kontaktowe potrzebne dla kuriera, żeby otrzymać telefon. Proszony jest też o wybór koloru i udostępnianie postu celem zwiększenia swoich szans na wygranie.

Dla uwiarygodnienia informacji, pod postem, pojawiają rzekome komentarze użytkowników szczęśliwych, z tego że wygrali iPhona. 

Zachęceni otrzymaniem czegoś za darmo powinniśmy uważać by nie paść ofiarą oszustwa internetowego.