Zrzut ekranu z Facebooka z 9 października 2019 r.

Nie, prezes PiS nie zachęca do głosowania na Platformę Obywatelską

Copyright AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Do wyborów pozostał niecały tydzień, ale już od dłuższego czasu zarówno politycy, jak i byli prezydenci, dziennikarze oraz raperzy zachęcają, by w niedzielę, 13 października pójść do urn wyborczych. Są też tacy, którzy nakłaniają innych, publikując śmieszne filmy i żartobliwe memy.

W poniedziałek, 7 października na Facebooku pojawił się film z konwencji Prawa i Sprawiedliwości, na którym widać prezesa Jarosława Kaczyńskiego przemawiającego do publiczności.

- Jeśli poprzecie Platformę Obywatelską, pomożecie sobie, pomożecie Polsce - mówi z uśmiechem Jarosław Kaczyński.

Film udostępnił Mateusz Kijowski, były lider Komitetu Obrony Demokracji i współorganizator protestów pod Trybunałem Konstytucyjnym. W poście napisał: „Ostatni przedwyborczy apel Jarosława Kaczyńskiego. Podajcie dalej koniecznie”.

Na Facebooku film zdobył 117 reakcji i ponad 430 udostępnień. 

Film jest sprzed 10 lat

Skontaktowaliśmy się z byłym liderem KOD, by zdobyć od niego więcej informacji na temat opublikowanego filmu. - To stare nagranie i nie jest to żadna przeróbka. Film można z łatwością znaleźć w internecie. Dalszej części nie widać, ale później lider PiS sam się poprawia - mówi AFP Kijowski.  

Postanowiliśmy wyszukać ten film w internecie. Gdy wpisaliśmy do wyszukiwarki Youtube'a słowa prezesa PiS „jeśli poprzecie Platformę obywatelską pomożecie sobie, pomożecie Polsce”, udało nam się znaleźć nagranie w całości. 

Zrzut ekranu z Youtube'a z 9 października 2019 r.

Film ma 27 tys. wyświetleń i został opublikowany 25 kwietnia 2010 r.  Można go odtworzyć i wysłuchać do końca, gdzie w 17. sekundzie prezes PiS mówi: „Oczywiście mówiłem o Prawie i Sprawiedliwości”, po czym uzyskuje gromkie oklaski.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, szokujące słowa lidera PiS miały miejsce 5 maja w 2009 r. podczas wiecu wyborczego w Piszu, miasta w województwie warmińsko-mazurskim przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, 7 czerwca 2009 r. 

To niejedyna przeróbka

W maju przed wyborami do europarlamentu, Polskie Stronnictwo Ludowe opublikowało na Twitterze nagranie, na którym Jarosław Kaczyński zachęcał do głosowania na Koalicję Europejską.

- Proszę państwa, głosuję na Koalicję Europejską i chcę to bardzo mocno podkreślić - mówi lider partii rządzącej na udostępnionym przez PSL nagraniu. Oczywiście film okazał się zmanipulowaną przeróbką.

Jak podawał wtedy Fakt 24, film został stworzony z innej wypowiedzi prezesa PiS, która brzmiała tak: - Każdy kto głosuje na Koalicję Europejską, każdy kto w ten sposób czyni, prowadzi do tego, że będziemy po raz kolejny poddani różnego rodzaju represjom ekonomicznym i będziemy także straszliwie poniżeni.

By nikt nie miał wątpliwości, że wideo jest żartobliwe, na samym końcu pojawiają się napisy: “Wszelkie podobieństwo do prawdziwych postaci i zdarzeń jest „przypadkowe”. 

Natalia Sawka
 
Maja Czarnecka