Zrzut ekranu z Facebooka z 14 kwietnia 2020 r.

Nie, ten mural nie istnieje. To obrazek satyryczny

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W sieci pojawiło się zdjęcie muralu, który miał się pojawić na ścianie jednego z bydgoskich budynków. Widać na nim wizerunek Jarosława Kaczyńskiego trzymającego czerwony balonik przypominający wirusa Covid-19. Według niektórych użytkowników mural miał powstać w ciągu jednej nocy. To jednak nieprawda. Budynek z tej strony rzeczywiście jest pomalowany, ale mural przedstawia zupełnie co innego.

Zdjęcie muralu pojawiło się w sobotę, 11 kwietnia na jednej z facebookowych grup.
- Mural na jednej z kamienic w Bydgoszczy, pojawił się w ciągu nocy. Skrzyżowanie Pięknej i Jaskółczej. Brawo Bydgoszcz! - pisała jedna z użytkowniczek.

Zrzut ekranu z Facebooka z 14 kwietnia 2020 r.

Zdjęcie ma prawie 7 tys. udostępnień i 165 komentarzy. Fotografię udostępniali również inni użytkownicy (1,2,3,4), była popularna również na Twitterze

Bydgoszcz

Fotografię postanowiliśmy wyszukać w sieci przy pomocy Google Images. Już w pierwszym wyniku, wyszukiwarka podpowiedziała, że przy fotografii ktoś musiał majstrować, ponieważ widać na oryginale, że ściana tego budynku jest niezamalowana

Zrzut ekranu z Google'a z 14 kwietnia 2020 r.

Porównanie obu zdjęć publikujemy poniżej:

Porównanie zdjęć. Po lewej grafika z prezesem, po prawej grafika z wyszukiwarki Google'a.

Fotografia odsyła do artykułu „Super Expressu” opublikowanego w 2017 r. Jak się okazuje trzy lata temu ruszył konkurs na projekt muralu, który miał promować miasto „jako tolerancyjne i otwarte”. 

Zrzut ekranu ze strony Super Expressu z 14 kwietnia 2020 r.

W sprawie muralu skontaktowaliśmy się z bydgoskim urzędem miasta. Okazuje się, że budynek znajduje się przy ul. Pięknej 44. - Na ścianie tego budynku widnieje inny mural dotyczący tolerancji - mówi AFP Karolina Stępień z biura prasowego urzędu miasta w Bydgoszczy. Dodaje, że mural powstał w 2018 r., a jego autorką jest Justyna Dziabaszyńska. O historii muralu można poczytać na stronie oficjalnego serwisu urzędu miasta w Bydgoszczy

Zrzut ekranu z 14 kwietnia 2020 r.

Jak udało nam się ustalić, autorem grafiki z prezesem Kaczyńskim jest Bartosz Wieliński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Opublikował ją łącznie z hasztagiem #satyra. W długiej dyskusji, jaka powstała pod fotografią, użytkownicy dla potwierdzenia, że na ścianie budynku przy ul. Pięknej w Bydgoszczy jest inny mural, udostępniali w wątku samodzielnie zrobione zdjęcia. 

Prezes i Covid-19

Na Facebooku w tym samym czasie, bo 10 kwietnia, pojawił się inny mural, który również pokazuje Jarosława Kaczyńskiego. Według fanpage’a „Gdańsk Historyczny”, miał powstać na elewacji budynku w Gdańsku. Szybko okazało się, że mural, to inwencja twórcza Mariusza Warasa, streetartowego artysty, który publikując fotografię na Facebooku, dopisał: #fakemural.

Zdjęcie stało się bardzo popularne, ale ściana naprawdę tak nie wygląda, o czym informują zarówno użytkownicy, jak i pozostałe strony.

O muralu z prezesem PiS pisał także Konkret 24