Nie, ten mural nie istnieje. To obrazek satyryczny
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 14/04/2020, 14:30
- Zaktualizowane w 14/04/2020, 15:03
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Zdjęcie muralu pojawiło się w sobotę, 11 kwietnia na jednej z facebookowych grup.
- Mural na jednej z kamienic w Bydgoszczy, pojawił się w ciągu nocy. Skrzyżowanie Pięknej i Jaskółczej. Brawo Bydgoszcz! - pisała jedna z użytkowniczek.
Zdjęcie ma prawie 7 tys. udostępnień i 165 komentarzy. Fotografię udostępniali również inni użytkownicy (1,2,3,4), była popularna również na Twitterze.
Bydgoszcz
Fotografię postanowiliśmy wyszukać w sieci przy pomocy Google Images. Już w pierwszym wyniku, wyszukiwarka podpowiedziała, że przy fotografii ktoś musiał majstrować, ponieważ widać na oryginale, że ściana tego budynku jest niezamalowana
Porównanie obu zdjęć publikujemy poniżej:
Fotografia odsyła do artykułu „Super Expressu” opublikowanego w 2017 r. Jak się okazuje trzy lata temu ruszył konkurs na projekt muralu, który miał promować miasto „jako tolerancyjne i otwarte”.
W sprawie muralu skontaktowaliśmy się z bydgoskim urzędem miasta. Okazuje się, że budynek znajduje się przy ul. Pięknej 44. - Na ścianie tego budynku widnieje inny mural dotyczący tolerancji - mówi AFP Karolina Stępień z biura prasowego urzędu miasta w Bydgoszczy. Dodaje, że mural powstał w 2018 r., a jego autorką jest Justyna Dziabaszyńska. O historii muralu można poczytać na stronie oficjalnego serwisu urzędu miasta w Bydgoszczy.
Jak udało nam się ustalić, autorem grafiki z prezesem Kaczyńskim jest Bartosz Wieliński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Opublikował ją łącznie z hasztagiem #satyra. W długiej dyskusji, jaka powstała pod fotografią, użytkownicy dla potwierdzenia, że na ścianie budynku przy ul. Pięknej w Bydgoszczy jest inny mural, udostępniali w wątku samodzielnie zrobione zdjęcia.
Tak.
— SKANER #wyPAD z pałacu (@SKANER42894587) April 11, 2020
Tak jest w rzeczywistości pic.twitter.com/h64niZI7u8
Prezes i Covid-19
Na Facebooku w tym samym czasie, bo 10 kwietnia, pojawił się inny mural, który również pokazuje Jarosława Kaczyńskiego. Według fanpage’a „Gdańsk Historyczny”, miał powstać na elewacji budynku w Gdańsku. Szybko okazało się, że mural, to inwencja twórcza Mariusza Warasa, streetartowego artysty, który publikując fotografię na Facebooku, dopisał: #fakemural.
Zdjęcie stało się bardzo popularne, ale ściana naprawdę tak nie wygląda, o czym informują zarówno użytkownicy, jak i pozostałe strony.
O muralu z prezesem PiS pisał także Konkret 24.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami