Zrzut ekranu z Facebooka z 20 maja 2020 r.

Nie, to zdjęcie to fotomontaż

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie, na którym widać prezydenta Warszawy w towarzystwie generała Wojciecha Jaruzelskiego. To fotomontaż. Zdjęcie pochodzi z 2008 r. i przedstawia byłego dowódcę wojskowego razem z córką - Moniką Jaruzelską. 

Zdjęcie zostało udostępnione na Facebooku 18 maja. Post ma 50 udostępnień i ponad 300 wyświetleń - „Mistrz i uczeń? Wojciech Jaruzelski i Rafał Trzaskowski - były prezydent i niedoszły prezydent” - czytamy w poście. Zdjęcie udostępnił Marek Kwitek, poseł PiS z Sandomierza. 

Zrzut ekranu z 20 maja 2020 r.

Zdjęcie to fotomontaż. Zza głowy Rafała Trzaskowskiego widać wystające blond włosy. Oryginał udało nam się odnaleźć, dzięki programowi TinEye. 

Zrzut ekranu z 20 maja 2020 r.

Autorem zdjęcia jest Alik Keplicz. Fotografia była wykonana w 2008 r. dla agencji AP. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 20 maja 2020 r.

Na zdjęciu obok generała Jaruzelskiego stoi jego córka, Monika Jaruzelska. Fotografia była wykonana podczas pogrzebu Mieczysława Rakowskiego w 2008 r. W tym czasie Trzaskowski był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim, a rok później z listy tego ugrupowania uzyskał mandat eurodeputowanego.

Marek Kwitek opublikował w środę rano oświadczenie, w którym „wyraził ubolewanie za rozpowszechnianie fotomontażu”. Tłumaczył też, że nie był jego autorem, a zdjęcie znalazł na Facebooku.

Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy. W połowie maja po uprzedniej rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, został ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020 r. 

Generał Wojciech Jaruzelski w latach 1968-1983 był ministrem obrony, a od 1981 przez cztery lata prezesem rady ministrów. Był również I sekretarzem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Będąc przewodniczącym Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w 1981 r. posłał czołgi na ulice polskich miast.

Był głównym animatorem obrad Okrągłego Stołu, choć on sam nie uczestniczył w jego obradach. Po 1990 wycofał się z życia politycznego. Zmarł w 2014 r., w Warszawie.