Nie, to zdjęcie pochodzi z 1913 r., a maseczki są modnym dodatkiem

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 01/07/2020, 15:13
  • Zaktualizowane w 01/07/2020, 16:00
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Tajlandia, AFP Polska
Wielu z użytkowników Facebooka uwierzyło, że zdjęcie dwóch spacerujących kobiet z zakrytą twarzą zostało zrobione podczas epidemii tzw. hiszpańskiej grypy w 1918 r. Ale to nieprawda. Zdjęcie pochodzi z 1913 r., a zasłonięte twarze były trendem modowym wśród kobiet.

Zdjęcie pokazujące dwie spacerujące kobiety pojawiło się na Facebooku 15 marca. Od tego czasu zyskało 157 reakcji, osiem komentarzy i 70 udostępnień. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 1 lipca 2020 r.

1918. Kobiety podczas epidemii „hiszpańskiej grypy”, potocznie zwanej “Hiszpanką” - czytamy w podpisie do fotografii. Udostępniana była również w języku francuskim, angielskim, arabskim i tajskim

Pandemia tak zwanej hiszpańskiej grypy miała miejsce wczesną wiosną 1918 r. Zabiła co najmniej 50 milionów osób na całym świecie.     

Jednak informacje, że fotografia została zrobiona podczas epidemii hiszpańskiej grypy, są nieprawdziwe. 

Jak wynika z odwrotnego wyszukiwania obrazu, dzięki programowi TinEye, to samo zdjęcie było publikowane na stronie Alamy. Podpis do zdjęcia dotyczy mody damskiej w 1913 r.

Image
Zrzut ekranu ze strony Alamy z 1 lipca 2020 r.

Na dole zdjęcia widać napisy w języku niemieckim. W tłumaczeniu na język polski: Nowa moda nakrycia twarzy. Wojna na Bałkanach stworzyła swoisty trend. Obecnie kobiety zasłaniają nos i usta. Zwyczaj od wieków panuje w Turcji. 

Pierwsza wojna bałkańska miała miejsce w 1912-1913 r.

Jak czytamy na stronie Alamy, zdjęcie należy do niemieckiej gazety Süddeutsche Zeitung Photo, która znajduje się w Monachium. 

Sven Riepe, rzecznik prasowy gazety w mailu do AFP z 15 lipca napisał, że zdjęcie pochodzi z 1913 r. - Oryginalny podpis do zdjęcia mówi, że zasłanianie twarzy było modne wśród kobiet po wojnie na Bałkanach - mówi Riepe. 

Poniżej publikujemy zrzut ekranu ze strony Süddeutsche Zeitung.    

Image
Zrzut ekranu ze strony Süddeutsche Zeitung z 1 lipca 2020 r.

O zdjęciu pisał również portal fakenews.pl.

Zdjęcie było też używane jako dodatek do dziewiętnastowiecznego wiersza o izolacji podczas pandemii. Tekst jednak powstał w marcu, a napisała go emerytowana nauczycielka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Pisaliśmy o nim na naszej stronie.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami